Plánujete si otvoriť vlastnú zubnú ambulanciu? Ukážeme vám ako na to!

Plánujete si otvoriť vlastnú zubnú ambulanciu? Ukážeme vám ako na to!
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Podľa Slovenskej komory zubných lekárov na Slovensku chýba viac ako 1 000 zubárov. V mestách je situácia lepšia, na vidieku a v niektorých regiónoch horšia. Ak uvažujete nad otvorením vlastnej ambulancie ukážeme vám ako na to.

Otvorenie novej zubnej ambulancie si vyžaduje veľké investície. Pred samotným rozhodnutím by ste si preto mali zodpovedať niekoľko dôležitých otázok, na základe ktorých budete vedieť, či je pre vás výhodnejšie osamostatniť sa od zamestnávateľa, prebrať zabehnutú zubnú prax alebo založiť si novú ambulanciu.

Snáď najdôležitejšími otázkami, ktoré rieši každý lekár uvažujúci nad vlastnou ambulanciou sú pacienti a financie. Jednoducho, musíte si to všetko dopredu „dobre zrátať.“

Na príjem ambulancie má vplyv:

  • počet pacientov (získanie nových pacientov, alebo preberanie starého kmeňa pacientov),
  • cena výkonov a ich rozsah (či budete robiť len výkony alebo aj hygienu),
  • kapitácia od zdravotných poisťovni , ak nebudete súkromná ambulancia,
  • príjem za nadlimitné výkony,
  • iné príjmy (predaj pomôcok, výživových doplnkov).

Medzi výdavky patria najmä:

  • nájomné za priestory ambulancie,
  • náklady na rekonštrukciu priestorov,
  • náklady za zdravotnícky materiál,
  • mzda lekára,
  • plat zdravotnej sestry (vrátane odvodov),
  • náklady na pôžičky, lízingy (prístroje, auto a iné),
  • iné náklady (elektrina, voda, odpad, vzdelávanie).

Ku všetkým príjmom a nákladom je potrebné si pridať vašu reputáciu. Väčšina zabehnutých odborníkov vám potvrdí, že ide o jeden z najdôležitejších faktorov vášho úspechu. Je neraz dôležitejší ako jednorazové náklady na polohovateľné kreslo alebo mesačné náklady za prenájom. Lojálni a dlhoroční pacienti sú totiž alfou a omegou vašej práce.

Ako získať kapitál?

Ak nedisponujete vlastným kapitálom, skúste pouvažovať nad využitím Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky Slovenskej sporiteľne. Je otvorený pre čerstvých absolventov medicíny, ako aj pre skúsených lekárov. Okrem bezplatných konzultácií vám odborníci zo Slovenskej sporiteľne poradia aj v tom, či je pre vás vhodnejšie ísť cestou budovania samostatnej ambulancie alebo prenajímania kresla na existujúcej klinike. Životaschopné podnikateľské plány vie Slovenská sporiteľňa podporiť úverom a lízingom až do výšky 100 000 eur.

Splátkový úver pre začínajúcich podnikateľov

Pre tých, ktorí zakladajú zubnú ambulanciu na zelenej lúke, je vhodný splátkový úver pre začínajúcich podnikateľov. Dokážete ním pokryť podstatnú časť svojich investičných potrieb, napr. rekonštrukciu priestorov, nájom a zábezpeku, marketing a reklamu. Doba splatnosti je až 5 rokov. Splácanie úveru je rozdelené na dlhšie obdobie a nie ste tak zaťažený vysokými splátkami. Ak by sa napriek tomu niečo prihodilo, úver umožňuje možnosť odkladu splátok až 6 mesiacov.

Splátkový úver môžete skombinovať s lízingom alebo aj s povoleným prečerpaním.

Finančný lízing

Lízing nemusíte využiť len na kúpu nového firemného auta, ale môžete ním zafinancovať aj vaše nové zubárske kreslo v ambulancii. Existuje viacero možností lízingu. Pre zubných špecialistov odporúčame finančný lízing. Ten spočíva v tom, že po zaplatení poslednej splátky sa stanete majiteľom kupovaného kresla alebo inej, finančne náročnej, položky pri rozbehu vášho podnikania.

Predtým, ako sa rozhodnete pre financovanie ambulancie cez finančný lízing je potrebné si uvedomiť, že tento finančný nástroj je určený najmä na financovanie nevyhnutných vecí v ambulancii a nie doplnkových resp. imidžových vecí. Zároveň treba myslieť na to, že nikdy neviete čo sa vám môže prihodiť. Vždy treba rátať aj s najhorším scenárom, a preto si dobre preštudujte podmienky jeho ukončenia.

Článok pokračuje pod reklamou

Prevádzkový úver

Ak preberáte už zabehnutú zubnú ambulanciu a potrebujete krátkodobo pokryť svoje prevádzkové potreby, využite možnosti, ktoré vám dáva prevádzkový úver – napríklad povolené prečerpanie. S ním môžete plynulo financovať svoju prevádzku s lehotou splatnosti maximálne 1 rok. Je vhodný práve na situácie, keď na začiatku potrebujete pokryť zvýšené výdavky (nákup materiálu, pomôcok, bežné prevádzkové náklady). V prípade zabehnutej zubnej ambulancie totiž viete, koľko pacientov môžete počas najbližších mesiacov očakávať a aké veľké zásoby by ste mali mať. Výhodou tohto úveru je aj to, že časový plán čerpania si stanovujete vy a platíte len vtedy, keď ste v mínuse.

Podnikateľský či spotrebný úver?

Mnoho zubárov pri rozbehu vlastnej ambulancie alebo preberaní už zabehnutej prevádzky potrebuje na začiatku veľký kapitál. Nemusíte sa báť opýtať banky na financovanie. Väčšina bánk síce začínajúcich podnikateľov financovať nedokáže, no existujú aj výnimky. Slovenská sporiteľňa už niekoľko rokov realizuje špeciálny program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky, kde na rozbeh biznisu požičiava peniaze aj úplne novým firmám. Okrem dokladov spojených s podnikaním banka v tomto prípade berie ohľad na osobnosť podnikateľa, jeho skúsenosti a biznis plán. Druhou možnosťou, ktorá stojí za pokus je mikropôžičkový program od SBA. Komplexný prehľad možností nájdete v článku Ako získať financie na podnikanie.

Dnes už existujú viaceré možnosti financovania zubnej ambulancie. Odborníci zo Slovenskej sporiteľne vám ochotne poradia, ktorá možnosť financovania by vám najviac vyhovovala. Vďaka nej hravo pokryjete všetky vstupné náklady na rozbeh vašej ambulancie a potom stačí už iba jedno – kvalitne odvádzať svoju prácu a úspech na seba nenechá dlho čakať.

Viac informácií o programe, ktorým Slovenská sporiteľňa podporuje začínajúcich zubných lekárov, nájdete na internetovej stránke: www.zacinamepodnikat.sk.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Ako získať úver na otvorenie ambulancie

Peniaze na otvorenie ambulancie môže získať skúsený lekár bez obvodu, žiadateľ z cudziny aj manažér-nelekár. Okrem finančnej stránky ambulancie banka posudzuje nielen osobu podnikateľa a jeho vklad, ale predovšetkým jeho prax a skúsenosti v odbore.

Nové povinnosti majiteľov zubnolekárskych ambulancií

V roku 2019 pribudli nové povinnosti podnikateľom všeobecne a teda aj tým, ktorí poskytujú služby v súkromných ambulanciách zubného lekárstva. Je to povinné pripojenie registračných pokladníc na portál finančnej správy tzv. systém eKasa, ďalej zápis konečného užívateľa výhod do Obchodného registra SR či povinnosť podnikateľa oznámiť voľné pracovné miesto. Okrem toho pribudli povinnosti špeciálne pre zubných lekárov, súvisia s postupným ukončovaním používania zubného amalgámu.

Život za značkou: Banik a syn - podnikanie s ľudskou tvárou

František Baník riadi rodinnú firmu netradičným spôsobom. Jeho metódy pripadajú mnohým podnikateľom zvláštne a niektorým aj smiešne. On je však presvedčený, že práve vďaka nim je ich firma úspešná. Svoje postupy odporúča aj iným. Tvrdí, že zmena prístupu k zamestnancom dokáže vyriešiť väčšinu problémov v mnohých firmách.

Zriadenie stomatologickej (zubnej) ambulancie

Uvažujete nad zriadením stomatologickej (zubnej) ambulancie? Čo potrebuje začínajúci zubný lekár (zubár) vedieť na to, aby mohol začať podnikať.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky