Hybridné palivové karty: riešenie pre spaľováky aj elektromobily

Niektoré palivové karty umožňujú zaplatiť aj za nabíjanie elektromobilu či plug-in hybridu. Pre koho sú vhodným riešením a čo všetko ponúkajú?

Podnikatelia, ktorí spravujú vozový park, ale aj živnostníci, ktorí využívajú len jedno vozidlo, si môžu vybaviť tzv. palivovú alebo tankovaciu kartu. Okrem toho, že môžu získať na palivo zľavu, výhodou je možnosť platiť za iné produkty a služby a najmä zníženie administratívy, nakoľko nemusia „zbierať“ bločky, napr. aj od zamestnancov, ktorí firemné vozidlá používajú. Podobné riešenie existuje aj pre tých, ktorí majú vo svojom vozovom parku plug-in hybridy a elektromobily.

Hybridná karta od CCS

Spoločnosť CCS ponúka kartu CCS Limit, ktorou je možné tak tankovať, ako aj dobíjať vozidlo. Všetky transakcie za tankovanie aj nabíjanie, ale tiež za ďalšie služby, ako parkovanie či umývanie vozidiel, potom držitelia karty dostávajú na jednej elektronickej faktúre. Tú si možno stiahnuť v Zákazníckom portáli. Toto riešenie je však vhodné nielen pre tých podnikateľov, ktorí už vo svojom vozovom parku nejaké elektromobily či plug-in hybridy majú, ale aj takí, ktorí nad nimi ešte len začínajú uvažovať. Na karte CCS Limit je totiž možné kedykoľvek aktivovať nabíjanie, dovtedy môže slúžiť len ako bežná palivová karta.

„Naši klienti majú prístup k nabíjačkám spoločnosti GreenWay na Slovensku a v Poľsku a sieti ZSE Drive na Slovensku. V rámci roamingu potom môžu nabíjať v 25 krajinách Európy,“ uvádza Jan Polívka, generálny riaditeľ spoločnosti. Čo sa týka čerpacích staníc, platiť za tankovanie touto kartou je možné na Slovensku na viac ako 600 čerpacích staniciach a v Česku viac ako 2 500 staniciach. „Naša sieť zahŕňa veľké reťazce (Shell, Orlen, Slovnaft...), aj menšie lokálne čerpacie stanice. Ďalšie rozšírenie akceptačnej siete na Slovensku aktuálne pripravujeme,“ dodáva J. Polívka. Podľa neho ide o výhodu, keďže vodiči nie sú závislí len na jednom reťazci čerpacích staníc či poskytovateľov nabíjania, ale môžu si vybrať podľa vzdialenosti, ceny či poskytovaných služieb.

Prečítajte si tiež

Okrem výhody, že vodiči pri sebe nemusia mať dve samostatné karty (na tankovanie a na nabíjanie) a toho, že všetky transakcie sú na jednom vyúčtovaní, klienti môžu využívať aj Knihu jázd Carnet. Tam sa všetky transakcie za nabíjanie aj tankovanie automaticky zapisujú, vďaka čomu je ľahko rozpoznateľné domáce/firemné nabíjanie a nabíjanie na verejných staniciach. To môže byť nápomocné aj pri vyúčtovaní služobnej cesty.

Karta CCS Limit je vhodná pre všetky veľkosti a typy firiem a pre všetky typy vozidlových parkov. Palivové karty CCS môžu byť viazané buď na meno vodiča, alebo na EČV vozidla. Druhý variant je vhodný napríklad pre referentské vozidlá, ktoré zdieľa viacero vodičov. „Karty ale môžu byť aj univerzálne – prenosné. Záleží na potrebách firmy. Karty od CCS môžu využívať aj živnostníci, podmienkou je len IČO. Žiadne minimálne objemy alebo počty kariet nie sú stanovené,“ dopĺňa generálny riaditeľ.

Prečítajte si tiež

Podľa jeho slov majú spoločnosti najväčší záujem o palivovú kartu pre každé vozidlo či vodiča osobitne, aby mali lepšie pod kontrolou náklady na ich prevádzku. „Je to i praktické z hľadiska bezpečnosti, kedy každá karta má svoj PIN kód. Ten pozná len vodič a s nikým ho nezdieľa.“ Navyše je možné nastaviť, za aké služby a sortiment možno kartou platiť a tiež denný či mesačný limit. „Majiteľ firmy alebo vozového parku si nastaví ku každej karte príslušný denný alebo mesačný limit podľa potrieb každého vodiča a má tak náklady pod kontrolou. V online zákazníckom portáli potom priebežne vidí jednotlivé transakcie ku každej karte. Ľahko vďaka tomu odhalí zneužitie karty, tankovanie pre súkromnú spotrebu a podobne,“ vysvetľuje Polívka. Okrem toho možno v zákazníckom centre zadávať stav tachometra, čo umožňuje presnejšiu evidenciu spotreby.

Pri strate alebo odcudzení sa karta blokuje telefonicky alebo online cez Zákaznícky portál.

Spoločnosť CCS ponúka ešte ďalšie druhy kariet (tie už však nie je možné využiť na nabíjanie elektromobilov/plug-in hybridov), konkrétne:

  • CCS LIMIT+: karta, ktorá poskytuje balíček služieb na efektívnu správu menšieho vozového parku s maximálne 10 vozidlami,
  • CCS Bonus Fleet: predplatená palivová karta s jednotným dobíjacím účtom pre firmy a živnostníkov, ktorí chcú využiť výhody predplatných kariet a zároveň mať mesačný daňový doklad,
  • CCS Limit Exclusive: rozšírená verzia karty CCS Limit, obohatená o ďalšie benefity určené najmä pre manažérov a pracovníkov, ktorí často cestujú (vydávaná len na meno),
  • Predplatené karty CCS Bonus: dobíjacia i jednorazová, vhodná pre vernostné programy a marketingové akcie či ako darček,
  • UTA/CCS: medzinárodná tankovacia karta akceptovaná na území celej Európy.

Záujemcovia o karty od CCS môžu spoločnosť kontaktovať telefonicky, mailom alebo vyplniť kontaktný formulár na webe. Ideálne je, ak uvedú požadovaný počet kariet a odhadovaný mesačný objem tankovania. Záujemca si môže kartu objednať aj sám cez online objednávku. Všetky karty sú vydávané vždy ako plastové, no klienti majú možnosť využívať aj tzv. kartu v mobile v aplikácii CCS Pay (k dispozícii pre operačný systém Android a akceptovaná v necelej polovici siete CCS na Slovensku).

Článok pokračuje pod reklamou

Hybridná karta Shell

Sieť čerpacích staníc Shell svojim zákazníkom ponúka hneď niekoľko palivových kariet. Okrem klasickej palivovej karty Shell a aplikácie určenej pre malé vozové parky, ktorá sa nazýva Shell Fleet App, je to aj Hybridná karta Shell. Je určená pre firmy so zmiešaným vozovým parkom a umožňuje nielen platby za palivá, ale aj za nabíjanie elektromobilov/plug-in hybridov.

Shell prevádzkuje v Európe 55-tisíc vlastných nabíjacích bodov v sieti Shell Recharge. Držiteľ hybridnej karty ale môže využívať sieť celkovo 300-tisíc nabíjacích bodov v Európe, z toho 1 400 na Slovensku aj v partnerských sieťach (napr. GreenWay, ZSEDrive či nabíjacie stanice pri obchodných reťazcoch Kaufland a Lidl).

Čo sa týka využitia hybridnej karty, zákazník sa pripojí na nabíjací stojan, načíta svoju hybridnú kartu Shell, alebo, ak to nabíjací stojan umožňuje, aktivuje nabíjanie cez mobilnú aplikáciu s integrovanou hybridnou kartou Shell a spustí nabíjanie vozidla. Po skončení nabíjania má vodič možnosť vidieť detaily transakcie v aplikácii Shell Recharge a zároveň firme je vystavená pravidelne faktúra s rozpisom jednotlivých položiek, ktoré podnikateľ hradil prostredníctvom hybridnej karty Shell. Všetky náklady spojené s vozidlom na jednej elektronickej faktúre minimalizujú administratívne náklady.

S touto kartou môžu podnikatelia zaplatiť aj za tankovanie bežných palív, no tiež za umytie vozidiel, mýto či dokonca za trajekt. Všetky transakcie sa zobrazujú aj v online portáli Shell Fleet Hub. Čo sa týka bezpečnosti, každá karta je vybavená čipom a unikátnym PIN kódom. Ten je v online portáli možné aj meniť a online zároveň možno nastaviť limity či obmedzenia na kartách, čím sa predchádza ich zneužitiu.

Za nabíjanie možno zaplatiť aj kartami MOL Group

Aj čerpacie stanice Slovnaft rozširujú vlastnú sieť nabíjacích staníc ako sieť MOL Plugee. V rámci nej môžu zákazníci zaplatiť za nabíjanie nielen v hotovosti, platobnou kartou či cez aplikáciu, ale tiež palivovou kartou MOL Group. „Aktuálne máme 17 nabíjacích staníc na 16 lokalitách siete Slovnaft. V celej sieti MOL Plugee v regióne strednej Európy máme na čerpacích staniciach Skupiny MOL 227 nabíjačiek a tento počet stále rastie. Využívať MOL Plugee tak možno v Česku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvátsku a v Rumunsku,“ približuje Miroslava Schneider, hovorkyňa spoločnosti.

Prečítajte si tiež

Ak má vodič MOL Group palivovú kartu, musí si na nej aktivovať (získať povolenie) nabíjania. Po príchode na čerpaciu stanicu si zákazník pomocou palivovej karty zakúpi balíček nabíjania podľa vlastnej vôle. „V ponuke máme balíčky pre AC nabíjanie: 10 kWh, a tiež DC a UFC nabíjanie: 20 a 40 kWh. Obsluha čerpacej stanice po zakúpení balíčka spustí nabíjanie,“ dodáva M. Schneider.

Ceny balíčkov nabíjania, ktoré si zákazník môže zakúpiť na čerpacej stanici sú nasledovné:

Zdroj: Vlastné spracovanie na základe molplugee.sk
AC DC UFC
4,9 eur/nabitie
Zahrnuté množstvo energie:
10 kWh
Jednotková cena za kWh: 0,49 eur
13,8 eur/nabitie
Zahrnuté množstvo energie:
20 kWh
Jednotková cena za kWh: 0,69 eur
13,8 eur/nabitie
Zahrnuté množstvo energie:
20 kWh
Jednotková cena za kWh: 0,69 eur
25,6 eur/nabitie
Zahrnuté množstvo energie:
40 kWh
Jednotková cena za kWh: 0,64 eur
25,6 eur/nabitie
Zahrnuté množstvo energie:
40 kWh
Jednotková cena za kWh: 0,64 eur

Nabíjanie možno spustiť aj cez aplikáciu MOL Plugee, kde je možné spustiť nabíjanie ako registrovaný alebo neregistrovaný používateľ. V aplikácii sú zároveň detaily o nabíjaní, môžu ju používať aj viacerí používatelia (v rámci rodiny či firmy) a platiť jednou platobnou kartou. Čo sa cien týka, líšia sa podľa toho, o aký typ nabíjania ide.

* V prvých 30 minútach je spoplatnená len spotreba elektrickej energie a potom je účtovaný aj poplatok za používanie, a to za každú začatú minútu 0,01 eur.
Zdroj: Vlastné spracovanie na základe molplugee.sk
AC DC UFC
Registrovaný používateľ Neregistrovaný používateľ Registrovaný používateľ Neregistrovaný používateľ Registrovaný používateľ Neregistrovaný používateľ
Nabíjanie aplikáciou/cez portál pre vodičov* 0,39 eur/kWh 0,42 eur/kWh 0,54 eur/kWh 0,59 eur/kWh 0,54 eur/kWh 0,59 eur/kWh

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ceny diaľničných známok a pohonných hmôt v roku 2024

S čím rátať pri ceste do zahraničia? Prehľad cien diaľničných známok, mýta, benzínu či nafty na Slovensku a v okolitých krajinách aj informácie o novinke – jednodňovej diaľničnej známke.

Požiar elektromobilu, elektrokolobežiek či nabíjacích staníc očami odborníka

Čo býva dôvodom vznietenia elektromobilu, na čo myslieť pri inštalácii nabíjačky a aké protipožiarne povinnosti musia dodržať správcovia budov či developeri, priblížil František Gilian z Asociácie pasívnej požiarnej ochrany SR.

Auto v podnikaní v roku 2024

Je výhodnejšie kúpiť auto na firmu alebo ako súkromná osoba? Dá sa odpočítať DPH, ak kúpim auto na firmu? V článku prinášame odpovede nielen na tieto dve veľmi časté otázky, ale aj ďalšie týkajúce sa používania auta v podnikaní v roku 2024.

Odpisovanie auta v roku 2024

Kedy vzniká povinnosť odpisovať auto používané na podnikanie? Od čoho závisí dĺžka doby odpisovania auta, kedy je opisovanie potrebné prerušiť a ďalšie dôležité informácie pre rok 2024 sa dočítate v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky