Mladomanželské pôžičky v praxi

Ako fungujú mladomanželské pôžičky v praxi? Čo musíte splniť na to, aby ste mladomanželskú pôžičku dostali a na čo si dávať pozor.

Mladomanželské pôžičky začal Štátny fond rozvoja bývania poskytovať od 1. júla 2019. V článku sa venujeme najčastejším praktickým otázkam ľudí, ktorí o mladomanželskej pôžičke uvažujú.

Kto môže požiadať o mladomanželskú pôžičku?

Žiadatelia musia splniť tieto kritériá:

 • musia byť manželia, t. j. o mladomanželskú pôžičku nemôže požiadať druh a družka,
 • manželstvo bolo uzatvorené najviac 12 mesiacov pred podaním žiadosti,
 • vek oboch manželov nesmie v deň podania žiadosti presiahnuť 35 rokov, t. j. podmienka maximálneho veku platí pre oboch manželov; musia mať viac ako 18 rokov a trvalý pobyt v SR, 
 • musia mať príjem zo zamestnania, podnikania alebo podľa osobitných predpisov (napr. rodičovský príspevok a pod.) a byť bez nedoplatkov na sociálnom a zdravotnom poistení a daniach.

Aký je minimálny príjem žiadateľov o mladomanželskú pôžičku?

Minimálny príjem domácnosti – žiadateľov o mladomanželskú pôžičku je 1,3-násobok životného minima. Pre dvojčlennú rodinu (dve dospelé osoby) je minimálny príjem na úrovni 463,89 eur, pre trojčlennú rodinu (dve dospelé osoby a jedno dieťa) 588,64 eur.

Aký je maximálny príjem žiadateľov o mladomanželskú pôžičku?

Maximálny príjem domácnosti - žiadateľov o mladomanželskú pôžičku je 4-násobok životného minima. Pre dvojčlennú rodinu (dve dospelé osoby) je maximálny príjem na úrovni 1 427,36 eur, pre trojčlennú rodinu (dve dospelé osoby a jedno dieťa) 1 811,20 eur.

Na čo sa dajú peniaze z mladomanželskej pôžičky minúť?

Účelom úveru by mala byť výstavba, kúpa alebo rekonštrukcia bytu, resp. bytu v dome, t. j. mladomanželskú pôžičku nie je možné použiť bezúčelovo, ale ani na kúpu pozemku alebo refinancovanie/konsolidáciu iných úverov.

Zároveň podlahová plocha bytu nesmie presiahnuť 80 m2 a bytu v dome 120 m2.

Vyžaduje ŠFRB pri mladomanželskej pôžičke záložné právo na nehnuteľnosť?

Áno, každá mladomanželské pôžička musí byť zabezpečená záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti, ktorej hodnota by mala byť minimálne 1,3-násobok z výšky úveru. Napríklad pri pôžičke 50 000 eur musí byť hodnota nehnuteľnosti minimálne 65 000 eur.

Dá sa skombinovať hypotéka s mladomanželskou pôžičkou?

Áno, dá sa. Banka ale musí súhlasiť so zriadením záložného práva pre ŠFRB (príp. s tým, že bude mať záložné právo druhé v poradí). Zároveň môže vyžadovať, aby výška hypotéky a mladomanželskej pôžičky nepresiahla napr. 70 % z hodnoty nehnuteľnosti. Konkrétne podmienky závisia od banky a klienta.

Prečítajte si tiež

V praxi teda nie je možné zabezpečiť 100-percentné financovanie kúpy nehnuteľnosti kombináciou hypotéky a mladomanželskej pôžičky.

Ako a kde je možné o mladomanželskú pôžičku požiadať?

Žiadateľ predloží žiadosť v listinnej podobe prostredníctvom mestského úradu v sídle okresu, v ktorom sa nachádza stavba. Pracovník spracuje žiadosť do 10 dní, následne ju ŠFRB posúdi, v lehote 110 dní.

Kedy je možné o mladomanželskú pôžičku požiadať?

V roku 2019 je možné požiadať od 1.júla do konca októbra, v roku 2020 to bude od 1.apríla do konca októbra. Ak sa peniaze určené na mladomanželské pôžičky neminú skôr.

Aká je maximálna výška mladomanželskej pôžičky?

Maximálna výška mladomanželskej pôžičky závisí od jej účelu:

 • výstavba bytu: 75 000 eur,
 • kúpa bytu do 3 rokov od kolaudácie: 75 000 eur,
 • kúpa bytu staršieho ako 3 roky od kolaudácie: 50 000 eur,
 • stavebná úprava bytu: 30 000 eur.
Článok pokračuje pod reklamou

Aká je maximálna splatnosť mladomanželskej pôžičky?

Prvá časť – do 15 000 eur so zvýhodneným úrokom 1 % má maximálnu splatnosť 15 rokov, časť nad 15 000 eur s úrokom 2 % má maximálnu splatnosť 20 rokov.

Aké sú najväčšie výhody mladomanželských pôžičiek?

Medzi najväčšie výhody mladomanželskej pôžičky patria:

 • atraktívna úroková sadzba – 1 % do 15 000 eur a 2 % na sumu nad 15 000 eur, vo väčšine bánk sa úrokové sadzby na hypotékach hýbu okolo 1 % pre najbonitnejších klientov,
 • nemenná, čiže fixovaná úroková sadzba na celé obdobie splácania, t. j. maximálna splatnosť 15-20 rokov. Najdlhšie fixácie, ktoré banky v súčasnosti ponúkajú sú na 10 rokov. V takýchto prípadoch začínajú akciové sadzby od 1,69 %, neakciové ponuky začínajú od 2,4 %.
 • odpustenie časti dlhu pri narodení dieťaťa.

Ako funguje odpustenie časti dlhu mladomanželskej pôžičky pri narodení dieťaťa?

Mladomanželom, ktorým sa počas trvania zmluvného vzťahu narodí dieťa, môžu požiadať o odpustenie sumy vo výške 2 000 eur. Suma odpusteného úveru však môže byť maximálne vo výške 6 000 eur (čiže 3 deti). Žiadateľ musí mať v čase podania žiadosti splnené všetky záväzky voči ŠFRB.

Pozor ale na to, aby ste to stihli:

 • požiadať môžete po dožití 1 roka dieťaťa,
 • a najneskôr do jedného roku po vzniku nároku na odpustenie časti pôžičky.

Aké sú najväčšie nevýhody mladomanželských pôžičiek?

Medzi najväčšie nevýhody mladomanželských pôžičiek patria:

 • vyššia byrokracia ako pri bežnej hypotéke, t. j. musíte splniť viac podmienok,
 • zdĺhavý proces schválenia (ŠFRB má 110 dní na posúdenie žiadosti o pôžičku),
 • záložné právo aj pri pôžičkách s nízkymi sumami (v banke si viete požičať bežne do 25 000 eur bez záložného práva, ale s vyšším úrokom),
 • obmedzené časové obdobie na podávanie žiadostí v priebehu roka,
 • nutnosť mať uzatvorené manželstvo do 1 roka.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky v roku 2022

Kto si môže uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky za rok 2021, v akej výške a ako postupovať pri žiadosti o potvrdenie z banky?

Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky v praxi

Je možné uplatniť si daňový bonus po refinancovaní hypotéky? Kedy naň vzniká a zaniká nárok? Praktické príklady a odpovede na časté otázky o uplatnení daňového bonusu na zaplatené úroky.

Zvyšovanie úrokov na hypotékach: dôsledky a riziká

Dokedy budú hypotéky lacné a čo pre dlžníkov znamená zvýšenie úrokových sadzieb? Odborník o vývoji úrokov hypoték na Slovensku a v Európe, možných dopadoch, ale tiež o tom, ako ich minimalizovať.

Hypotéka a zúženie BSM: ako postupovať a na čo dať pozor, radí odborník

Rieši problémy v manželstve aj pri rozvode, žiadanie o úver však nemusí uľahčiť. Čo treba vedieť o zúžení BSM v prípade hypotéky, prezradil odborník na financie, Ladislav Smoroň.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky