Petr Ryšávka: Nikdy by ma nenapadlo, čo ma bude živiť

„Keď som sa na začiatku projektu zmienil niektorým spoluvlastníkom firmy o zámere vyrábať dámske hygienické vložky s probiotikami, bol som im na smiech,“ hovorí o podnete pre rozbehnutie podnikateľskej činnosti Petr Ryšávka, zakladateľ spoločnosti Pharmaceutical Biotechnology so sídlom v Brne.

Pharmaceutical Biotechnology

Spoločnosť Pharmaceutical Biotechnology sa zaoberá vývojom, výskumom a výrobou biotechnologických produktov. Má pomerne široký záber, a to od probiotických tabletiek až po dámske hygienické potreby. Na probiotiká spoločnosť dokonca získala patent. „Biofilmové probiotiká sú chránené patentom. Sme jediná spoločnosť na svete, ktorá vyrába tento typ probiotík. Unikátnosť spočíva v tom, že probiotické kultúry sú v rovnakej štruktúre, v akej sa nachádzajú na črevnej sliznici. Všetci ostatní výrobcovia majú probiotické baktérie len ako samostatné bunky, čo znamená, že každá baktéria je samostatná individuálna jednotka. Unikátnosť biofilmu spočíva v tom, že naše probiotiká lepšie odolávajú nízkemu pH, žlči a dokonca antibiotikám. Pri chronických črevných zápaloch omnoho lepšie kryjú a chránia črevnú sliznicu,“ hovorí Petr Ryšávka, zakladateľ spoločnosti Pharmaceutical Biotechnology.

Kľúčové stretnutie alebo ako jediná osoba zmenila jeho život

Kľúčové pre vytvorenie úspešnej firmy bolo pre Petra Ryšávku jediné stretnutie, a to s majiteľom spoločnosti Favea – Dr. Krajíčkom. „Môžem prehlásiť, že keby som sa s ním nestretol, nikdy by vo mne nevznikla túžba rozbehnúť samostatnú firmu,“ hovorí Petr Ryšávka, ktorý pôsobil ako vedúci výroby a riaditeľ kvality bakteriálnych vakcín v spoločnosti Bioveta. „Keď som odchádzal z predchádzajúceho zamestnania, bol som obmedzený rozhľadom firmy, ktorá mala problém vyslať svojich zamestnancov do zahraničia na stáže, konferencie či výstavy, aby človek mohol sledovať, čo sa deje inde, čo je, mimochodom, dôležité pre akúkoľvek inšpiráciu. Môj život plynul relatívne pokojne štýlom na 7. hodinu do práce a o 15:30 „odpípnuť“ a bežať domov. Avšak niekedy stačí stretnutie s jednou osobou a celý život sa vám obráti naruby,“ dopĺňa Petr Ryšávka, ktorý následne dostal ponuku od Dr. Krajíčka s tým, že založia novú firmu. Tým sa to všetko začalo.

Začiatky neboli ľahké

Ako u každého podnikateľa, začiatok nemal ani Petr Ryšávka jednoduché. „Musel som si vziať pôžičku s 12 % - ným úrokom (aby som mal motiváciu rýchlo splácať), a to aj napriek tomu, že som mal za sebou pomerne silného partnera. Kto podniká, určite pochopí, že som mal za sebou veľa bezsenných nocí,“ približuje. Petrovi sa výrazne zmenil aj pracovný deň a jeho usporiadanie. „Môj pracovný deň sa zásadne zmenil. Už to nebolo od 7:00 do 15:30, ale to mi zas až tak neprekážalo. Dostal som možnosť navštíviť mnoho konferencií, veľtrhov a výstav po celom svete. A to je dôležité pre každého, kto chce začať podnikať.“

Ranu mu zasadila kríza

Spočiatku sa aktivita firmy zameriavala na vývoj a výrobu novej kategórie doplnkov stravy. „Mal som prenajaté laboratórium, trávil v ňom veľa času a „utopil“ v ňom tiež veľa peňazí. Prvý rok sa mi darilo pomerne dobre, ranu mi však zasadila kríza, ktorá do nášho segmentu prišla s viac ako polročným oneskorením. V tej dobe som bol aj ja vo svojej vnútornej podnikateľskej kríze a premýšľal o tom, či vôbec má zmysel pokračovať. Avšak bola tu pôžička, tak mi neostával nič iné, ako zaťať zuby a pokračovať,“ vysvetľuje. Prekvapivo v druhom roku sa mu v druhom roku podarilo takmer všetko splatiť, a tak sa mu zdvihla nálada a získal nový podnikateľský elán do rozvoja firmy. „Už v roku 2008 som vážne uvažoval o využití probiotík v dámskej intímnej hygiene a hlavným impulzom bola, ako inak, návšteva jednej medzinárodnej výstavy vo Frankfurte. Stačilo pár sekúnd a ja som bol pre nový projekt maximálne nadchnutý.“

Pomocnú ruku podalo JIC

Petr Ryšávka si našiel na internete možnosť podporného programu zo strany Jihomoravského inovačného centra (JIC), ktoré sa zameriava na podporu inovačného podnikania a komerčného využitia výskumu a vývoja. „Našiel som si kontakt na internete a spojil sa s nimi. Vyšli mi maximálne v ústrety,“ približuje Ryšávka. JIC mu ponúklo možnosť presunu svojho laboratória do Biotechnologického inkubátoru. „Nie je nič lepšie, ako dostať pre svoju prácu vhodné podmienky za prijateľnú cenu. Toto všetko som dostal: nízka cena nájmu, plne vybavené laboratóriá a zázemie pre prípadné schôdzky na pomerne dobrej adrese,“ pochvaľuje si a tvrdí, že ďalšou výhodou aj blízkosť univerzít, s ktorými intenzívne spolupracuje.

Podpora od šéfa

Nasledovali tri roky tzv. „živorenia“, kedy sa zaoberal najmä stabilizáciou živých kultúr a ich nanášaním na dámske menštruačné vložky. „Nikdy by ma nenapadlo, že práve táto oblasť ma bude niekedy živiť. Keď som sa totiž na začiatku projektu zmienil niektorým spoluvlastníkom firmy o zámere vyrábať vložky s probiotikami, bol som im na smiech,“ hovorí Petr, ktorému veľmi pomohla podpora od šéfa. S hľadaním vhodného partnera s technológiou pre výrobu hygienických vložiek to tiež nebolo jednoduché, ale nakoniec sa podarilo. Nasledovali dva roky testovania s množstvom čiastkových neúspechov. „Dodnes nezabudnem na deň pred Štedrým dňom, kedy som bol v laboratóriu sám a podliehal som depresii z nepodareného pokusu, ktorý som pripravoval celý týždeň,“ približuje počiatočné neúspechy Ryšávka.

Nakoniec sa zadarilo

Napriek počiatočným komplikáciám však svetlo sveta uzreli probiotické vložky Carin Probiotic, ktoré boli v júli 2013 zvolené v súťaži Voľba spotrebiteľa roku ako produkt číslo 1 vo svojej kategórii, a rada Intimea, ktorá obsahuje kyselinu mliečnu. „Máme jasné informácie od pacientok, že vložky skutočne prinášajú účinnú pomoc pri intímnych problémoch,“ informuje Ryšávka. Vložky sa podľa jeho slov vyvážajú najmä do krajín bývalého Sovietskeho zväzu, Poľska, Talianska, Egypta, Nemecka, Veľkej Británie a na Slovensko. A aké sú vízie spoločnosti Pharmaceutical Biotechnology do blízkej budúcnosti? „Plánujeme regulérne klinické skúšky a dúfame, že posunú náš produkt o kategóriu vyššie, a to do zdravotníckych prostriedkov. Tiež by sme sa chceli pustiť do vývoja liečiva pre pacientov trpiacich cystickou fibrózou. Máme veľmi zaujímavé prírodné látky, ktoré by zásadným spôsobom mohli zvýšiť kvalitu života týchto ľudí,“ hovorí o víziách spoločnosti.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky