Pôžička od spoločníka firmy vlastnej s.r.o. v roku 2016

Najmä v malých firmách sa často stáva, že spoločníci poskytujú vlastnej s.r.o. pôžičky v časoch, kedy firma nemá dostatočný cash-flow alebo chystá väčšiu investíciu. Ako sa zmenili pravidlá pre poskytovanie takýchto pôžičiek? Je možné ich poskytnúť v hotovosti alebo bezúročne?

Spoločník nemôže svojej s.r.o. poskytnúť pôžičku v hotovosti

Vážnou a často spomínanou nedávnou zmenou Obchodného zákonníka je zavedenie inštitútu spoločnosti v kríze. V rámci balíka legislatívnych zmien sa do Obchodného zákonníka dostal zákaz poskytnutia pôžičky spoločnosti s ručením obmedzeným v hotovosti, ak pôžičku poskytuje napríklad:

  • spoločník,
  • konateľ,
  • zamestnanec v priamej riadiacej pôsobnosti konateľa,
  • tichý spoločník,
  • osoba blízka uvedeným osobám alebo osoba konajúca na ich účet.

Spoločník môže poskytnúť pôžičku len bezhotovostne. Doplnenie pokladnice spoločníkom v hotovosti, tak ako to bolo bežné pred účinnosťou novely Obchodného zákonníka, nie je v súčasnosti možné.

Pôžička poskytnutá spoločníkom firmy a daň z príjmov v roku 2016

Spoločník a s.r.o. sa považujú na účely dane z príjmov za závislé osoby. Nemusí tomu tak byť vždy, ale podmienka ekonomického alebo personálneho prepojenia je splnená takmer vždy. Situácie, kedy spoločník nie je závislou osobu sú skôr teoretické možnosti.

K poskytnutej pôžičke musí s.r.o. vypracovať transferovú dokumentáciu, v ktorej zdôvodní výšku úroku, prípadne dôvody, pre ktoré nebol úrok dohodnutý (dohodol sa nulový úrok). Úrok (ak bol dohodnutý) je pre spoločnosť s ručením obmedzeným daňový výdavok a na strane spoločníka je zdaniteľným príjmom z kapitálového majetku.

Finančné riaditeľstvo SR vydalo vo februári 2016 informáciu k úprave základu dane pri obchodných transakciách závislých osôb, v ktorej uviedlo príklad posúdenia bezúročnej pôžičky medzi spoločníkom a s.r.o. z pohľadu transferového oceňovania.

Príklad: Fyzická osoba poskytla v marci 2015 spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorej je spoločníkom a konateľom, bezúročnú pôžičku. Je táto fyzická osoba v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2015 povinná upraviť základ dane o úrok z pôžičky vo výške úroku obvyklého na trhu ?

Prečítajte si tiež

Ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov sa vzťahuje iba na fyzickú osobu, ktorá vykazuje základ dane podľa § 17 až § 29 zákona o dani z príjmov. Ak by úroky z poskytnutej pôžičky predstavovali pre fyzickú osobu príjem z kapitálového majetku, ktorý podlieha dani z príjmov podľa § 7 zákona o dani z príjmov, fyzickej osobe nevzniká povinnosť postupovať podľa § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov a základ dane zvýšiť o výšku obvyklého úroku na trhu. Nakoľko sa jedná o obchodnú transakciu medzi závislými osobami, obchodná spoločnosť je povinná viesť dokumentáciu podľa § 18 zákona o dani z príjmov (transferovú dokumentáciu), nakoľko vykazuje základ dane podľa § 17 až § 29 zákona o dani z príjmov.

Bezúročná pôžička poskytnutá spoločníkom firmy a daňové priznanie za rok 2016

Názory niektorých odborníkov aj Finančného riaditeľstva SR sa líšia, pokiaľ ide o uvádzanie informácií v daňovom priznaní. Niektorí bezúročnú pôžičku nepovažujú za obchodný vzťah, čo by znamenalo, že táto transakcia by žiadnym spôsobom neovplyvnila vyplňovanie daňového priznania s.r.o. ani daňového priznania spoločníka.

Zastávame však názor, že bezúročná pôžička poskytnutá s.r.o. jej spoločníkom je obchodným vzťahom. O tejto transakcii so závislou osobou (poskytnutie, resp. prijatie pôžičky od spoločníka) informuje v daňovom priznaní len s.r.o. Táto v prvej časti na prvej strane daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby vyznačí “Ekonomické, personálne alebo iné prepojenie podľa § 2 písm. n) zákona so závislými osobami”. Keďže bezúročná pôžička nevyvolá v s.r.o. vznik nákladu, tabuľka I - Transakcie závislých osôb podľa § 2 písm. n) zákona (k r. 100 II. časti) sa nevyplní. S.r.o. uvedie výšku bezúročnej pôžičky od spoločníka v osobitných záznamoch ako doplňujúci údaj k tabuľke I. Rovnaké stanovisko k uvádzaniu informácií o bezúročných pôžičkách v daňovom priznaní zaujalo aj Finančné riaditeľstvo SR.

Ako postupovať pri pôžičke vlastnej firme, nájdete v článku Ako požičať vlastnej firme - vklad podnikateľa, pôžička spoločníka, kapitálové fondy.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Spoločný obchodný podiel

Čo je spoločný obchodný podiel, kedy vzniká a aké práva a povinnosti z neho plynú?

Krátenie nezdaniteľnej časti základu dane v roku 2021

Výška nezdaniteľnej časti základu dane závisí od výšky základu dane daňovníka, či od vlastného príjmu manželky. Kedy dochádza ku kráteniu nezdaniteľných častí základu dane?

Kto má nárok na obedy zadarmo a zvýšený daňový bonus na dieťa?

Novelu zákona o dotáciách na stravu vysvetlilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v tabuľke aj na praktickom príklade.

Nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) v roku 2021

Kto, v akej výške a akým spôsobom si môže v roku 2021 uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku (manžela)? Prinášame odpovede spolu s príkladmi.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky