Obmedzenie zahrnutia zostatkovej ceny do daňových výdavkov

Na vybrané druhy majetku sa bude od roku 2015 vzťahovať obmedzenie zahrňovania zostatkovej ceny pri jeho predaji do základu dane.

Obmedzenie zahrnutia zostatkovej ceny do daňových výdavkov pri predaji vybraných druhov majetku od roku 2015

S odpisovaním hmotného majetku súvisí aj jeho zostatková cena. Novelou zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) bude od roku 2015 pri vybraných druhoch hmotného majetku výška daňovej zostatkovej ceny pri ich predaji zahrňovaná do základu dane najviac do výšky príjmov (výnosov) z tohto predaja, ktoré sú zahrňované do základu dane. Ak bude daňová zostatková cena vybraného hmotného majetku nižšia alebo mať rovnakú výšku ako príjem (výnos) z jeho predaja zahrňovaný do základu dane, do daňových výdavkov sa zahrnie celá zostatková cena. Naopak, ak bude daňová zostatková cena vybraného hmotného majetku vyššia ako príjem (výnos) z jeho predaja zahrňovaný do základu dane, do daňových výdavkov sa zahrnie zostatková cena najviac do výšky príjmov (výnosov) z tohto predaja.

Medzi vybrané druhy majetku, na ktoré sa toto obmedzenie bude vzťahovať patria:

  • osobné automobily (29.10.2),
  • motorové vozidlá na jazdu na snehu a podobné vozidlá s motorom (29.10.52),
  • rekreačné a športové člny (30.12),
  • lode a plavidlá (30.11),
  • lietadlá a kozmické lode a podobné zariadenia (30.3),
  • motocykle a ich modifikácie (30.91),
  • bicykle a iných kolesové vozidlá bez motora (30.92.1),
  • budovy a stavby zaradené do odpisovej skupiny 6.

Poznámka: Pre presné vymedzenie predmetného majetku uvádzame v zátvorke príslušný kód štatistickej klasifikácie produktov podľa činností (CPA) vydanej nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008.

Príklad na obmedzenie zahrnutia zostatkovej ceny do daňových výdavkov pri predaji vybraných druhov majetku

Daňovník eviduje vo svojom majetku osobný automobil. Vzhľadom na jeho vek a servisné náklady sa ho rozhodol v roku 2015 predať. Jeho daňová zostatková cena je 3 000 eur. Osobný automobil patrí medzi vybrané druhy majetku, pri ktorých sa daňová zostatková cena zahŕňa do základu dane najviac do výške príjmov (výnosov) z jeho predaja zahrňovaných do základu dane.

Ak sa predaj osobného automobilu uskutoční:

  1. v predajnej cene 3 500 eur, jeho daňová zostatková cena sa zahrnie do daňových výdavkov v plnej výške, tzn. vo výške 3 000 eur, pretože jeho daňová zostatková cena je nižšia ako výška príjmov (výnosov) z jeho predaja (3 000 eur
  2. v predajnej cene 2 500 eur, jeho daňová zostatková cena sa zahrnie do daňových výdavkov najviac do výšky príjmov (výnosov) z jeho predaja, tzn. najviac vo výške 2 500 eur, pretože jeho daňová zostatková cena je vyššia ako výška príjmov (výnosov) z jeho predaja (3 000 eur > 2 500 eur).

Spresnenie chápania zostatkovej ceny majetku na účely zákona o dani z príjmov v nadväznosti na úpravu výšky odpisov majetku od roku 2015

Spresňuje sa definícia zostatkovej ceny na účely zákona o dani z príjmov v súvislosti s majetkom, u ktorého sa podľa viacerých nových ustanovení upravuje výška odpisov zahrňovaných do základu dane. Zostatkovou cenou sa rozumie vstupná cena hmotného majetku znížená o úhrn ročných odpisov vypočítaných rovnomernou metódou odpisovania podľa § 27 alebo zrýchlenou metódou odpisovania podľa § 28 zákona o dani z príjmov. To znamená, že pri určovaní výšky zostatkovej ceny na účely zákona o dani z príjmov sa nezohľadňuje akákoľvek ich úprava napríklad v súvislosti s ich zahrňovaním do základu dane v prípade osobných automobilov so vstupnou cenou 48 000 eur a viac alebo úprava odpisov majetku na výšku 80 %, ak ide o majetok charakteru osobnej spotreby.

Prečítajte si tiež súvisiace články:

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Norbert Seneši
Norbert Seneši

Absolvent odboru Účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a odborník na témy z oblasti účtovníctva, daní a podnikateľského prostredia a je externý spolupracovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


Daňové priznanie právnickej osoby za rok 2023 (v roku 2024): ako ho vyplniť

Ako správne vyplniť tlačivo daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby za rok 2023 (v roku 2024)? Do akých riadkov uviesť pripočítateľné a odpočítateľné položky a na čo si dať pozor?

Konsolidačný balíček mení dane, odvody aj poplatky od roku 2024

Konsolidačný balíček opätovne zavádza daňové licencie pre právnické osoby, zvyšuje daň z dividend aj odvody zamestnávateľov a SZČO. Aké ďalšie zmeny čakajú podnikateľov v roku 2024?

Vyššie dane, odvody aj poplatky, zrušenie dňa voľna: ako vláda naplní štátnu kasu?

Vláda schválila opatrenia na ozdravenie štátneho rozpočtu. Na zmeny by sa od začiatku roku mali pripraviť najmä firmy a živnostníci.

Daňové výdavky po zaplatení v roku 2023

Niektoré výdavky vymedzené v zákone o dani z príjmov znížia daň z príjmov až v momente ich zaplatenia. Aké to sú, sa dočítate v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky