Okamžité skončenie pracovného pomeru (hodinová výpoveď) v roku 2015

Okamžité skončenie pracovného pomeru (tzv. hodinová výpoveď) je výnimočným prípadom, ku ktorému môže zamestnávateľ pristúpiť len za určitých presne okolností.

Zamestnávateľ môže ukončiť okamžite pracovný pomer (tzv. hodinová výpoveď) len ak:

1. zamestnanec závažne porušil pracovnú disciplínu. Porušenie pracovnej disciplíny musí byť závažné, nestačí menej závažné porušenie. Opakované menej závažné porušenie pracovnej disciplíny je dôvodom na výpoveď zo strany zamestnávateľa. Zamestnávateľ musí skončiť pracovný pomer v lehote jedného mesiaca, od kedy sa o dôvode dozvedel, najneskôr však v lehote jedného roka od kedy sa stala udalosť umožňujúca okamžité skončenie pracovného pomeru. Po uplynutí jedného roka už nie je možné so zamestnancom pracovný pomer ukončiť.

Dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru (hodinovej výpovede) musí byť uvedený jednoznačne a nesmie byť zameniteľný s iným dôvodom.

Nestačí konštatovanie, že k okamžitému skončeniu pracovného pomeru došlo na základe závažného porušenia pracovnej disciplíny.

PRÍKLAD NESPRÁVNEJ FORMULÁCIE: Zamestnanec závažne porušil pracovnú disciplínu.

PRÍKLAD SPRÁVNEJ FORMULÁCIEZamestnanec dňa 24.8.2015 bez ohlásenia a bez ospravedlniteľného dôvodu neprišiel do práce, čím závažne porušil pracovnú disciplínu.

Prečítajte si tiež

2. zamestnanec bol odsúdený za úmyselný trestný čin. Trestný čin musel byť spáchaný úmyselne, nedbanlivostný trestný čin nie je dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru (hodinovú výpoveď). Zamestnávateľ môže vzhľadom na prezumpciu neviny ukončiť pracovný pomer až po tom, ako bol zamestnanec právoplatne odsúdený.

Nestačí, že zamestnanec je podozrivý, v súvislosti s trestným činom je vyšetrovaný ani to, že bola proti nemu vznesená obžaloba. Nestačí dokonca ani to, ak bol zamestnanec odsúdený, ak sa proti rozsudku odvolal. Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď až po tom, ako sa rozhodnutie súdu stane právoplatným, teda zamestnanec sa už nemôže ďalej odvolať.

Článok pokračuje pod reklamou

Povinnosť zamestnávateľa prerokovať okamžité skončenie pracovného pomeru (hodinovú výpoveď)

Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ prerokovať so zástupcami zamestnancov. Zástupcovia zamestnancov sú odbory, zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník. Záleží od konkrétneho zamestnávateľa, ktorý zástupca zamestnancov u neho pôsobí. Ak u zamestnávatelia zástupcovia zamestnancov nepôsobia, nemusí skončenie pracovného pomeru prerokovať s nikým.

Prečítajte si tiež

Zástupca zamestnancov má povinnosť skončenie pracovného pomeru prerokovať do siedmich dní odkedy ho o to zamestnávateľ písomne požiada. Ak tak neurobí, vec sa považuje za prerokovanú.

Treba upozorniť, že zamestnávateľ má síce povinnosť skončenie pracovného pomeru prerokovať, avšak svoje rozhodnutie nemusí zmeniť.

Zákaz okamžitého skončenia pracovného pomeru (hodinovej výpovede)

Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer:

  • s tehotnou zamestnankyňou a zamestnankyňou na materskej dovolenke,
  • so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke,
  • s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky (pracovný pomer možno skončiť „obyčajnou“ výpoveďou),
  • so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím (pracovný pomer možno skončiť „obyčajnou“ výpoveďou).

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Otváracie hodiny počas veľkonočných sviatkov 2024

Prehľad otváracej doby jednotlivých reťazcov počas Veľkej noci - od 29.3.2024 do 1.4.2024. Kto (ne)musí prevádzku zatvoriť?

Výpovedná doba a odstupné – tabuľka

Pri skončení pracovného pomeru výpoveďou nasleduje výpovedná doba. V niektorých prípadoch má zamestnanec pri skončení pracovného pomeru nárok aj na odstupné. Prehľadné tabuľky týkajúce sa výpovednej doby a odstupného v článku.

Pracovná zmluva – náležitosti a informovanie o pracovných podmienkach

Zákonník práce upravuje podstatné náležitosti pracovnej zmluvy a povinnosť informovať aj o ďalších podmienkach. Čo musí obsahovať každá pracovná zmluva a o čom môže zamestnávateľ informovať aj mimo nej?

Prvý zamestnanec: povinnosti zamestnávateľa

Aké povinnosti čakajú podnikateľa, ak sa rozhodne prijať do firmy prvého zamestnanca? Prehľad úkonov súvisiacich so začatím zamestnávania nájdete v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky