AXA DSS či DSS Poštovej banky už budete hľadať márne

V uplynulom roku niektoré dôchodcovské správcovské spoločnosti (DSS) zmenili svoj názov, skontrolujte si, či medzi nimi nie je aj tá vaša.

Kedysi ľudia vstupovali do 2. piliera automaticky, dnes je táto voľba dobrovoľná. Potrebné je ale uzatvorenie zmluvy s niektorou z dôchodkových správcovských spoločností (DSS). Ak si nie ste istí, či a kde máte sporenie v 2. pilieri, overiť si to môžete jednoduchým spôsobom – presný postup nájdete v článku Ako zistím, či mám druhý pilier? Ak aj viete, kde sporíte, v roku 2021 sa viaceré DSS premenovali, čo môže viesť k zmätku, ktorej z nich ste aktuálne klientom. Prinášame preto podrobný prehľad zmien.

Credit Suisse, neskôr Winterthur či AXA DSS, od 15.1.2021 UNIQA DSS

AXA, UNIQA, Winterthur či Credit Suisse. Odlišné názvy, no v skutočnosti ide o mená zastrešujúce jednu dôchodkovú správcovskú spoločnosť, ktorá počas svojho pôsobenia na Slovensku zmenila niekoľkokrát svoje obchodné meno, resp. majiteľa. Aktuálne používa obchodné meno UNIQA, d. s. s., a. s. Na počiatku v roku 2004 to bola švajčiarska spoločnosť Credit Suisse Life & Pensions. Tá v roku 2006 zmenila svoje obchodné meno (ako následok zmien v materskej firme) na Winterthur. O rok neskôr odkúpila poisťovňu Winterthur poisťovňa AXA, čím došlo opäť k zmene názvu dôchodkovej správcovskej spoločnosti a ako dôchodková spoločnosť AXA fungovala až 14. januára minulého roku. 15. januára 2021 sa dôsledkom fúzie premenovala na UNIQA, d. s. s., a. s. a pod týmto menom ju v súčasnosti nájdete aj vo vašom výpise z druhého piliera.

Okrem zmeny názvu z AXA na UNIQA sa pre klientov dôchodkovej správcovskej spoločnosti nič zásadné nezmenilo. Ich majetok v dôchodkových fondoch ostal zainvestovaný tak, ako bol. Nové príspevky sa taktiež investujú do pôvodných dôchodkových fondov, podľa výberu klienta. Dôchodková správcovská spoločnosť UNIQA má v súčasnosti v ponuke tri dôchodkové fondy – dlhopisový garantovaný, akciový negarantovaný a indexový negarantovaný dôchodkový fond, teda nemenil sa ani počet fondov, ani ich investičná stratégia.

DSS Poštovej banky sa od 1.7.2021 volá 365.life

Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky pôsobila na trhu od roku 2011 a vznikla pôvodne z ČSOB DSS, ktorá bola založená ešte v roku 2004. DSS Poštovej banky v roku 2021 neprešla zmenou majiteľa, ale tzv. „rebrandingom“ a zmenila svoj názov na 365. life, d. s. s., a.s.

Dôchodková správcovská spoločnosť 365.life v súčasnosti svojim sporiteľom ponúka tri dôchodkové fondy – dlhopisový garantovaný, akciový negarantovaný a indexový negarantovaný dôchodkový fond, teda taktiež (zatiaľ) bez zmien oproti DSS Poštovej banky.

A staršia zmena pre komplexnosť: Aegon DSS sa ešte koncom roka 2019 zlúčila s NN DSS a v roku 2021 menila dôchodkové fondy

Ešte koncom roka 2019 sa súčasťou akvizície spoločnosti Aegon spoločnosťou NN Group stalo zlúčenie dvoch dôchodkových správcovských spoločností, Aegon DSS a NN DSS. Oproti zmene mena (rebrandingu) bolo toto zlúčenie aj o zmene v dôchodkových fondoch. Zlúčené (dva do jedného) boli dlhopisové garantované fondy a akciové negarantované fondy (zmiešaný dôchodkový fond bol bez zmeny). Indexové dlhopisové fondy boli iba premenované, ale od 22.11.2021 bol jeden indexový fond (pôvodný Index Euro z Aegon DSS) zmenený na akciový negarantovaný ESG fond (zameranie na akcie firiem, ktoré presadzujú politiku udržateľného rozvoja, klasifikovaných na základe environmentálnych, sociálnych kritérií a kritérií riadenia spoločnosti). V súčasnosti tak NN DSS ponúka svojim sporiteľom na výber najvyšší počet fondov, a to päť.

Článok pokračuje pod reklamou

Pre porovnanie jednotlivých dôchodkových spoločností a ich fondov v druhom pilieri prinášame stručný prehľad:

Druhý pilier – rozloženie sporiteľov podľa DSS

Zdroj: ADSS, vlastné spracovanie
Zdroj: ADSS, vlastné spracovanie

Druhý pilier – rozloženie sporiteľov podľa typu dôchodkových fondov

Zdroj: ADSS, vlastné spracovanie
Zdroj: ADSS, vlastné spracovanie

Druhý pilier – výnos dôchodkových fondov za posledných 12 mesiacov

Zdroj: ADSS, vlastné spracovanie
Zdroj: ADSS, vlastné spracovanie

Druhý pilier – ročný výnos dôchodkových fondov od ich vzniku

Zdroj: ADSS, vlastné spracovanie
Zdroj: ADSS, vlastné spracovanie


Poradenstvo v oblasti financií

Ak máte otázky k aktuálnej téme článku alebo potrebujete poradiť v oblasti poistenia, úverov alebo sporenia/investovania, neváhajte sa na nás obrátiť. Pomohli sme už desiatkam spokojných klientov.

Kliknutím na tlačidlo ODOSLAŤ súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je spoločnosť SMORON & CO. s.r.o., IČO: 52588076. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.  


Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Dôchodok a živnosť (podnikanie dôchodcu)

Ako si založí živnosť dôchodca, kedy musí platiť sociálne a zdravotné odvody, v akých prípadoch má dosahovanie príjmov zo živnosti vplyv na poberanie dôchodku a ako sa príjmy dôchodcu zdaňujú?

Zvyšovanie predčasných dôchodkov priznaných pred 1.1.2023

Sociálna poisťovňa niektorým poistencom prepočíta predčasné dôchodky, posudzovať bude splnenie jednej podmienky. Koho sa to týka a ako sa im zmení dávka?

Zmeny v 13. dôchodku od 1.7.2024

Bonusový 13. dôchodok bude považovaný za riadnu dôchodkovú dávku a vyplácať sa bude vždy v decembri. V akej výške a kto ho dostane?

Predčasný dôchodok od 15. 5. 2024

Parlament v rámci novely zákona o sociálnom poistení schválil zmeny v predčasných dôchodkoch. Ako sa zmení výpočet predčasnej penzie a kto na ňu bude mať nárok?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky