Daňovo uznateľné náklady

Aké sú možnosti preukazovania daňových výdavkov? Prinášame porovnanie možností preukazovania daňových výdavkov. Ktoré výdavky (náklady) sú daňovo uznané až po zaplatení (úhrade)? Aké špecifické problémy musí podnikateľ v súvislosti s daňovo uznateľnými výdavkami riešiť a na čo si musí dávať pozor?

Daňové výdavky po zaplatení v roku 2023

Niektoré výdavky vymedzené v zákone o dani z príjmov znížia daň z príjmov až v momente ich zaplatenia. Aké to sú, sa dočítate v článku.

Daňové a účtovné odpisy v roku 2022 a 2023

Ako sa vypočítajú účtovné a daňové odpisy majetku? Aký je medzi nimi rozdiel a kedy je potrebné upraviť základ dane? Ako odpisuje majetok mikrodaňovník? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku.

Pracovné oblečenie ako daňový výdavok

Kedy je možné pracovné oblečenie uznať ako daňový výdavok? Môžu si konatelia kúpiť oblek a zahrnúť ho do svojich daňových výdavkov?

Auto v podnikaní SZČO v roku 2021

Výdavky na auto používané v podnikaní si môže uplatniť aj SZČO, ich rozsah závisí aj od spôsobu obstarania. Je dôležité, či je auto napísané na IČO a ako sa uplatní odpočet DPH?

Daňové výdavky po zaplatení v roku 2021 a 2022

Aké pravidlá platia pre výdavky daňovo uznateľné po zaplatení v roku 2021 a 2022? Ktoré výdavky je možné daňovo uznať len po zaplatení?


Daňové a účtovné odpisy majetku v roku 2021

Ako určiť výšku účtovných a daňových odpisov v roku 2021? Aký majetok je predmetom odpisovania a koľko odpisových skupín poznáme?

Výdavky na testovanie zamestnancov a iných osôb – sú daňové?

Medzi povinnosti zamestnávateľa nepatrí testovanie zamestnancov na ochorenie COVID-19. Ak tak však dobrovoľne urobí, môže si uplatniť tieto výdavky ako daňové?

Káva, obed a alkohol v daňových výdavkoch – dá sa to?

Je možné uznať výdavky podnikateľov na kávu, obed a alkohol ako daňové výdavky, čiže také, ktoré reálne znižujú základ dane? Pokiaľ nie, existujú určité výnimky?


To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky