Firemná kreditná karta - výhody a nevýhody

Ak podnikateľ rieši problém, ako zaplatiť za tovar či službu, má okrem povoleného prečerpania na účte možnosť využiť výhody bezúročného obdobia kreditnej karty. Jej používanie má pre podnikateľa mnoho ďalších kladných stránok. Ale i úskalí.

Firemná kreditná karta

Nejeden podnikateľ čas od času rieši dilemu, ako krátkodobo preklenúť obdobie nedostatku finančných prostriedkov, hlavne ak potrebuje akútne realizovať nejaké platby. Takéto obdobie sa dá zvládnuť aj pomocou kreditnej karty. Vďaka nej získa živnostník či podnikateľ prístup k prostriedkom banky do výšky dohodnutého limitu. Podnikateľ tak môže bez problémov nakupovať aj v prípade, že nedisponuje dostatkom prostriedkov na účte. S kreditnou kartou totiž rýchlo a jednoducho získa prostriedky, ktoré neskôr spláca. Objem poskytnutých peňažných prostriedkov prostredníctvom firemnej kreditnej karty závisí na viacerých faktoroch. Tie sú pre každú banku individuálne. Úverový limit môže byť stanovený napríklad na základe priemerných mesačných kreditných obratov na podnikateľskom účte a priemerných mesačných tržieb.

Výhody firemnej kreditnej karty

Používanie firemnej kreditnej karty prináša podnikateľovi mnoho výhod, medzi ktoré patria:

  1. Bezúročené obdobie
  2. Čerpanie prostriedkov
  3. Flexibilné splácanie a automatické obnovenie úveru
  4. Doplnkové služby

Bezúročné obdobie na kreditnej karte

Jedným z najväčších pozitív kreditnej karty je bezúročné obdobie, teda obdobie, počas ktorého sa nepočíta úročenie. To znamená, že ak úver čerpaný prostredníctvom kreditnej karty podnikateľ splatí počas tohto obdobia, neplatí z neho žiadne úroky. Toto časové obdobie sa v prípade jednotlivých bánk mierne odlišuje, avšak najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 40 až 55 dní. Podnikateľ tak môže takmer dva mesiace nakupovať tovary či služby za peniaze banky úplne zadarmo. Úrok platí až v tom prípade, keď prekročí toto obdobie. Ak napríklad banka podnikateľovi poskytne 50 dňové bezúročné obdobie a on prostriedky splatí až 60. deň, tak za týchto desať dní, o ktoré bezúročné obdobie prekročil, sa mu bude počítať úrok.

Čerpanie prostriedkov

Použitím kreditnej karty má podnikateľ neustály prístup k finančnej rezerve na plánované i neplánované finančné výdavky. Úver tak môže čerpať 365 dní v roku, 7 dní v týždni, 24 hodín denne, a to ako na území Slovenska, tak aj v zahraničí. Finančné prostriedky z kreditnej karty je možné vyčerpať podľa konkrétnych potrieb podnikateľa, a to napríklad pri jednorazovom nákupe či platbe alebo opakovane, s prihliadnutím na výšku povoleného úverového rámca. Prostriedky získané prostredníctvom kreditnej karty sú bezúčelové. A to znamená, že banka od podnikateľa nevyžaduje, aby doložil účel ich použitia.

Flexibilné splácanie a automatické obnovenie úveru

Podnikateľ, ktorý čerpá prostriedky z kreditnej karty, môže dlžnú sumu uhradiť splátkami, ktorých výšku si určí sám. Banka však obvykle určuje minimálnu výšku splátky, ktorá predstavuje napríklad 3 – 5 % z dlžnej sumy. Tiež je možné splatiť dlžnú sumu jednorázovo. Závisí od možností podnikateľa. Výhodou tiež je, že každou splátkou sa úver získaný prostredníctvom kreditnej karty automaticky obnoví do výšky poskytnutého úverového rámca.

Doplnkové služby kreditnej karty

Banky ku kreditným kartám často poskytujú zdarma rôzne druhy poistenia (cestovné, úrazové, proti strate karty a iné). Pozitívom tiež je, že môžu napríklad zaistiť prístup do letiskových VIP salónikov zdarma.

Nevýhody firemnej kreditnej karty

Hoci je kreditná karta populárnym a zo strany podnikateľov často využívaným zdrojom peňažných prostriedkov, má aj svoje úskalia. Medzi ne patria napríklad:

  1. Výška úrokovej sadzby
  2. Výber hotovosti z bankomatu
  3. Obmedzené výhody štandardnej kreditnej karty

Výška úrokovej sadzby pri kreditnej karte

Ak podnikateľ splatí prostriedky čerpané prostredníctvom kreditnej karty v bezúročnom období, neplatí žiadne úroky z úveru. Ak však čerpá prostriedky z karty dlhšie, banka mu naúčtuje úroky. Pozor však na to, že kreditná karta má jeden z najvyšších úrokov spomedzi všetkých úverových produktov na trhu, nehovoriac o prípade omeškania splátky, kedy banka uplatní sankčnú úrokovú sadzbu. Výška sankčnej úrokovej sadzby sa líši v závislosti od banky, avšak je pomerne vysoká a prekročiť môže aj dvadsaťpercentnú kranicu.

Výber hotovosti z bankomatu pomocou kreditnej karty

Aj keď kreditné karty umožňujú výber hotovosti z bankomatu, obvykle sa neodporúča ju takto používať. Vo väčšine prípadov sa na výber nevzťahuje bezúročné obdobie a poplatky za výber taktiež nie sú nízke. Je teda lepšie kreditnou kartou z bankomatu nevyberať a radšej na výber použiť klasickú debetnú platobnú kartu. Kreditnou kartou sa teda oplatí najmä platenie u obchodníkov či príkazy na úhradu.

Obmedzené výhody štandardnej kreditnej karty

Najčastejším a najpoužívanejším typom kreditnej karty je štandardná kreditná karta. Hoci jej bežnou súčasťou je proti krádeži či strate, poplatok za vedenie štandardnej kreditnej karty nezahŕňa mnoho výhod a doplnkových služieb. Výraznejšie výhody vačšinou prichádzajú až s prémiovou kartou, ktorá je známa ako zlatá či platinová kreditná karta. Poskytuje sa skôr bonitnejším klientom, ktorý požadujú vysoký úverový limit.

Ako firemnú kreditku získať

Keďže sa v prípade kreditnej karty jedná o úverový produkt, banka pri jej poskytnutí preveruje bonitu žiadateľa, teda schopnosť splatiť ho, a tiež jeho konkurencieschopnosť. Získanie nie je pre podnikateľa automatické. O firemnú kreditnú kartu je nutné zažiadať a k tomu priložiť bankou požadované dokumenty, akými sú kópia živnostenského oprávnenia alebo výpis z obchodného registra, čiže dokumenty, ktoré dokladujú existenciu spoločnosti alebo oprávnenie na podnikateľskú činnosť prevádzkujúcu na území Slovenska. Toto potvrdenie nesmie byť staršie ako tri mesiace. Doložiť tiež musí daňové priznanie, účtovné výkazy či potvrdenie o daňovej povinnosti potvrdené daňovým úradom. Vzhľadom na to, že kreditnú kartu banky vydávajú k bežnému účtu, je potreba si založiť v banke podnikateľský účet. Mnoho bánk však pri pravidelnom využívaní podnikateľského konta poskytuje predschválený úver viažuci sa ku kreditnej karte.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Centrálny register účtov – otázky a odpovede

Čo je centrálny register účtov, ktoré údaje sa do neho zapisujú a aké povinnosti majú banky? Odpovede na tieto a aj iné otázky nájdete v našom článku.

Centrálny register účtov od 1. 5. 2022

Čo je centrálny register účtov a ktoré údaje sa do neho zapisujú? Komu môžu byť zapísané údaje poskytnuté a aké sankcie hrozia za porušenie povinností?

Porovnanie podnikateľských účtov v roku 2022

Stručný prehľad toho, aké služby a za akú cenu ponúkajú banky podnikateľom pri bankových účtoch a zdôraznenie základných odlišností, výhod a nevýhod.

Centrálny register účtov: kedy sa zriadi a čo v ňom bude?

Parlament schválil zákon, ktorý upravuje práva a povinnosti súvisiace s prevádzkou registra účtov. Aké údaje budú banky nahlasovať a ako dlho k nim budú mať oprávnené orgány prístup?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky