E-shopy ovplyvnené koronavírusom - o čo je teraz najväčší záujem?

Po akých výrobkoch v období „koronakrízy“ stúpa a naopak klesá dopyt? Porovnanie predajov v USA a na Slovensku.

Šírenie koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 sa výrazne odzrkadľuje aj v e-commerce. Hoci viaceré firmy prežívajú existenčnú krízu, vo výhode sa ocitajú e-shopy, ktoré evidujú nárast objednávok podobný predvianočnému obdobiu. Údaje z posledných týždňov ukazujú, ako sa zmenilo spotrebiteľské správanie. To, čo do košíkov pred pár mesiacmi ľudia v internetových obchodoch dávali najviac, zrazu pre nich nie je atraktívne. Na scénu prichádzajú výrobky, ktoré inokedy neboli v e-shopoch práve často kupované.

Dáta o vývoji internetového obchodu v USA počas pandémie zverejnila Jenni Styrk, poradkyňa v oblasti e-commerce zo spoločnosti Stackline, ktorá sa zameriava na online marketing. Aká je situácia u nás zasa ukazujú dáta jedného z našich najznámejších e-shopov Alaza.sk a známeho portálu na porovnanie cien Pricemania.sk.

Po čom Američania „túžia“ v čase koronavírusu

USA sú momentálne najväčším ohniskom ochorenia COVID-19 a prispôsobovať sa tomu začínajú aj obyvatelia. Podobne ako v iných krajinách, aj tu idú na odbyt v prvom rade produkty nevyhnutné na prežitie v dlhodobejšej izolácii - toaletný papier, konzervy či dezinfekčné prípravky. V obavách z nakazenia si ľudia začali húfne kupovať lieky proti prechladnutiu, vitamíny alebo ovocie a zeleninu. Avšak vzhľadom na to, že rôzne prevádzky sú zatvorené a mnohí začali svoje bežné aktivity vykonávať doma, významne vzrástol záujem aj o iné, bežne nie až tak atraktívne, výrobky.

Top produktom, ktorý zaznamenal v amerických e-shopoch najvýraznejší nárast oproti minulému roku sú jednorazové rukavice. V USA stúpol ich predaj až o 670 %. Trochu prekvapivejšou položkou, ktorej nákupy oproti rovnakému obdobiu v minulom roku narástli o 652 %, sú domáce pekárne. Keďže sú Američania doma a v predajniach je čerstvé pečivo nedostatkovým tovarom, rozhodujú sa pre kúpu tohto druhu spotrebiča. Chlieb si plánujú piecť radšej v pohodlí domova. Túto situáciu môžeme prirovnať k Slovensku, kde je zasa veľký záujem o droždie, ktoré je už niekoľko dní nedostatkovým tovarom.

V domácej izolácii sa mnohí ľudia rozhodli začať cvičiť a dopriať si tak aspoň nejaký pohyb. Navyše, fitness centrá a posilňovne sú teraz zatvorené, a preto si Američania začali vytvárať telocvične vo svojich domovoch. Odbyt fitness príslušenstva, pomôcok na posilňovanie či príslušenstva na jogu vzrástol v USA podľa údajov zo Stackline až o 307 % oproti roku 2019.

Z dôvodu zavretých škôl zostali doma milióny detí a rodičia sa im snažia všemožne nájsť zábavu na vyplnenie času. Vidieť je to na náraste objednávok spoločenských hier a tvorivých sád, ktorých predaj vzrástol až o 117 %. Zatvorené kadernícke salóny sa zasa odzrkadľujú na o 115 % vyššom dopyte po farbách na vlasy a stúpol tiež predaj stravy pre domácich maznáčikov.

Zvýšili sa taktiež nákupy monitorov a počítačového príslušenstva, a to z jednoduchého dôvodu - nariadený home-office. Zamestnanci odkázaní na prácu z domu sa chcú cítiť ako v kancelárii, a tak si na vytvorenie tejto atmosféry začali objednávať viac kancelárskych stolov a stoličiek, konkrétne išiel dopyt po tomto sortimente hore o 89 %.

Ďalšími produktmi, po ktorých stúpol záujem, sú napr. prostriedky pre starostlivosť o nechty, príslušenstvo na maľovanie obrazov, batérie, vrecká do smetných košov či prísady na varenie a pečenie.

Pri ktorých tovaroch má dopyt v USA klesajúcu tendenciu?

Opačný trend v USA zaznamenali pracovné aktovky. Hlavu v smútku majú ich predajcovia, pretože kvôli nariadeným prácam z domu klesol záujem o tieto výrobky až o 77 %. Rovnaké percento nezáujmu je aj v prípade cestovných tašiek a kufrov, a to z dôvodu obmedzenia cestovania a rušenia letov. Nižší záujem tiež evidujú o slnečné okuliare alebo plavky. V rebríčku menej kupovaného tovaru je aj turistické oblečenie.

Prečítajte si tiež

Nielen dovolenky, ale aj rodinné výlety sa vo veľkom rušia. Výsledkom sú o 39 % nižšie tržby pri nákupoch kempingového príslušenstva, ako stany, spacáky, prenosné chladničky a pod. Prirodzene, klesol tiež predaj športového náčinia, ktoré sa využíva pri outdoorových športoch, napr. bejzbale či softbale.

Nižší záujem evidujú aj v prípade spoločenských odevov, ako sú pánske obleky, dámske róby či svadobné šaty. Má to jednoduché vysvetlenie - svadby a väčšie oslavy, ktoré sa mali konať v tomto období, sú zrušené alebo presunuté na iné dátumy. O úspechu určite nemôžu hovoriť ani predajcovia dekorácií na rôzne oslavy a párty. Balóny, konfety, girlandy alebo veselé čiapočky majú podľa tejto štatistiky v USA pokles záujmu u zákazníkov až o 55 %. Keďže sa nikam necestuje, neorganizujú sa ani oslavy a svadby, nemajú sa z čoho tvoriť „spomienky“. Citeľný pokles preto zaznamenali v dopyte po fotoaprátoch, a to až o 64 %.

Viaceré bežne vykonávané aktivity si dnes ľudia prenášajú domov. Rovnako je to v prípade fitness centier. Ako sme už spomínali, ľudia si ich začali zriaďovať vo svojich domácnostiach, takže hoci nakupujú prístroje na cvičenie, rozhýbať telo si môžu aj v pyžame. Nepotrebujú tak príslušenstvo na oblečenie do posilňovne. Ruksaky a fitness tašky zaznamenali pokles dopytu oproti minulému roku o 57 %. Podobne sú na tom nákupy školského nábytku, ako napr. police či skrinky vhodné práve do triedy, ktoré v USA klesli z dôvodu zatvorených škôl o 35 %.

Medzi produkty, o ktoré je v čase koronakrízy v USA nižší záujem, patria ešte napr. drony, príslušenstvo k motorkám a autám, náhrdelníky, naúšnice alebo kočíky.

Top 15 produktov s najvyšším rastom dopytu v USA Percentuálny nárast nákupov oproti rovnakému obdobiu v roku 2019 Top 15 produktov s najviac klesajúcim dopytom v USA Percentuálny pokles nákupov oproti rovnakému obdobiu v roku 2019
Jednorazové rukavice + 670 % Cestovné tašky a kufre - 77 %
Domáce pekárne chleba + 652 % Pracovné aktovky - 77 %
Lieky proti prechladnutiu + 535 % Fotoaparáty - 64 %
Balené jedlo + 377 % Mužské plavky - 64 %
Náčinie na posilňovanie + 307 % Svadobné šaty - 63 %
Potreby na umývanie riadu + 275 % Pánske obleky - 62 %
Papierové utierky + 264 % Ženské plavky - 59 %
Mydlo na ruky + 262 % Oblečenie na cvičenie - 59 %
Cestoviny + 249 % Fitness tašky - 57 %
Zelenina a múka + 238 % Ruksaky - 56 %
Lieky na alergiu + 232 % Príslušenstvo na potápanie sa - 56 %
Dámske hygienické potreby + 215 % Bejzbalové príslušenstvo - 55 %
Spodná bielizeň + 200 % Dekorácie na oslavy - 55 %
Čistiace prostriedky + 195 % Výstroj na motorku - 55 %
Toaletný papier + 190 % Tašky na fotoaparáty - 54 %

Zmena spotrebiteľského správania „u nás doma“

Na domácu izoláciu si postupne zvykáme aj na Slovensku a prispôsobujeme tomu naše nákupy. Podobne ako v USA, aj u nás z dôvodu zavretých kamenných obchodov väčšina obyvateľov prešla na nakupovanie cez tie elektronické, hoci možno pred tým u nich nebola táto možnosť veľmi preferovaná.

Podľa údajov z cenového porovnávača www.pricemania.sk, ktorý má v databáze viac ako 770 000 produktov z ponuky tisícok e-shopov, sa zásadná zmena prejavila v segmentoch, ktoré doteraz boli primárne doménou kamenných predajní. Ide napr. o potraviny, drogériu, lieky, hygienické potreby a pod. V medziročnom porovnaní preklikov do e-shopov z vybraných kategórií za prvé dva aprílové týždne zaznamenali až o 11 462 % viac preklikov na obchody so šijacími strojmi či o 2 829 % vyšší počet preklikov do e-shopov s bežeckými pásmi.

Rovnako ako v USA, aj u nás bol väčší záujem o domáce pekárne chleba, kde prekliky stúpli o 14 829 % a rastúci trend je viditeľný v kliknutiach na e-shopy so zastrihávačmi na vlasy, ktorých je oproti minulému roku viac o 4 040 %. Zatiaľ čo v marci boli absolútnou topkou presmerovania na ponuky s dezinfekciou, ktoré v tom období vzrástli až o 46 500 %, na začiatku apríla vedú webkamery s rastom 44 867 %. Naopak, klesajúcu tendenciu zaznamenali pri kliknutiach na e-shopy s letnými pneumatikami (- 29,70 %) alebo so športtestermi (- 25,50 %).

V analýze návštevnosti spomínaného cenového porovnávača zachytili v prvých dvoch marcových týždňoch bežnú medziročnú hodnotu cca 30 %. Avšak na konci mesiaca im návštevnosť stúpla o viac ako 100 % a v priebehu prvých aprílových dní medziročný rast ich návštevnosti dosiahol až 101,40 %. Takéto čísla výrazne prevyšujú kliky na stránku porovnávača v čase predvianočnej sezóny.

Článok pokračuje pod reklamou

Alza.sk ako záhradnícke centrum

Jeden z najznámejších e-shopov na Slovensku, Alza.sk, potvrdzuje, že zmena slovenského spotrebiteľského správania ide rovnakým smerom ako v Amerike. Od marca evidujú prudký nárast zákazníckého záujmu o vybavenie pre prácu z domu. Na odbyt idú viac ako inokedy práve notebooky a PC monitory.

Momentálne sa k vyhľadávanému tovaru pridávajú už aj ďalšie počítačové komponenty, ako klávesnice, myšky či webkamery. Vzrástol však aj záujem o tlačiarne a tonery. „V uplynulých týždňoch sme na Slovensku zaznamenali taktiež najvyšší medziročný nárast záujmu o domácu a bielu elektroniku, ďalej o drogériu, športové vybavenie (hlavne fitness na cvičenie doma aj vonku), hračky, herné konzoly a hry. V posledných dvoch prípadoch ide obratovo o násobky predajov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku,“ informoval pre Podnikajte.sk obchodný riaditeľ e-shopu Alza.sk, Peter Bena.

S prichádzajúcim teplým počasím a núteným voľnom sa Slováci začali obracať k práci v záhradkách. K najrýchlejšie rastúcim segmentom na Alze tak teraz patrí hobby a záhrada. „Na slovensku rastú predaje týchto produktov medziročne o viac ako 170 %,“ uvádza obchodný riaditeľ. Kvôli zatvoreným obchodom s tovarom na záhradkárčenie zaznamenali na prelome marca a apríla obrovský nárast v predaji osiva, hnojiva, substrátov a kvetináčov. Až päťnásobný nárast evidujú pri nákupoch vysokotlakových čističov.

Pekné počasie ale slovákov lákalo aj na domáce relaxovanie pri dome alebo v záhrade. Na odbyt išli vo veľkom grily, no najväčším prekvapením bol podľa Bena vyšší predaj veľkých bazénov. K nim sa pridávajú vonkajšie vírivky, ktoré ohrievajú vodu a umožňujú relaxovať na záhrade aj v chladnejšom počasí. Ich predaje v tomto obodbí vyskočili až sedemnásobne. Slováci sa, očividne, s predstihom pripravujú na kúpaciu sezónu, ktorú možno budú nútení stráviť doma.

Podobne ako v USA, aj u nás sa začalo doma farbiť viac ľudí. Dôkazom je až 400 % nárast záujmu o farby na vlasy. Najviac sa predávajú nielen tie klasické, ale aj prírodné a profesionálne. Záujem vzrástol tiež o spreje na odrasty. No pri farbách to nekončí. Zatvorenie kaderníckych salónov sa odrazilo vo vysokom dopyte po kaderníckych nožniciach na vlasy, preto e-shop reagoval ich zaradením do ponuky. Klesajúci záujem zasa evidujú, rovnako ako americké obchody, o tovar z kategórie foto-video.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Nástroje na efektívnu on-line komunikáciu a digitalizáciu firmy

Prehľad užitočných nástrojov, ktoré môžete využiť vo firme na konferenčné hovory, starostlivosť o zákazníkov, či on-line vzdelávanie.

Mediálna agentúra – tím profíkov alebo darmožráči?

Je mediálna agentúra prínosom alebo kampaň len predraží? Prečo nakupovať médiá cez sprostredkovateľa a nie priamo? Je výhodné platiť si tím externých odborníkov si radšej vybudovať stabilný interný tím?

Ako ochrániť videokonferenciu cez službu Zoom

Viaceré svetové firmy zakázali používať Zoom na videokonferencie svojich zamestnancov. Čo robiť, ak sa videokonferencií cez Zoom nechcete vzdať, no zároveň chcete znížiť bezpečnostné riziká?

Online kurzy - študujte zadarmo na svetových univerzitách

Kde nájdete špičkové online kurzy a ako si vybrať pre seba ten najvhodnejší? Prihláste sa bezplatne na školu, kde študoval aj Bill Gates či Barack Obama.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky