Koľko stojí elektromobil – cena, prevádzkové náklady a porovnanie

Koľko stojí elektromobil – cena, prevádzkové náklady a porovnanie
Zdroj: Unsplash.com
Tomáš Kuník

Som fanúšik a aktívny používateľ elektromobilu v každodennom živote. Pravidelne testujem elektrifikované modely áut a zároveň pracujem ako obchodný zástupca slovenskej spoločnosti ejoin, ktorá vyvíja vlastné nabíjacie stanice pre elektromobily a buduje sieť nabíjacích staníc. Ak by ste mali záujem o takéto riešenie alebo by ste potrebovali v tejto téme poradiť, kontaktujte ma na [email protected].

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Aké sú vstupné náklady pri kúpe elektromobilu? Koľko stojí jeho prevádzka v porovnaní s autom so spaľovacím motorom a na aké využitie je elektrický pohon najvýhodnejší?

Pri rozhodovaní o kúpe nového auta do firmy alebo na súkromné účely je cena dôležitým parametrom a pri modeloch s elektrickým pohonom je o niečo vyššia. Oplatí sa napriek tomu siahnuť po tejto ekologickejšej alternatíve, napríklad aj s cieľom ušetriť na prevádzkových nákladoch? Ak áno, v akých prípadoch?

Cena elektromobilov – čo ju ovplyvňuje a prečo je často vyššia ako cena bežných áut?

Kúpa auta s elektrickým pohonom je často nákladnejšia ako alternatívy s motorom na benzín alebo naftu. Tento stav trvá už niekoľko rokov a je celkom prirodzený. Cena nových technológií je totiž, prirodzene, vyššia, čo možno vidieť napríklad aj v prípade nových generácií čiernej alebo bielej techniky. A rovnako to platí v prípade áut s elektrickým pohonom.

Automobilky si do konečnej sumy spravidla započítavajú náklady spojené s vývojom a za vyššiu cenu tiež môže výroba v menších objemoch, aj keď tento faktor sa pomaly stráca vďaka čoraz vyšším predajom elektromobilov. Elektromobily sú však jednoduchšie ako vozidlá so spaľovacím motorom a ešte výraznejšie jednoduchšie ako plug-in hybridy alebo hybridy (ktoré kombinujú dva typy pohonov). Preto nemusí byť na prvý pohľad jasné, prečo sú elektromobily drahšie a nákladné na vývoj.

Súčasti, z ktorých sa takéto autá skladajú, musia byť technologicky vyspelé, aby dokázali ponúknuť požadované parametre. Automobilky investujú veľké sumy do vývoja mnohých kľúčových komponentov elektromobilov, no primárne do vysokonapäťových akumulátorov. Väčšina výrobcov sa orientuje na vlastný vývoj viacerých častí áut, ale iba niektorí aj priamo pracujú na svojich batériách.

Výskum a produkcia vyspelých akumulátorov, ktoré majú vysokú životnosť, potrebnú kapacitu a zároveň umožňujú dostatočne rýchle nabíjanie, je veľmi nákladná. Ich cena, ako aj cena samotných elektromobilov, ale preukázateľné klesá, respektíve za rovnakú cenu je v súčasnosti možné kúpiť auto s výrazne lepšími parametrami ako pred 5 alebo 10 rokmi.

Kedy môže byť kúpa elektromobilu vhodnejšia ako kúpa „spaľováka“?

Pri rozhodovaní sa medzi konkrétnymi modelmi je dôležité brať ohľad aj na výbavu. Elektromobily sú už v základe výrazne lepšie vybavené a zároveň disponujú motorom s vyšším výkonom. Takýmto spôsobom sa automobilky snažia kompenzovať ich vyššiu cenu, a tiež vytvoriť dopyt u bonitnejších zákazníkov. Ak sú teda do cenového porovnania zahrnuté aj tieto parametre, rozdiel medzi elektromobilom a porovnateľným autom so spaľovacím motorom nemusí byť dramatický.

Ešte zaujímavejšia situácia však nastáva v prémiovom segmente, kde je rozdiel v kúpnej cene zanedbateľný, prípadne vôbec neexistuje. Táto úmera sa, naopak, stráca pri elektromobiloch s nízkou cenou, kedy automobilky šetria na mnohých prvkoch s cieľom dosiahnuť čo najnižšiu cenu.

Pre lepšiu predstavu možno porovnať konkrétne modely rovnakej kategórie s veľmi podobnými technickými špecifikáciami.

Porovnanie ceny elektromobilu nižšej cenovej kategórie a porovnateľného auta so spaľovacím motorom

Zdroj: Vlastné spracovanie
Dacia Spring Electric Hyundai i10 Cenový rozdiel
Cena s porovnateľnou výbavou 17 600 € 10 590 € 66,19 %

V kategórii malých mestských elektromobilov nižšej cenovej kategórie je ponuka naozaj strohá. Rozdiel v cene medzi aktuálne jediným elektrickým autom tejto kategórie a porovnateľným benzínovým modelom, je už na prvý pohľad vyšší k absolútnej hodnote vozidla. Zároveň, kým tento elektromobil ponúka len základnú výbavu, benzínové vozidlo má citeľne lepšie parametre, vrátane výkonnejšieho motora.

Porovnanie ceny elektromobilu strednej triedy a porovnateľného auta so spaľovacím motorom

Zdroj: Vlastné spracovanie
Opel Mokka-e Opel Mokka Cenový rozdiel
Cena s porovnateľnou výbavou 31 990 € 24 190 € 32,24 %

Stredná trieda ukazuje nižší rozdiel ceny. Porovnateľne vybavená benzínová verzia je lacnejšia o približne 1/3 v porovnaní s elektromobilom. Tentokrát sa ale situácia otáča a práve elektromobil je vybavený o niečo lepšie, a taktiež má výkonnejší motor. Zákazník teda za elektromobil zaplatí o niečo vyššiu sumu, ale za tieto peniaze dostane objektívne viac.

Článok pokračuje pod reklamou

Porovnanie ceny prémiového elektromobilu a porovnateľného auta so spaľovacím motorom

Zdroj: Vlastné spracovanie
Audi e-tron S Audi SQ8 Cenový rozdiel
Cena s porovnateľnou výbavou 93 200 € 101 910 € 8,55 % (už v prospech elektromobilu)

V prémiovom segmente je už možné naraziť aj na celkom odlišný záver. Najvyššia trieda SUV s benzínovým motorom je dokonca o viac ako 8 % drahšia ako elektromobil s porovnateľnou výbavou a výkonom. Z pohľadu dojazdu a času na doplnenie paliva, vyhráva verzia so spaľovacím motorom, ale v praxi nemusí ísť o zásadnú prekážku. Napríklad Audi e-tron S má reálny dojazd cez 300 kilometrov, nabíjanie trvá približne 30 minút, avšak takéto auto pre majiteľa môže znamenať úsporu na prevádzkových nákladoch (menšia potreba servisu, nabíjanie možné aj doma a z fotovoltiky...).

Prečítajte si tiež

V tomto prípade, voľba ísť do auta s výhradne elektrickým pohonom už nie je o cene, ale o rozhodnutí zákazníka, jeho presvedčení a očakávaniach.

Koľko stojí prevádzka elektromobilu?

Porovnanie priamo ukazuje jednotlivé možnosti a rozdiely v cene medzi elektromobilom a vozidlom so spaľovacím motorom. Kúpa auta s elektrickým pohonom je síce často nákladnejšia, ale z dlhodobého hľadiska môže byť takéto rozhodnutie výhodné. Predovšetkým, ak je auto využívané na krátke trasy v meste a jeho okolí. Dobrým príkladom sú donáškové služby, kuriéri alebo taxi – elektromobil pre nich môže znamenať výraznú úsporu na prevádzkových nákladoch.

Pri elektromobiloch totiž napríklad nie je potrebná výmena oleja a menej často je potrebné riešiť údržbu bŕzd. Keďže majú tieto autá menej pohyblivých častí a sú násobne efektívnejšie, môžu byť náklady na jazdu až 4-krát nižšie ako pri porovnateľnom spaľovacom vozidle.

Ak sa podnikateľ, ktorý chce auto využívať napr. na donášku jedla po meste a okolí, rozhodne pre elektromobil, ušetriť môže aj na „palive“. Nabíjanie je výhodné najmä vtedy, keď auto nabíja doma alebo pred firmou.

Prečítajte si tiež

Vtedy môže majiteľa auta nabíjanie stáť jednotky eur mesačne (cenu môže zraziť na minimum, až nulu, napríklad aj to, ak je elektrina vyrábaná prostredníctvom fotovoltických panelov). V prípade využívania bežných nabíjacích staníc zasa zvyčajne možno využiť rôzne paušály, ktoré ponúkajú výhodnejšie ceny za dobitie. Majiteľ elektromobilu preto môže za „tankovanie“ zaplatiť výrazne menej ako tí, ktorí majú spaľovacie autá a za benzín či naftu neraz na pumpe nechajú desiatky až stovky eur.

Vďaka nižším nákladom na palivo sa rozdiel v cene medzi elektromobilom a porovnateľným vozidlom so spaľovacím motorom môže vrátiť po prejdení 70 až 90 tisícov kilometrov. Konkrétna návratnosť však závisí od mnohých faktorov (napr. akým spôsobom sa auto nabíja, ako často, a tiež účel využitia), na ktoré je potrebné myslieť pri rozhodovaní sa medzi autom s elektrickým alebo „klasickým“ spaľovacím pohonom.

Obstarávacia cena a náklady na prevádzku plug-in hybridu – ide o  výhodný kompromis?

Ak je podnikateľ nerozhodný a pri výbere medzi elektromobilom a spaľovacím autom váha, možno bude považovať za vhodný kompromis plug-in hybrid. Vzhľadom na to, že tento typ vozidiel môže byť akousi prestupnou stanicou pred obstaraním auta s plne elektrickým pohonom, je potrebné dôkladne zvážiť jeho kúpu. Hybridy majú spravidla vyššiu obstarávaciu cenu ako čisté „spaľováky“ a tá je často porovnateľná s elektromobilmi.

Prečítajte si tiež

Dôležité je tiež zdôrazniť potenciálne vyššie prevádzkové náklady v porovnaní s plne elektrickým vozidlom. Plug-in hybrid síce umožňuje jazdu na elektrinu s dojazdom niekoľkých desiatok kilometrov, avšak spotreba takéhoto auta v porovnaní s plne elektrickým modelom je vyššia napríklad aj kvôli väčšej hmotnosti (pre prítomnosť spaľovacieho motora), čo sa automaticky premieta do nákladov. Zároveň z dôvodu kombinácie dvoch rôznych pohonov je vyžadovaná náročnejšia, nákladnejšia a aj častejšia údržba. Napríklad, prax ukazuje, že plug-in hybridy vyžadujú pravidelné servisné prehliadky v 15-tisícových intervaloch (môže sa ale líšiť v rôznych automobilkách), zatiaľ čo pri elektromobiloch je tento interval štandardne po 30-tisíc kilometroch, prípadne nie je viazaný na nájazd, ale roky. Alebo nemusí byť vyžadovaný vôbec (napríklad Tesla).

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Tomáš Kuník
Tomáš Kuník

Som fanúšik a aktívny používateľ elektromobilu v každodennom živote. Pravidelne testujem elektrifikované modely áut a zároveň pracujem ako obchodný zástupca slovenskej spoločnosti ejoin, ktorá vyvíja vlastné nabíjacie stanice pre elektromobily a buduje sieť nabíjacích staníc. Ak by ste mali záujem o takéto riešenie alebo by ste potrebovali v tejto téme poradiť, kontaktujte ma na [email protected].


Ceny diaľničných známok a pohonných hmôt v roku 2024

S čím rátať pri ceste do zahraničia? Prehľad cien diaľničných známok, mýta, benzínu či nafty na Slovensku a v okolitých krajinách aj informácie o novinke – jednodňovej diaľničnej známke.

Hybridné palivové karty: riešenie pre spaľováky aj elektromobily

Niektoré palivové karty umožňujú zaplatiť aj za nabíjanie elektromobilu či plug-in hybridu. Pre koho sú vhodným riešením a čo všetko ponúkajú?

Požiar elektromobilu, elektrokolobežiek či nabíjacích staníc očami odborníka

Čo býva dôvodom vznietenia elektromobilu, na čo myslieť pri inštalácii nabíjačky a aké protipožiarne povinnosti musia dodržať správcovia budov či developeri, priblížil František Gilian z Asociácie pasívnej požiarnej ochrany SR.

Auto v podnikaní v roku 2024

Je výhodnejšie kúpiť auto na firmu alebo ako súkromná osoba? Dá sa odpočítať DPH, ak kúpim auto na firmu? V článku prinášame odpovede nielen na tieto dve veľmi časté otázky, ale aj ďalšie týkajúce sa používania auta v podnikaní v roku 2024.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky