Platby kartou tvoria len desatinu transakcií podnikateľov

Firemná platobná karta slúži na jednoduchú a efektívnu správu výdavkov firiem. Podnikatelia, mikropodniky či malé a stredné podniky ich síce používajú, no platia s nimi len zriedkakedy.

Firemná platobná karta

Firemná platobná karta je jednoduchým riešením, ako mať k dispozícii dostatočné množstvo peňazí na služobné výdavky a zbytočne sa nemusieť obávať báť straty hotovosti alebo okradnutiu. Umožňuje pohodlné narábanie s finančnými prostriedkami kdekoľvek na svete, v akejkoľvek situácii prakticky 24 hodín denne. Debetná či kreditná platobná karta je pohodlným, rýchlym a šikovným nástrojom platenia v širokej sieti obchodov, reštaurácií, čerpacích staniciach a ďalších obchodných miestach. Znižuje tiež administratívnu záťaž a, naopak, zvyšuje prehľad a kontrolu nad jednotlivými výdavkami. Nečudo, že sa firemná platobná karta stala neoddeliteľnou súčasťou mnohých podnikateľských aktivít. Do akej miery a na aké účely sú ale firemné platobné karty používané?

Každá desiata transakcia je platba kartou

Dve tretiny všetkých finančných transakcií, ktoré podnikatelia, mikropodniky (do 5 zamestnancov) či malé a stredné podniky (MSP s 5 – 20 zamestnancami) na svoje aktivity uskutočnia, tvoria bezhotovostné bankové prevody. Hotovostné platby uprednostňuje približne pätina z nich. No a hoci platobné karty podnikatelia, mikropodniky či malé a stredné podniky každodenne používajú, platia s nimi len veľmi zriedka. Platby prostredníctvom platobnej karty tvoria len zhruba desať percent zo všetkých transakcií podnikateľov a malých a stredných firiem. Na túto skutočnosť poukazujú výsledky prieskumu spoločnosti MasterCard, ktorý na Slovensku mapoval vzťah podnikateľov a predstaviteľov malých a stredných firiem k platobným kartám a ich využívaniu.

Platba kartou a bankový prevod

Uvedené výsledky potvrdzuje aj Róbert Kováč, konateľ spoločnosti FALCO SK, s.r.o. „Platby kartou tvoria v našej spoločnosti veľmi malé percento z uskutočnených transakcií, gro sú bankové prevody,“ približuje Róbert Kováč. Platby platobnou kartou, naopak, uprednostňuje Lukáš Majzlan zo spoločnosti Art4web, a to najmä pri nákupoch zo zahraničia. „Pri kreatívnom digitálnom zameraní sa samozrejme nakupuje vo firme veľmi veľa produktov zo zahraničia prostredníctvom internetu. Veľké percento našich nákupov pochádza hlavne z USA, pri ktorých jedinou rozumnou možnosťou úhrady je platba kartou. Samozrejme bežným bankovým transakciám sa takisto nevyhneme, keďže za služby od subdodávateľov je potrebné platiť zase týmto spôsobom,“ vysvetľuje Lukáš Majzlan.

Firemnú kartu má každý druhý malý a stredný podnik

Podľa prieskumu používa platobnú kartu až 97 % podnikateľov, mikropodnikov a malých s stredných podnikov. Avšak firemnú kartu má len 53 % MSP, v prípade podnikateľov a mikropodnikov je to dokonca len 38 %. Využívanie firemných platobných kariet má pritom v porovnaní s hotovostnými operáciami mnoho výhod.

  • Firma má vždy po ruke finančné prostriedky, a to nielen vlastné, ale má aj možnosť disponovať prostriedkami aj v podobe kontokorentného úveru;
  • Firemná karta zjednodušuje administratívu spojenú s výdavkami zamestnancov;
  • Väčšia bezpečnosť, pretože zamestnanci nemusia manipulovať s hotovosťou;
  • Kontrola nad finančnými tokmi, pretože výdaje uhradené kartou sú ľahko sledovateľné a overiteľné z výpisov alebo internetového bankovníctva;
  • Možnosť získať doplnkové služby (poistenie, asistenčné služby, vernostné programy, vstupy do letiskových salónikov a iné).

Výhody platobnej karty na firemné účely

„Využitie platobných kariet prináša firmám rad výhod, akými sú prehľadnosť v účtovníctve, ochrana prostriedkov – zamestnanci už nestrácajú hotovosť a ochrana proti zneužitiu prostriedkov zamestnancami. Držitelia všetkých MasterCard Business kariet navyše ťažia z výhod programu MasterCard Business Selection. Ten zaručuje veľké množstvo jedinečných ponúk pre malé a stredné podniky od partnerov ako Google, Microsoft, DHL a ďalších, telefonickú asistenciu a voľné vstupy do letiskových salónikov v Prahe a vo Viedni,“ uvádza Matouš Michněvič, manažér pre produktové riešenia MasterCard Česká republika a Slovensko.

Za čo platia podniky kartou najčastejšie

„Podnikatelia platobnou kartou najčastejšie platia za pohonné hmoty a v obchodoch, tretina spoločností ich využíva aj na úhradu ubytovania v hoteloch a pri nákupe tovaru na internete,“ informuje Matouš Michněvič. Tovary či polotovary platí kartou aj Lukáš Majzlan zo spoločnosti Art4web. Platobnou kartou platíme hlavne polotovary, ktoré sa využívajú v grafike, ako napríklad fonty, ilustrácie, hudbu a pod. Prípadne sa jedná o nákup software,“ hovorí Lukáš Majzlan.

Výber firemnej karty: debetná či kreditná?

Rozlišujeme dva základné druhy platobných kariet, a to debetné a kreditné platobné. Na prvý pohľad od seba ničím nelíšia: sú rovnako veľké, obdobne sfarbené, obsahujú logo banky a názov spoločnosti, ktorá ich vydala. Čo však na karte rozhodne nenájdete napísané, je informácia o tom, či ide o debetnú alebo kreditnú platobnú kartu. Veľmi často ale dochádza k ich mylnému zamieňaniu. V čom teda spočíva základný rozdiel?

Tabuľka: Rozdiel medzi debetnou a kreditnou platobnou kartou

Debetná karta Kreditná karta
Debetná platobná karta je vydávaná k bežnému účtu Kreditná karta nie je viazaná k bežnému účtu; otvára sa k nej samostatný úverový účet
Pre debetnú kartu je charakteristické využívanie vlastných  prostriedkov, a to do výšky zostatku na účte Čerpanie prostriedkov do výšky úverového rámca – požičané peniaze od banky

Rozdiel medzi debetnou a kreditnou platobnou kartou spočíva v tom, odkiaľ použité prostriedky pochádzajú. V prípade debetnej platobnej karty ide o vlastné peniaze, prostredníctvom karty môžete používať prostriedky len do výšky zostatku na účte, teda len tie peniaze, ktoré na účte skutočne máte. Kreditná karta vám, naopak, poskytne prostriedky banky. Má totiž pridelený určitý kredit (úver), ktorý vám umožňuje platiť či vyberať hotovosť aj v tom prípade, že nedisponujete dostatočnými prostriedkami na účte. Pozor však na to, že úver čerpaný použitím kreditnej karty je úročený úrokovou sadzbou, ktorá spravidla nie je najnižšia. Jednotlivé banky vám však pri poskytnutí kreditnej karty ponúkajú rôzne dlhé bezúročné obdobie, ktoré sa pohybuje najčastejšie v rozmedzí 40 až 55 dní. Ak úver čerpaný prostredníctvom kreditnej karty splatíte počas tohto obdobia, neplatíte z neho žiadne úroky.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako sa vyhnúť neuhradeným faktúram? Firmy môžu zabojovať proti dlžníkom

Nielen v ťažkých časoch je vhodné zamyslieť sa nad poistením pohľadávok. V akej výške môže firma v prípade škody získať plnenie a aké sú ďalšie výhody?

Opatrenia na konsolidáciu štátneho dlhu: inšpirácia pre novú vládu

Úradnícka vláda vypracovala materiál s opatreniami na záchranu nášho rozpočtu. Rátať treba so škrtmi v dotáciách, zdvihnutím daní aj zmenami v dôchodkoch. Čo ďalšie navrhuje?

Umelecké diela a obrazy do kancelárie v účtovníctve

Akým spôsobom si môže firma zaobstarať umelecké dielo a ako obstaranie zaznamená vo svojom účtovníctve? Je možné uznať výdavky súvisiace s obstaraním umeleckého diela za daňový výdavok?

Tvorba cien a zľavy: kedy a v akej výške ich dávať

Kedy využívať zľavy, o koľko je potrebné navýšiť predaj pri zľave z cien, ak nechce firma prerobiť a aké sú alternatívy k poskytnutiu zľavy?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky