Cloudové NFC HCE platby už aj na Slovensku

Vyrazte na nákup a nechajte svoju peňaženku doma! Európska pobočka spoločnosti Visa spustila pilotný projekt bezkontaktného platenia mobilným telefónom s využitím technológie HCE. Uvítajú ho najmä klienti VÚB banky, majitelia telefónov s operačným systémom Android 4.4.

Plaťte mobilom s revolučnou technológiou NFC HCE!

Bezkontaktné platby nie sú na slovenskom trhu žiadnou novinkou. Sú čoraz viac obľúbené a vyhľadávané, a to nielen zo strany spotrebiteľov, ale i obchodníkov. „Slovenský bankový trh zaznamenáva vysoký dopyt po jednoduchých VISA bezkontaktných platbách, ktoré za obdobie posledných troch rokov exponenciálne narástli a získali si obľubu u spotrebiteľov ako aj obchodníkov, ktorí karty akceptujú,“ informuje regionálny manažér Visa Europe pre SR a ČR Marcel Gajdoš. Obľube sa však čoraz viac tešia aj bezkontaktné platby mobilným telefónom, ktorých hlavnou výhodou je skutočnosť, že odbúravajú potrebu plastovej platobnej karty. „Zároveň sú kompatibilné s bežnými bezkontaktnými terminálmi, ktorých je v súčasnosti na Slovensku viac ako polovica, s tým, že najneskôr do konca roku 2017 by na Slovensku mali byť všetky terminály bezkontaktné,“ dopĺňa Marcel Gajdoš.

Cloudové HCE platby už aj na Slovensku

Doteraz bolo možné využívať technológiu platenia mobilným telefónom NFC SIM (Near filed communication), kedy sa telefón priložením k bezkontaktnému platobnému terminálu „zmení“ na platobnú kartu. Na slovenský trh však začiatkom septembra prišla vylepšená verzia v podobe platieb NFC HCE, ktoré tak rozširujú ponuku bezkontaktných platobných riešení. Kartová asociácia Visa Europe spolu s VÚB bankou a spoločnosťou Intesa Sanpaolo Card spustili na Slovensku projekt bezkontaktných cloudových platieb, známych ako HCE (Host Card Emulation). Slovensko sa tak stalo druhou európskou krajinou po Španielsku, kde Visa Europe v spolupráci s bankou uviedla platby s touto technológiou. „Na slovenskom trhu, v úzkej spolupráci s VÚB bankou uvádzame ako druhí v Európe NFC HCE platby , ktoré ďalej akcelerujú rozvoj mobilných platieb na Slovensku,“ približuje regionálny manažér Visa Europe pre SR a ČR.

NFC HCE platby nie sú závislé od mobilného operátora

Ak ste klientom VÚB banky a využívate telefón s operačným systémom Android 4.4, ktorý podporuje technológiu NFC, máte teda dôvod na radosť. Od začiatku septembra môžete u obchodníkov platiť bezkontaktne prostredníctvom mobilného telefónu, a to všetko bez ohľadu na to, akého mobilného operátora používate! Mobilné NFC HCE platby rozširujú ponuku bezkontaktných platobných riešení, ktoré v tomto prípade, nie sú závislé od mobilného operátora, ktorého spotrebiteľ využíva. Znamená to, že spotrebiteľ nemusí v svojom mobilnom zariadení meniť SIM kartu,“ uvádza Marcel Gajdoš.

V čom je NFC HCE lepšia

Čím je HCE tak výnimočná? Hlavnou výhodou tejto technológie teda je to, že v nej nie sú zainteresovaní mobilní operátori a je skutočne jedno, služby ktorého z nich využívate. Nacrch má táto technológia aj v tom, že umožňuje softwarovú emuláciu platobnej karty bez akéhokoľvek bezpečnostného elementu. V porovnaní s technológiou NFC SIM vôbec nezáleží na tom, či máte špeciálnu SIM kartu s bezpečnostným elementom alebo nie. Platobný terminál si totiž platby overuje na vzdialenom serveri, s ktorým komunikuje prostredníctvom zabezpečenej aplikácie, ktorú máte nainštalovanú vo svojom smartfóne. „ NFC HCE platby na rozdiel od NFC SIM centrických platieb pracujú s cloudom, čiže údaje o karte sa neukladajú do telefónu (nie je potrebné meniť SIM), ale do cloudu na bankovom serveri. Znamená to, že NFC HCE spôsob platby je nezávislý od operátora, ktorého spotrebiteľ využíva,“ zdôrazňuje Marcel Gajdoš, regionálny manažér Visa Europe pre SR a ČR.

Ako je to s PIN kódom

Prečítajte si tiež

NFC HCE platba je uskutočnená úplne rovnako ako štandardná bezkontaktná platba, a teda priložením mobilného zariadenia k čítačke bezkontaktného platobného terminálu. NFC HCE mobilné platby umožňujú platbu akejkoľvek čiastky – samozrejme v limitoch nastavených k účtu. Platba nižšia ako 20 eur nevyžaduje zadanie PIN kódu, avšak ak platíte nad 20 eur, PIN kód je potrebné zadať na mobilnom telefóne.

NFC HCE platby: ako na to

Je to jednoduché! Pomocou technológie NFC HCE máte možnosť platiť, ak ste klientom VÚB banky a máte telefón s operačným systémom Android 4.4, ktorý podporuje túto technológiu. Stačí si len stiahnuť a aktivovať aplikáciu z Google Play Store. Ak však nie ste klientom VÚB banky, nemusíte ešte zúfať. Je možné, že v blízkej dobe sa možnosti NFC HCE platieb dočkajú aj klienti iných bánk, keďže Visa Europe spolupracuje aj so svojimi ďalšími členskými bankami na uvedení NFC HCE platieb na Slovensku.

Bezkontaktné platenie je u Slovákov obľúbené

Bezkontaktné platenie vo všeobecnosti je na Slovensku čoraz viac využívanejšie. Dokazuje to aj skutočnosť, že v poslednom štvrťroku uskutočnili Slováci kartami Visa bezkontaktné platby za 73 miliónov eur. „NFC HCE platby sú z nášho pohľadu veľmi logickým pokračovaním úspešného zavedenia mobilných NFC a bezkontaktných platieb na Slovensku. Bezkontaktné karty Visa majú v súčasnosti vyše 90 % podiel na trhu bezkontaktných kariet. Úspešnosť bezkontaktných technológií Visa Europe sa ukazuje aj na objeme a počte platieb, keďže len v poslednom štvrťroku uskutočnili Slováci 8.6 miliónov bezkontaktných platieb kartami Visa v celkovom objeme 73 miliónov eur. Predstavuje to až 51 % percentný nárast v porovnaní s tým istým obdobím v minulom roku. V júli 2014 to bolo 2,98 miliónov bezkontaktných transakcií v hodnote 25,7 miliónov eur. Rast bezkontaktných platieb a dopyt bánk a spotrebiteľov neustále motivuje Visa Europe, aby ponúkala nové spôsoby bezpečných, rýchlych a pohodlných platobných spôsobov obchodníkom a spotrebiteľom. Mobilné platby NFC HCE sú ďalším akcelerátorom rozvoja mobilných platieb,“ dodáva Marcel Gajdoš, regionálny manažér Visa Europe pre SR a ČR.

Ako platba mobilom funguje a aké rozdiely nájdete medzi Google Pay a Apple Pay približujeme v článku Platba mobilom (Google Pay, Apple Pay) - ako na to?

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Digitalizácia a technológie vo firmách: inovácie vs regulácie

Ako politiky Európskej únie ovplyvňujú technologický pokrok vo firmách? A ako môže zvrátiť zaostávanie využívania potenciálu technológií štát či samotní podnikatelia?

Kľúč k vhodnému kyberzabezpečeniu firmy: ocenenie rizík

Únik firemných dát sa podpíše na jej fungovaní aj financiách. Kľúčom k zvoleniu vhodných opatrení je analýza a ocenenie potenciálnych rizík. Ako na to a prečo je to dôležité?

Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?

Regulácia umelej inteligencie v EÚ: aké budú pravidlá?

Na regulácii používania umelej inteligencie sa inštitúcie EÚ zhodli a jej schválenie sa blíži do „finále“. Čo to bude v praxi znamenať pre podnikateľov na Slovensku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky