Povinnosti zamestnávateľa pri výpovedi

V súvislosti s výpoveďou danou zamestnancovi musí zamestnávateľ splniť viaceré povinnosti. Možno ich rozdeliť ako povinnosti voči zamestnancovi a povinnosti voči Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni. Uvádzame ich prehľad.

Zamestnávateľ môže dať výpoveď (ak je naplnený dôvod výpovede) na základe vlastného uváženia. V určitých obdobiach však zamestnávateľ nemôže dať zamestnancovi výpoveď (ochranná doba).

Povinnosti zamestnávateľa voči zamestnancovi

1. Povinnosť prerokovať výpoveď so zástupcami zamestnancov

Ak u zamestnávatelia pôsobia odbory, zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník (tzv. zástupcovia zamestnancov), musí zamestnávateľ najprvprerokovať výpoveď s nimi. Zástupca zamestnancov musí výpoveď prerokovať do siedmich dní, odkedy ho na to zamestnávateľ písomne vyzval. Ak tak neurobí, výpoveď sa považuje za prerokovanú. Upozorňujeme, že zamestnávateľ má povinnosť výpoveď prerokovať, avšak svoje rozhodnutie nemusí zmeniť.

Ak u zamestnávateľa zástupcovia zamestnancov nepôsobia, zamestnávateľ nemá povinnosť prerokovať výpoveď.

Ak ide o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných povinností, opakované menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, alebo pre dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru, nemá zamestnávateľ voči zamestnancovi žiadne ďalšie povinnosti. Aké sú dôsledky a možnosti zamestnávateľa pri porušení pracovnej disciplíny, nájdete v článku Ako riešiť porušovanie pracovanej disciplíny a povinností?

2. Povinnosť ponúknuť zamestnancovi inú prácu

Ak ide o výpoveď z iného dôvodu a zamestnávateľ má na to možnosť, musí najprv zamestnancovi ponúknuť prácu na čiastočný úväzok alebo inú vhodnú prácu. Ak zamestnávateľ takú možnosť nemá, nemá voči zamestnancovi žiadne ďalšie povinnosti. Kolektívna zmluva môže určiť podrobnosti.

3. Práca počas výpovednej doby a zaplatenie odstupného

Ak predsa len dôjde k výpovedi, zamestnanec má právo a povinnosť u zamestnávateľa pracovať ešte počas výpovednej doby a zamestnávateľ mu musí zaplatiť odstupné.

Článok pokračuje pod reklamou

4. Povinnosť vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní

Zamestnancovi musí zamestnávateľ vydať potvrdenie o zamestnaní s podrobnosťami o priebehu pracovného pomeru zamestnanca.

5. Osobitné povinnosti pri hromadnom prepúšťaní

Prečítajte si tiež

Ak zamestnávateľ počas 30 dní dá výpoveď aspoň desiatim zamestnancom, môže ísť o prípad hromadného prepúšťania s čím môžu súvisieť ďalšie povinnosti zamestnávateľa, najmä ohlasovacia povinnosť voči Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Povinnosti voči Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni

Po skončení pracovného pomeru má zamestnávateľ povinnosť odhlásiť zamestnanca zo Sociálnej poisťovne a odoslať je Evidenčný list dôchodkového poistenia.

Rovnako je zamestnávateľ povinný odhlásiť zamestnanca zo zdravotnej poisťovne.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zamestnanie Ukrajinca s dočasným útočiskom

Aké povinnosti má zamestnávateľ, ktorý chce zamestnať odídencov z Ukrajiny? A čo sa v súvislosti s Ukrajincami s udeleným dočasným útočiskom mení novelami zákona o pobyte cudzincov či azyle?

Zamestnávanie mladistvých (neplnoletých) od 1. 8. 2024

Kto je mladistvý zamestnanec a kedy môže začať pracovať? Aké zmeny priniesla novela Zákonníka práce účinná od 1. 8. 2024?

Preplácanie dioptrických okuliarov zamestnancom

Zamestnávate zamestnancov, ktorí pracujú so zobrazovacími jednotkami? Máte ako zamestnávateľ povinnosť takýmto zamestnancom preplácať dioptrické okuliare a podlieha takéto plnenie zdaneniu?

Zamestnávanie cudzincov z tretích krajín v priemysle: povinnosti a postup

Čo musí splniť zamestnávateľ, ktorý chce zamestnať občana z tretej krajiny, kedy proces zjednodušujú národné víza, ako ich získať a aké povinnosti čakajú zamestnanca – cudzinca?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky