Keď firemné hodnoty nie sú len na papieri: ako ich premeniť na výsledky?

Marek Polic, jeden z lídrov KROSu, o vedení ľudí, firemnej kultúre, novej identite a o tom, ako sa spoločnosť s bohatou históriou posúva do novej éry.

Firemné hodnoty bývajú v mnohých prípadoch len prázdnou frázou na nástenke. Ak však skutočne tvoria základ rozhodnutí, ovplyvňujú nielen atmosféru vo firme, ale aj jej výsledky. V KROSe sa týmto princípom riadia už roky – a ich filozofia prináša svoje ovocie.
Marek Polic, člen predstavenstva spoločnosti zodpovedný za riadenie firmy z majiteľského pohľadu, v rozhovore pre Podnikajte.sk približuje:

  • ako sa z dlhoročného zamestnanca stal spolumajiteľom firmy a prečo váhal ponuku prijať,
  • ako sa mení pohľad na podnikanie a zodpovednosť, keď vaše rozhodnutia majú dosah na stovky kolegov a tisícky zákazníkov,
  • prečo dlhodobý úspech firmy nespočíva v rýchlom zisku, ale v poctivom dodržiavaní hodnôt a budovaní kvalitných produktov a dôvery zákazníkov a zamestnancov,
  • do akej miery KROS „naskočil“ na vlnu umelej inteligencie a ako využíva jej potenciál,
  • čo stálo za rozhodnutím modernizovať firemnú identitu po troch desaťročiach a aký odkaz chce KROS posielať novej generácii podnikateľov.

Kolega spolumajiteľom: príbeh dôvery a zodpovednosti 

Ste dlhoročnou súčasťou firmy KROS. Ako si spomínate na svoju kariérnu cestu?

S produktami firmy KROS som sa stretol už v predošlom zamestnaní. Keď sa mi ale naskytla príležitosť stať sa súčasťou „krosáckeho“ tímu, neváhal som. Mal som skúsenosti s podvojným účtovníctvom a programom Omega, tak som v roku 2003 nastúpil ako konzultant ekonomického softvéru. Prešiel som si viacerými pozíciami – otváral som nové pobočky, šéfoval obchodu, viedol kľúčové projekty, postupne som prevzal zodpovednosť za celé portfólio ekonomických riešení a napokon som sa stal súčasťou top manažmentu, neskôr spolumajiteľom. Dôvod, prečo som vo firme cez dve desaťročia, je okrem iného aj ten, že sa mám kam posúvať. Jednak mám chuť, jednak príležitosť a priestor.

A ako sa zo zamestnanca stane člen predstavenstva firmy a spolumajiteľ? 

Čo sa týka spolumajiteľstva, rozhodnutie prišlo skôr „zhora“ – jeden zo zakladateľov sa začal zaoberať témou nástupníctva a chcel vedenie podniku zveriť do dobrých rúk. S ponukou ma oslovil asi po 20 rokoch môjho pôsobenia vo firme, pričom, ako som sa neskôr dozvedel, už dva roky predtým ma na túto rolu pripravoval, intenzívne sa mi venoval a viedol so mnou rôzne rozhovory.

Mnohí podnikatelia riešia nástupníctvo v rámci rodiny. Vo vedení KROSu sú popri zakladateľoch aj manažéri, ktorí nie sú ich rodinní príslušníci. Prečo ste sa vo firme vydali touto cestou?

Firmu zakladali dvaja kamaráti z vysokej školy, do vedenia pribrali mňa a pred 12 rokmi ešte jedného kolegu. Súčasťou našej firemnej vízie je aj myšlienka, že chceme, aby nás firma prežila, a dožila sa aspoň 100 rokov. Prečo sa nerozhodli ísť cestou rodinných príslušníkov a prečo si vybrali nás, je už ale skôr otázka na samotných zakladateľov. Myslím si, že hlavný dôvod je ich presvedčenie, že sme tí správni ľudia, ktorí dokážu zabezpečiť dlhodobý rozvoj firmy.

Aké boli vaše prvé pocity, keď prišla ponuka stať sa spolumajiteľom?

Úprimne, nikdy by mi nenapadlo, že by som sa mohol stať spolumajiteľom KROSu. Robil som len to, čo ma baví, a snažil sa robiť svoju prácu najlepšie, ako viem.

Robil som len, čo ma baví a najlepšie, ako viem

Keď ponuka prišla, bol som fakt prekvapený a moja prvá reakcia bola skôr odmietavá. Zľakol som sa, lebo, predsa len, prebrať zodpovednosť za firmu s 250 ľuďmi je obrovská vec a mal som pred tým rešpekt.

Čo vám pomohlo prekonať obavy?

Keďže som už predtým pracoval s rôznymi koučmi, skúsil som si rozobrať „v hlave“, prečo mám strach. Postupne obavy opadli a povedal som si, že je to veľká príležitosť. A šiel som do toho.

Čo sa odvtedy zmenilo vo vašom pracovnom živote?

Prvý rok som musel intenzívne spracovávať práve spomínanú zodpovednosť. Keď som bol zamestnanec, nezáleží, či na pozícii obchodníka, alebo top manažmentu, bolo možné istým spôsobom zodpovednosť „prehodiť“ a vyhovoriť sa, že ide o kompetenciu majiteľov, nie moju. Tiež som musel na sebe začať oveľa tvrdšie pracovať – aj v predstavenstve máme určené svoje roly a mojou je líder pre firmu.

Prečítajte si tiež

Väčšinou stojím na čele a komunikujem so zamestnancami ciele, stratégiu, vízie. Samozrejme, všetky zásadné rozhodnutia robíme ako tím štyroch spolumajiteľov, ale aby v tom bol poriadok a ľudia neboli zmätení, že raz im niečo oznamuje jeden a inokedy niekto iný, je to hlavne na mne. Musel som preto poriadne zapracovať na zručnostiach a schopnostiach, ktoré s líderstvom súvisia.

Ako prijali vašu novú rolu kolegovia, s ktorými ste predtým roky spolupracovali?

Snažím sa, aby boli naše vzťahy rovnaké ako predtým. Ale vidím, že niektorí kolegovia sú o čosi opatrnejší alebo menej otvorení ako kedysi. S pár ľuďmi, s ktorými som dlhé roky úzko spolupracoval a mal som pocit, že firme už neprinášajú to, čo by mali, som musel situáciu riešiť. Z novej pozície a s väčšou zodpovednosťou sme hľadali riešenia – niektorí dostali novú rolu vo firme, iní museli odísť. Nebolo to pre mňa jednoduché, ale na konci dňa si myslím, že to bolo správne rozhodnutie – pre firmu aj pre samotných ľudí. A mám pocit, že dnes sme všetci spokojnejší.

Zmenili ste pohľad na podnikanie, keď ste sa ocitli „na druhej strane“?

Áno. Ako zamestnanec som niektoré procesy vnímal veľmi jednoducho, ak niečo vo firme „škrípalo“ alebo sa dialo pomaly, neriešilo sa, nechápal som dôvody. Prečo vedenie nevie buchnúť po stole, prečo neurčí smer, akým sa vydať. Keď som sa stal jeho súčasťou, pochopil som, ako to funguje. Že je dôležitá spolupráca, vypočutie oboch strán, hľadanie konsenzu. Pochopil som, že ak chceme fungovať ako tím, ako jeden celok, sú potrebné rozhovory, diskusie a čas. Preto môžu niektoré procesy z pohľadu zamestnancov trvať príliš dlho. Sme vo vedení štyria muži, takže istým spôsobom tam hrá svoju rolu aj nejaké ego, každý má svoju pravdu. No ak chceme byť všetci spokojní, treba komunikovať, budovať vzájomnú dôveru, podstatný je vzájomný rešpekt a slušným spôsobom si vedieť veci pomenovať a vyrozprávať. A potom si rozdeľovať jednotlivé roly.

Zapochybovali ste niekedy o svojom rozhodnutí stať sa spolumajiteľom KROSu?

Pochybnosti v duchu, či mi to za to stojí, sa objavili niekoľkokrát a ešte sa určite objavia. Myšlienky, či mi nebolo lepšie ako zamestnancovi, občas prídu, ale čoraz menej. Najmä v priebehu posledného roku je takých situácií málo, pretože vidím, že firme sa darí, že rastie. Dobré sú nielen komerčné výsledky, ale aj spokojnosť zamestnancov, čo mi dáva energiu a chuť. Ukazuje, že ideme správnym smerom. A keď také myšlienky prídu, pomáha mi samota a zmena prostredia. Nemyslieť na prácu aj viac dní. Vďaka odstupu od firmy si často uvedomím, že situácia nie je taká dramatická, ako sa zdá. Som presvedčený, že som spravil správne rozhodnutie.

Akú radu by ste dnes dali svojmu mladšiemu „ja“ na začiatku kariéry?

Odporučil by som si, aby som sa pri väčších cieľoch obrátil na skúsenejších ľudí. Vyhľadať človeka, ktorý si podobnou cestou úspešne prešiel, a nechať si poradiť.

Firemné hodnoty je potrebné žiť „zhora“, nestačí ich mať „na papieri“

Stali ste sa jedným z lídrov firmy. Čo pre vás znamená „byť dobrým šéfom“?

Za „dobrého“ šéfa sa považujem vtedy, keď sa viem pozrieť do zrkadla a zároveň viem, že firma podáva dobrý výkon a výsledky, keď sú spokojní zákazníci a prinášame im hodnotné riešenia, no tiež keď sú spokojní zamestnanci. Rodina je pre mňa základ a keď sú oni v pohode a šťastní, viem, že idem správnym smerom.

Aké hodnoty považujete za základ dobrého podnikania?

Myslím si, že na to neexistuje jedna odpoveď. Každá firma ich môže mať odlišné, každému funguje niečo iné. U nás máme hodnoty zadefinované v „DNA“ firmy od začiatku a ja sa s nimi stotožňujem. Pre zakladateľov bol odjakživa na prvom mieste zákazník a zamestnanec, to je naša filozofia. Máme tri základné hodnoty:

  1. hodnotné produkty – dodávať ich nielen zákazníkom, ale aj v rámci firmy, aby si kolegovia posúvali kvalitné, hodnotné výstupy;
  2. ľudskosť – správame sa k sebe slušne, máme viac ako len kolegiálne vzťahy, snažíme sa, aby bola uvoľnenosť normálnou súčasťou práce;
  3. rovnováha – hľadať balans medzi ľudskosťou a výkonnosťou.

Okrem toho máme aj dvanásť princípov. A hoci na začiatku to nebolo potrebné, pri veľkosti kolektívu, ako máme dnes, musia byť v spísanej podobe. Tak máme stanovené jasné pravidlá. Medzi princípmi je napríklad spolupráca, rešpekt, zábava, hľadanie riešení a podobne.

Ako sa firemné hodnoty a princípy pretavujú do každodenného fungovania KROSu?

Úplne kľúčové je, aby hodnotami žilo hlavne vedenie. Musíme ísť príkladom. Keď v top manažmente niečo škrípe alebo je zlá nálada, skôr či neskôr sa to odrazí na celej firme. Nemôžeme hovoriť: „Choďte do práce s úsmevom!“ a sami pritom chodiť zachmúrení, stratení, nervózni. Náladu prenesieme aj na ostatných. A to platí o všetkých spomínaných hodnotách a princípoch.

Hodnotami treba žiť „zhora“, vedenie má ísť príkladom

Taktiež si dávame záležať na tom, aby sa majitelia stretávali s rôznymi skupinami kolegov a princípy správania im vysvetľovali, prípadne, aby im jednotliví tímlídri na konkrétnych situáciách ukazovali, ako zásady aplikovať v praxi. Budú tak lepšie chápať, prečo sa od nich dané správanie a prístup vyžadujú a čo sa pod jednotlivými princípmi myslí.

Museli ste robiť rozhodnutia, pri ktorých boli firemné hodnoty dôležitejšie než pohodlné riešenie a práve preto boli ťažké?

Bolo ich niekoľko, stále sú a stále budú. Sú rozhodnutia, o ktorých som presvedčený, že sú v danej chvíli dobré či nevyhnutné, no pri kolektíve pozostávajúcom z 250 ľudí sa vždy nájde niekto, kto zmenu vníma negatívne, má obavy, alebo sa mu niečo nepáči. Často narážame na nevôľu u niektorých kolegov meniť svoje návyky či pracovnú náplň, hoci daná zmena je pre firmu a možno aj pre nich samotných prínosom. Či už išlo o zmenu v obsadení a fungovaní predstavenstva, zmenu firemnej štruktúry, výmenu top manažérov, zmenu portfólia produktov či spôsob fungovania celej firmy.

Prečítajte si tiež

Taktiež sme potrebovali zrýchliť vývoj prostredníctvom nových technológií, čo znamená, že ľudia, ktorí boli zvyknutí na danú pracovnú náplň, sa museli prispôsobiť zmene, čo nie všetci chápali alebo prijali.

Ako ste rezistenciu voči zmenám riešili?

Sme otvorená a transparentná firma. O všetkom sa s kolegami rozprávame otvorene, každý plán tímu komunikujeme. Organizujeme stretnutia s vedením, kde môžu všetci prísť, zapojiť sa, počúvať a pýtať sa. Väčšinou sa nájde skupina ľudí, ktorá zmenu pochopí ako zmysluplnú a pomôže tým strhnúť aj ostatných. Zároveň sa snažíme čo najviac vysvetľovať, dávame informácie, pýtame sa a ak je potrebné, robíme úpravy.

Jednou z vašich firemných hodnôt je, že hľadáte rovnováhu medzi ľudskosťou a výkonom. Ako?

Riadime sa tak dátami, ako aj emóciami. Máme informácie, či sa firme darí, alebo nedarí, aké sú krivky a teda, do akej miery treba tlačiť na výkon. Na druhej strane máme pravidelný dotazník spokojnosti zamestnancov. Obsahuje konkrétne a detailné otázky. Taktiež tím lídri a „scrum master“ vo vývojovej časti firmy majú na starosti s každým človekom viesť v pravidelných intervaloch rozhovor, získavať spätnú väzbu. Vďaka tomu máme relatívne dobré informácie, v akom stave sú zamestnanci, či sú šťastní/nešťastní, prepracovaní a podobne. Oba parametre potom kombinujeme – ak je potrebné, pritlačí sa na výkon (napríklad, keď prídu legislatívne zmeny, ktoré treba do istého termínu zapracovať), potom zasa trochu necháme tím vydýchnuť.

Tri desaťročia na trhu: dlhodobý rast, nie honba za rýchlym ziskom

Dáta ukazujú, že asi polovica firiem sa nedožije piatych narodenín. KROS je na trhu už tri dekády. Čo vnímate ako rozhodujúce v tom, či firma prežije a rastie?

V prvom rade je dôležité rozmýšľať nad produktom z hľadiska dlhodobého prínosu a kvality pre zákazníka, nerobiť riešenia „na kolene“ narýchlo, len preto, že je príležitosť a vidím za tým dobrý zárobok. Také produkty väčšinou nekončia úspechom. Tiež držať sa firemnej kultúry smerom k zákazníkom aj zamestnancom. Byť k sebe slušní, všímať si ľudí. Ak vidím, že toho majú veľa, hľadám riešenia.

Ochota prispôsobiť sa zmenám je rovnako dôležitá ako stabilita

No a samozrejme, svet sa rýchlo mení, takže aj keď chceme robiť kvalitné a premyslené riešenia, musíme zároveň držať krok s technologickým vývojom a trendmi v marketingu, obchode či zákazníckej podpore. Flexibilita a ochota prispôsobiť sa zmenám je dnes rovnako dôležitá ako stabilita.

Tridsať rokov nie je málo. Ako by ste zhrnuli tento významný míľnik firmy?

Podľa mňa je super, že pokračujeme v posolstve, ktoré motivovalo zakladateľov rozbehnúť KROS – nešli do podnikania s nekalými úmyslami a ich hlavným cieľom ani nebolo rýchlo rozprávkovo zbohatnúť. Išlo im o to, aby vytvorili niečo, čo reálne ľuďom pomôže, bude pre nich hodnotné roky. Táto myšlienka sa z firmy nevytratila ani za tri desaťročia jej existencie. Boli príležitosti, ako zbohatnúť, zdvihnúť rýchlo zisky trojnásobne, no oni sa neodklonili od svojho úmyslu. Preto si myslím, že sme stále jednak v dobrej výsledkovej kondícii, jednak u nás prevláda dobrá atmosféra.

Aké kľúčové momenty formovali históriu spoločnosti?

Za jeden z prvých kľúčových momentov považujem rozhodnutie sústrediť sa výlučne na vývoj produktov pre Windows. Vďaka tomu firma na trhu vynikla – boli sme prví na Slovensku a podarilo sa nám preraziť. Zároveň bolo kľúčové, že sme sa nesnažili o rýchly úspech, išli na to postupne a krivka prirodzene rástla, budovala dlhodobosť. Potom nám pomohol určite vstup do Európskej únie, prechod na euro a súvisiace legislatívne zmeny. Naberali sme veľa ľudí, pretože sme potrebovali stihnúť zapracovať v určených termínoch a požadovanej kvalite všetky novinky.

Mnohé firmy nezvládnu nárast a adekvátnu starostlivosť o klientelu

Prijali sme šikovných ľudí, začali sme robiť aktívny marketing a obchod. Dovtedy sme fungovali skôr na modeli, že zákazníci nás hľadali sami, neskôr sme ich začali oslovovať a hľadať my. Vyrástli sme na billboardoch a zľavách. Taktiež pribudli do kolektívu mladí manažéri, zaviedlo sa call centrum a podobne. Toto považujem za najväčší progres, že sme pri enormnom náraste zvládli zabezpečiť podporu. Mnohé firmy nedokážu zvládnuť práve nárast klientely a postarať sa adekvátne o zákazníkov.

V rastúcej konkurencii vyhráva ten, kto vie počúvať

Podnikať vo vývoji softvérových riešení pre podnikateľov pred tridsiatimi rokmi a dnes je asi značný rozdiel. V čom sa líšili začiatky firmy oproti dnešku?

Najmä bola oveľa menšia konkurencia, nebolo také množstvo startupov. Tiež bolo omnoho stabilnejšie prostredie z hľadiska technológií. Dnes je pokrok veľmi rýchly, tlak na technológie je enormný. A v neposlednom rade bolo zásadne stabilnejšie legislatívne prostredie, čo sa dnes nedá povedať.

Vnímate zmeny aj v cieľovej skupine?

Áno. Zmenila sa najmä veková kategória našej cieľovej skupiny. Zákazníci s nami vyrástli a dnes je ich priemerný vek medzi 50 – 55 rokov. Mnohí sa boja zmien a skúšať nové veci. Je preto pre nás výzva vytvárať riešenia tak, aby jednak vyhovovali staršej generácii a radi nové veci privítali a zároveň aby oslovili mladšiu generáciu podnikateľov, ktorá ich bude nahrádzať. Taktiež si treba uvedomiť, že odvetvia, na ktoré sme zameraní, ako účtovníctvo, mzdy a stavebníctvo, sú veľmi konzervatívne. Kľúčové je najmä zistiť, čo zákazník potrebuje.

Ako?

V prípade desktopových riešení robievame prieskumy – telefonické alebo dotazníkové, o tom, čo zákazníkom vadí/nevadí, čo by im pomohlo a podobne. Avšak, často zákazník povie niečo len preto, aby záležitosť rýchlo vybavil, pričom daná potreba pre neho nie je až taká zásadná.

Článok pokračuje pod reklamou

Niekedy je pre nás náročné „vymotať sa“ z odpovedí. Pri webových riešeniach zasa vidíme, čo zákazník používa, kde kliká a podobne. Vďaka rôznym nástrojom vieme vyhodnotiť, ktoré časti produktu sú využívané, ktoré menej, vieme sa na ne zamerať a zlepšovať ich. A pokiaľ ide o mladšiu generáciu zákazníkov, vytvárame si skupiny zákazníkov vo veku napríklad od 20 do 26 rokov a keď ideme robiť veľké rozhodnutie, novú aplikáciu a podobne, stretávame sa s nimi, pýtame sa na ich názor, snažíme sa pochopiť, ako rozmýšľajú. Sme asi najrozšírenejší na stredných školách, konkrétne na obchodných akadémiách či stavebných školách. Stretávame sa so študentmi a počúvame ich názor na naše produkty, ukazujeme novinky a pýtame si spätnú väzbu.

Ako sa za posledné roky zmenil záujem o vaše riešenia?

Dlho sme boli zvyknutí, že naši obchodníci vybavovali hrnúce sa objednávky „od stola“, prípadne pri náročnejších klientoch išli za nimi. S pribúdajúcou konkurenciou začali podnikatelia viac porovnávať, pribúdajú aplikácie na fakturáciu, CRM, archívy na účtovné doklady a podobne. Preto musíme proaktívne oslovovať klientov. Chodí nám omnoho menej dopytov, my si tie dopyty musíme vytvárať. Chodíme na konferencie, ukazujeme sa na oči, aby sme sa dostali k ľuďom.

Ako úspešne digitalizovať? Vzdelávať a ukázať výhody, až potom nasadiť riešenia

Vnímate vyšší záujem zo strany firiem o digitalizáciu?

Nechcem hádzať všetkých do „jedného vreca“. Určite existujú také firmy, ktoré sa digitalizáciou zaoberajú, chcú šetriť čas a peniaze a mať veci pod kontrolou. Na druhej strane, stále je veľa firiem, kde prevláda konzervativizmus, strach a nedôvera voči digitalizácii. Medzi našimi koncovými užívateľmi sú často účtovníci či mzdári, ktorí sú už zvyknutí na určité procesy. Mnohí sa obávajú, že aj keď ušetria čas, vedenie im môže pridať ďalšie úlohy.

Taktiež je bariérou digitalizácie nízka technická zdatnosť najmä staršej generácie užívateľov. V tejto chvíli je dôležité ukazovať, vysvetľovať, hovoriť o prínosoch nielen pre nich, ale aj pre širšie okolie. Čiže klásť dôraz na edukáciu a osvetu o pridanej hodnote digitalizácie. Nie formou nútenia: „Musíte, lebo...“, ale hovoriť o výhodách. Ale je potrebné dôvody a motivácie prispôsobiť individuálne, pretože napríklad hovoriť o ušetrení času pri fakturácii v prípade firmy s troma faktúrami mesačne nie je ideálne.

Hovoríte, že má digitalizácia prínos aj pre širšie okolie. V akom zmysle?

V prípade firiem je s digitalizáciou spojená automatizácia procesov, úspora času aj financií, či už za papier, tonery, archívy, zakladače a podobne. Úspora závisí od veľkosti firmy, no niekedy je podnikateľ prekvapený, keď sa mu všetko sčíta, že nejde o úsporu v stovkách, ale tisícoch eur. Pre štát môže byť motiváciou urýchlenie procesov či zníženie šedej ekonomiky. V ideálnom svete by to potom mohlo vyzerať tak, že ak podnikatelia ušetria finančné prostriedky, benefituje z toho štátna kasa a vďaka tomu aj celá spoločnosť.

Spomenuli ste fakturáciu. V ktorých ďalších oblastiach podnikania vidíte najväčší potenciál na zjednodušenie procesov a ich digitalizáciu?

Celkovo ekonomika, účtovníctvo a spracovanie miezd. Chýba však lepšia kooperácia so štátom. Dnes už približne 70 % dokladov je v zásade rovnakých alebo podobných. Je priestor zbaviť sa papiera a niekde všetko centralizovať, podobne ako napríklad bločky. Príkladom môže byť aj projekt e-Faktúry, keď sú všetky faktúry niekde na serveri, odkiaľ si vie každý vytiahnuť, čo potrebuje, je to zautomatizované, chybovosť nulová, archivované, zdigitalizované. Vidím tam obrovský priestor.

Ako sa na digitalizáciu pozeráte z hľadiska bezpečnosti?

Bezpečnosť dát je pri digitalizácii je bezpochyby dôležitá. V súčasnosti sú dáta veľmi cenné a ich ochrana musí byť na najvyššej úrovni. Pri digitalizácii je najväčším rizikom, že si niektorí zákazníci stále neuvedomujú, ako dôležité je pravidelne zálohovať svoje údaje. Často sa stane, že zákazníkovi zrazu odíde počítač aj s diskom a nemá nič, žiadne dáta. Mnohí zálohovanie neustále odkladajú, čo sa nevypláca. Taktiež je na štáte, ako pristúpi k zabezpečeniu napríklad spomínanej e-Fakturácie. Či budú zálohy centralizované na jednom mieste, alebo budú rozdelené na viacero celkov. Naša firma sa vždy riadi zásadou, že bezpečnosť musí byť neoddeliteľnou súčasťou všetkých digitalizačných procesov. Dbáme na to, aby naše produkty a služby boli v súlade s najnovšími bezpečnostnými normami.

Kedy je vhodný čas začať s digitalizáciou vo firme?

V zásade hneď od začiatku, no nie všetko naraz. Je vhodné pokojne sa zamyslieť nad firmou, pozrieť sa, kde mám najväčší časový alebo finančný problém, kde je najviac rutinnej práce, ktorá sa možno dá vyriešiť efektívnejšie a jednoduchšie. Odporúčam začať menšími krokmi, aby sa nenakopili problémy, ktoré by nakoniec podnikateľa v digitalizácii demotivovali.

Na čo si dať pozor pri výbere nástrojov a softvéru na digitalizáciu?

Dôležité sú referencie užívateľov, je potrebné preveriť si, či softvér/nástroj naozaj funguje a nedať len na „pekné reči“ obchodníka. Zistiť, či má desiatky, stovky alebo tisícky používateľov. Taktiež si všímať firmu, ktorá mi produkt predáva – ako dlho pôsobí na trhu, či je to stabilná firma, aké skúsenosti s ňou majú iní zákazníci. Taktiež je vhodné, ak si podnikateľ môže nástroj či softvér najskôr vyskúšať, otestovať – ani nie preto, aby zistil, či ide o dobrý produkt vo všeobecnosti, ale aby zistil, či je dobrý pre jeho firmu, pre jeho workflow a či ho je možné využívať tak, aby sa od predošlého spôsobu práce dalo upustiť bez problémov. Pokojne môže istý čas fungovať duálne – používať aj nový nástroj, aj pokračovať v starom spôsobe a porovnať mieru chybovosti a efektivity.

Ako podporuje KROS malých a stredných podnikateľov v procese digitalizácie?

Už pred niekoľkými rokmi sme začali s online fakturáciou, hoci konkurencia nie je malá – na počet obyvateľov má Česko a Slovensko najviac nástrojov na fakturáciu. Pokračovali sme v tom však ďalej a máme nástroj pre malých podnikateľov, vďaka ktorému vedia digitalizovať faktúry, objednávky, dodacie listy, skladové hospodárstvo.

Prečítajte si tiež

Máme produkt Digitálna kancelária, ktorá slúži na spracovanie, zber a digitalizáciu dokladov, sú archivované podľa zákona a je možné ich posielať priamo do účtovníctva. V mzdovom systéme máme digitálne zložky zamestnanca, hoci zákon stále vyžaduje mať ich aj v papierovej forme. Taktiež máme modul pre stavebníctvo, kde je možné centralizovať všetky doklady ohľadom stavby na jednom mieste.

Dnes je na vzostupe aj umelá inteligencia. V čom vidíte zmysel a priestor na využívanie AI vo firmách?

Myslím si, že dnes je už AI tak ďaleko, že má veľmi veľkú pridanú hodnotu pre firmy, či už v obchode, marketingu alebo u manažérov. Priestor na jej využitie je vo vytváraní obsahu – textu, obrázkov, videí, ale aj vo vývoji programov a aplikácií, či na zákazníckej podpore. Aj u nás AI využíva každý náš vývojár a ich výkon sa používaním niektorého z nástrojov umelej inteligencie zvyšuje o 30 – 40 %.

Využitím umelej inteligencie sa zvýšil výkon našich vývojárov o 30 - 40 %

Umelá inteligencia môže uľahčiť a urýchliť tiež spracovanie žiadostí zákazníkov, odpovedať na ich otázky, potenciál je aj v online marketingu – môže zachytiť zákazníka, odsledovať jeho správanie a následne obchodníkovi v správnej chvíli odporučiť, kedy ho má kontaktovať, prečo a čo mu povedať.

Ako ju využívate vo vašich riešeniach?

Primárne ju zatiaľ využívame v účtovnom softvéri na vyťažovanie faktúr a automatizovanie procesu – stačí odfotiť faktúru, dáta sa vyťažia a doklady sa automaticky dostanú do účtovníctva.

Používate ju aj vy osobne?

Asi v 90 % prípadov, keď potrebujem niečo vyhľadať, nepoužívam klasický vyhľadávač, ale nástroj umelej inteligencie. Pýtam sa ho aj na zdroje, nemusím si to sám vyhľadávať. AI vie byť veľmi nápomocná aj pri vytváraní predlohy postov na sociálne siete. Šetrí mi čas – post, ktorý by som pripravoval možno pol hodinu, viem pripraviť za pár minút.

Nová identita, AI a ľudskosť: KROS ukazuje, ako môže etablovaná firma vstúpiť do novej éry

Tento rok máte okrúhle výročie, aké výzvy vás čakajú v najbližšom období?

Máme pred sebou novú výzvu – rozhodli sme sa vytvoriť novú biznis marketingovú stratégiu, ktorej súčasťou je aj zmena firemnej identity.

Čo vás k tomu viedlo?

Pred dvomi rokmi sme si dali vo firme ambiciózny cieľ, že chceme zdvojnásobiť počet našich užívateľov. Zároveň prechádzame na cloudové webové riešenia. V snahe zasiahnuť aj mladšiu cieľovú skupinu sme prišli na to, že okrem zmien vnútri firmy musíme urobiť zmeny aj smerom von. Aby sme neboli vnímaní ako 30-roční „kostlivci“, ktorí už nič navyše nerobia. Preto sme si povedali, že musíme aj vyzerať inak. Aj našim dlhoročným zákazníkom chceme ukázať, že nie sme na trhu 30 rokov a už nejako vydržíme, aby boli akcionári v pohode na dôchodku. Nie, my chceme naštartovať ďalších 30 rokov. Modernizujeme preto logo aj farby – chceme ukázať, že ideme s dobou. Rovnako chceme priniesť prehľadné riešenia, lepšie zorganizované produkty a zabezpečiť, aby sa našim zákazníkom so softvérom a aplikáciami pracovalo ešte jednoduchšie a príjemnejšie.

Ako by ste opísali novú identitu značky KROS?

V DNA našej firmy je pomoc, no z toho sa stáva klišé, ktoré používa mnoho spoločností. Chceme sa odlíšiť, preto budeme po novom komunikovať, že chceme, aby naši zákazníci a zamestnanci s nami zažívali krásu napredovania. Pod tým pojmom si už každý môže predstaviť niečo iné – rast, väčšie zisky, šetrenie času... Cieľom je dosiahnuť, aby mali zákazníci vždy dobrý pocit, či už keď pracujú s našimi softvérovými riešeniami a aplikáciami, alebo keď s nami telefonujú, navštívia nás a podobne.

Čo bude pre KROS najväčším cieľom v najbližších rokoch?

Po spustení rebrandingu je výzvou a cieľom pre KROS prejsť práve z produktov na online webové riešenia podporené umelou inteligenciou tak, aby všetko do seba zapadalo a bez problémov fungovalo.

A čo si dávate za cieľ vy osobne, ako líder vo firme?

Najmä zabezpečiť, aby šlo všetko hladko – ako kapitán lode. V rámci hodnôt a princípov správania stále pracovať na tom, aby sme sa vo firme vedeli zabaviť, aby sme vedeli spolupracovať a hľadať riešenia. 

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako efektívne komunikovať zmeny či inovácie vo firme

Komunikácia so zamestnancami pri väčšej zmene vo firme je kľúčová pre jej úspech – ako ju uchopiť, čo by malo byť súčasťou jednotlivých komunikačných fáz a na čo dať pozor?

Hodnotiaci rozhovor: ako ho viesť a aké otázky sa (ne)pýtať?

Objektívna spätná väzba zamestnancov aj manažérov má pre firmu veľký význam. Aké benefity prináša a aké sú zásady správneho vedenia hodnotiaceho pohovoru?

Najčastejšie chyby nových šéfov pri práci s ľuďmi

Väčšina novo vymenovaných šéfov sa od prvého dňa prioritne sústredí na rozvoj biznisu, až potom na spoznávanie ľudí. Otočením týchto krokov však možno získať oboje – spokojných zamestnancov aj úspešný biznis.

Nástupníctvo v rodinných firmách a ochrana rodinného majetku očami odborníkov

Aké sú najčastejšie chyby pri generačnej výmene a nástupníctve, ako im predchádzať a ako ochrániť majetok rodiny, poradili experti z praxe.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky