Ako založiť realitnú kanceláriu?

Podnikanie v oblasti nehnuteľností je lákavou výzvou pre mnohých ľudí. Založenie vlastnej realitnej kancelárie si pritom vyžaduje aj splnenie osobitných podmienok. Prečítajte si článok o tom, ako v tejto oblasti začať podnikať v realitnej činnosti.

Realitná kancelária ako živnosť alebo ako s. r. o.

Ak ste rozhodnutý založiť si vlasntú realitnú kanceláriu, teda začať podnikať v oblasti sprostredkovania predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť), je na začiatku zásadnou otázkou, ktorú si musíte zodpovedať, otázka právnej formy prostredníctvom ktorej budete podnikať.

Pred uskutočnením tohto rozhodnutia je potrebné brať do úvahy niekoľko kľúčových faktorov, akými je napríklad rozsah ručenia, daňové a odvodové zaťaženie, vedenie účtovníctva, výška vstupného kapitálu, počet osôb zainteresovaných do podnikania, či dostupnosť finančných zdrojov, o ktorých sa podrobnejšie dočítate v článku Aké faktory zvažovať pri výbere právnej formy podnikania?. Ak hľadáte podrobnejšie informácie a chcete si pozrieť, ako sa živnosť a s. r. o. od seba odlišujú na konkrétnych číslach v roku 2015, odporúčame Vám prečítať si článok Porovnanie živnosti a s. r. o. v roku 2015.

Podmienky získania oprávnenia pre vykonávanie realitnej činnosti

Ak sa rozhodnete podnikať v realitnej sfére či už prostredníctvom živnosti ako fyzická osoba alebo prostredníctvom s. r. o. ako právnická osoba, budete musieť splniť určité podmienky bez ohľadu na to, ktorú právnu formu si zvolíte. Pre podnikanie v oblasti nehnuteľností sa aj v prípade živnostníka aj v prípade s. r. o. vyžaduje získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení. V zmysle prílohy č. 2 zákona č. 455/1991 Zb. Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov je činnosť realitnej kancelárie viazanou živnosťou označovanou ako „sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť)“. Pri viazaných živnostiach sa v porovnaní s voľnými živnosťami okrem všeobecných podmienok vyžaduje aj splnenie osobitných podmienok preukázaním odbornej alebo inej spôsobilosti.

Článok pokračuje pod reklamou

Všeobecné a osobitné podmienky vykonávania realitnej činnosti

Všeobecnými podmienkami prevádzkovania živnosti je dosiahnutie veku 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť. Ak budete podnikať ako fyzická osoba – živnostník, tieto podmienky musíte spĺňať práve Vy. V prípade spoločnosti s ručením obmedzeným musí všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti spĺňať jej konateľ.

Osobitnými podmienkami pre získanie oprávnenia na podnikanie v realitnej činnosti je:

  • vysokoškolské vzdelanie ekonomického alebo právnického alebo stavebného alebo architektonického smeru alebo
  • úplné stredoškolské vzdelanie s maturitnou skúškou a päť rokov praxe v realitnej činnosti.

Osobitné podmienky v prípade podnikania fyzickej osoby - živnostníka musí opäť spĺňať samotný podnikateľ. V prípade s. r. o. musí osobitné aj všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti spĺňať jej zodpovedný zástupca, ktorým môže byť aj spoločník alebo iná osoba, ktorá ale musí byť vo vzťahu k realitnej spoločnosti v pracovnom pomere.

Ak chcete podnikať v realitnej činnosti ako fyzická osoba - živnostník, ale nespĺňate osobitné podmienky pre získanie osvedčenia o živnostenskom podnikaní pre realitnú činnosť, môžete v tejto oblasti podnikať tiež, ak si ustanovíte zodpovedného zástupcu. Bližšie informácie o tom, kto môže byť zodpovedným zástupcom, aké podmienky musí spĺňať a aké výnimky v tomto smere platia, sa dočítate v článku Zodpovedný zástupca v podnikaní.

Postup založenia realitnej kancelárie pre živnostníka a pre s. r. o.

Presný postup krokov, ktoré musíte splniť ako fyzická osoba, ak chcete začať podnikať v realitnej činnosti formou živnosti, nájdete v článku Založenie realitnej kancelárie v prípade fyzickej osoby - živnostníka. Ak ste sa ale rozhodli podnikať ako právnická osoba, postup založenie realitnej spoločnosti sme pre Vás pripravili v článku Založenie realitnej kancelárie v prípade s. r. o.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Norbert Seneši
Norbert Seneši

Absolvent odboru Účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a odborník na témy z oblasti účtovníctva, daní a podnikateľského prostredia a je externý spolupracovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


Stavebníctvo na Slovensku: čo ho čaká v roku 2022? Prezradia odborníci na stavebnej konferencii

Zvyšovanie cien, nový stavebný zákon či moderné technológie – čo čaká stavebníctvo, na čo sa pripraviť a čo nezanedbať? Dozviete sa už v marci na konferencii „Stavebníctvo 2022: Nástup digitalizácie“.

Plánujete si otvoriť vlastnú zubnú ambulanciu? Ukážeme vám ako na to!

Podľa Slovenskej komory zubných lekárov na Slovensku chýba viac ako 1 000 zubárov. V mestách je situácia lepšia, na vidieku a v niektorých regiónoch horšia. Ak uvažujete nad otvorením vlastnej ambulancie ukážeme vám ako na to.

Život za značkou: Banik a syn - podnikanie s ľudskou tvárou

František Baník riadi rodinnú firmu netradičným spôsobom. Jeho metódy pripadajú mnohým podnikateľom zvláštne a niektorým aj smiešne. On je však presvedčený, že práve vďaka nim je ich firma úspešná. Svoje postupy odporúča aj iným. Tvrdí, že zmena prístupu k zamestnancom dokáže vyriešiť väčšinu problémov v mnohých firmách.

Zriadenie stomatologickej (zubnej) ambulancie

Uvažujete nad zriadením stomatologickej (zubnej) ambulancie? Čo potrebuje začínajúci zubný lekár (zubár) vedieť na to, aby mohol začať podnikať.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky