8 častých chýb zamestnávateľov pri plnení si oznamovacích povinností voči Sociálnej poisťovni

Na aké najčastejšie chyby by si mali zamestnávatelia dávať pozor pri plnení si oznamovacích povinností vo vzťahu k Sociálnej poisťovni?

Neprihlásenie zamestnávateľa do registra zamestnávateľov

Podľa § 231 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov je zamestnávateľ povinný prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou Sociálnej poisťovne do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca. Prihlásenie a odhlásenie sa vykonáva prostredníctvom predpísaného tlačiva Registračný list zamestnávateľa.

Neprihlásenie a neodhlásenie zamestnanca

Zamestnávateľ je povinný v zmysle § 231 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení prihlasovať a odhlasovať svojich zamestnancov z registra poistencov a sporiteľov dôchodkového sporenia, a to prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby v predpísaných lehotách. Ak má zamestnanec viacero právnych vzťahov, zamestnávateľ ho musí prihlasovať a odhlasovať z každého právneho vzťahu osobitne.

Informácie o lehotách a kódoch pri prihlasovaní zamestnancov do Sociálnej poisťovne nájdete v článku Prihlasovanie zamestnancov a dohodárov do Sociálnej poisťovne – termíny a kódy

Neprihlásenie zamestnancov z iných právnych vzťahov

Zamestnávatelia často zabúdajú na prihlasovanie a odhlasovanie zamestnancov z iných právnych vzťahov ako je pracovný pomer, ktorí nadobudli status zamestnanca (napríklad konateľ, spoločník, člen dozornej rady, člen predstavenstva a podobne).

Neoznámenie zmeny údajov uvádzaných v Registračnom liste zamestnávateľa

Zamestnávateľ je povinný oznámiť pobočke zmenu svojho názvu, sídla, korešpondenčnej adresy a ostatných údajov uvádzaných v Registračnom liste zamestnávateľa do ôsmich dní odo dňa tejto zmeny.

Neoznámenie prerušenia povinného poistenia

Príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne je zamestnávateľ povinný oznámiť prerušenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnanca do ôsmich dní od tohto prerušenia. Dôvody na prerušenie poistenia definuje zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v § 26. Ide napríklad o obdobie, v ktorom zamestnanec čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy, je uvoľnený z pracovného pomeru z dôvodu výkonu verejnej funkcie, má neospravedlnenú prítomnosť v práci, čerpá rodičovskú dovolenku, je viac ako 52 týždňov dočasne práceneschopný, obdobie od jedenásteho dňa potreby ošetrovania člena rodiny a pod.

Neoznámenie začiatku a skončenia čerpania materskej dovolenky

Zamestnávateľ má povinnosť oznámiť Sociálnej poisťovni aj začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom do ôsmich dní od začiatku čerpania a do ôsmich dní od skončenia čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Článok pokračuje pod reklamou

Nesprávne údaje v Registračnom liste fyzickej osoby

Sociálna poisťovňa upozorňuje aj na časté chyby v Registračnom liste fyzickej osoby, ktorými sú nesprávne uvedenie typu zamestnanca (pravidelný alebo nepravidelný príjem, typ dohody, zamestnanec s odvodovou úľavou) a nesprávne uvedenie údajov pri odhlasovaní zamestnanca v pracovnom pomere v oddiele deväť, časti pracovný pomer (doba určitá alebo neurčitá).

Nedodržiavanie lehôt pri plnení oznamovacej povinnosti

Svoje oznamovacie povinnosti je povinný si zamestnávateľ plniť v stanovených lehotách podľa § 231 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.

Prečítajte si tiež niektorý z našich článkov:

Zdroj: Spracované na základe informácií zo seminára „Najčastejšie chyby zamestnávateľov v kontakte so Sociálnou poisťovňou“, ktorý organizovala Sociálna poisťovňa, pobočka Bratislava

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Norbert Seneši
Norbert Seneši

Absolvent odboru Účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a odborník na témy z oblasti účtovníctva, daní a podnikateľského prostredia a je externý spolupracovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


PN zamestnanca v roku 2025 – náhrada príjmu a nemocenské

Zamestnanec má počas PN-ky, za predpokladu splnenia určitých podmienok, nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa, resp. na nemocenskú dávku vyplácanú Sociálnou poisťovňou. Čo platí pre rok 2025?

Hranica príjmov pre (ne)platenie odvodov do Sociálnej poisťovne za rok 2025 v roku 2026

Nie každý živnostník a SZČO má povinnosť platiť sociálne odvody. V článku sa dozviete, akú výšku príjmov za rok 2025 sledovať, aby ste sa od roku 2026 vyhli plateniu sociálnych odvodov.

Kontroly PN na Slovensku v kocke a v číslach

Ako prebieha kontrola dodržiavania liečebného režimu počas PN, kto a kedy ju môže vykonať, aké právomoci (ne)má kontrolór a aké hrozia postihy? Informácie aj dáta.

Odvody z dohody od 1.1.2025

Aké odvody platí zamestnávateľ a dohodár pri uzavretí niektorej z dohôd o prácach mimo pracovného pomeru v roku 2025, sa dočítate v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky