Biometrická platobná karta: namiesto PIN kódu priložíte prst

S biometrickou bezkontaktnou platobnou kartou budúcnosti už nebudete musieť zadávať PIN kód. Má totiž v sebe zabudovaný senzor na odtlačok prsta.

Namiesto zadania PIN kódu priložíte prst

Viete si predstaviť, že pri platbe bezkontaktnou kartou už nebudete musieť ani pri vyšších čiastkach zadávať PIN kód? V budúcnosti zrejme bude stačiť, ak namiesto zadania PIN kódu priložíte svoj prst. Pýtate sa, ako je to možné? MasterCard a Zwipe uvádzajú na trh prvú biometrickú bezkontaktnú platobnú kartu na svete Zwipe MasterCard, ktorá predstavuje  kombináciu rýchlosti bezkontaktnej platby a bezpečnosti biometrickej identifikácie. Karta obsahuje biometrický senzor na odtlačok prsta a zabezpečenú technológiu identifikácie Zwipe. Vďaka nej si karta uchová vaše biometrické údaje a platba bude overená jednoduchým odtlačkom prstu!

Bude biometria namiesto PIN kódov bezpečná?

„Mali by sme mať možnosť identifikovať sa aj bez pomoci hesiel alebo PIN kódov. K tomu nám môže pomôcť práve biometrická identifikácia. Výzvou pre nás je však zaistiť, aby bola táto technológia dostatočne bezpečná a pritom jednoduchá a pohodlná pre užívateľa. Prvé skúšky vykonané spoločnosťou Zwipe sú v tomto smere veľkým pokrokom a výsledky sú veľmi sľubné. Bezpečnosť a zabezpečenie každodenných platieb je jadrom podnikania spoločnosti MasterCard. Aj naďalej budeme spolupracovať s novátorskými spoločnosťami ako Zwipe, aby sme si udržali náskok pred podvodníkmi a dokázali poskytovať bezproblémovo fungujúce platobné riešenie, pretože v konečnom dôsledku rozhodujú o spôsobe platby vždy spotrebitelia,“ hovorí na margo bezpečnosti biometrickej platobnej karty  riaditeľ divízie zabezpečovacích riešení spoločnosti MasterCard Ajay Bhalla.

Platiť je možné akékoľvek čiastky

Bezkontaktnú platobnú kartu Zwipe MasterCard je možné používať na bezkontaktné platby po aktivácii načítaním odtlačku prsta. Súčasťou karty je certifikovaný zabezpečovací prvok technológie EMV a bezkontaktná aplikácia MasterCard. Veľkou výhodou je, že v porovnaní s inými bezkontaktnými platbami tak bude možné bez nutnosti zadať PIN kód platiť akékoľvek čiastky a nie len nižšie ako 20 eur. A to by bezkontaktné platenie ešte zrýchlilo.

Karta bola úspešne otestovaná nórskou bankou

Karta Zwipe MasterCard bola už úspešne testovaná nórskou bankou Sparebanken DIN, členom skupiny Eika. „Náš pilotný projekt so Sparebanken DIN bol prijatý veľmi priaznivo. Držiteľom kariet sa páči jednoduché ovládanie karty a zvýšená úroveň zabezpečenia. Mimoriadne dobré reakcie máme aj zo strany maloobchodníkov, ktorí sa overovacieho projektu zúčastnili. Našim partnerom projekt umožnil získať cennú spätnú väzbu od zákazníkov, skúsenosti a najlepšie postupy pre fázu uvedenia a nasadenia  technológie do prevádzky,“ priblížil Kim Humborstad, ktorý je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Zwipe. MasterCard plánuje čoskoro uviesť biometrické bezkontaktné platobné karty v Poľsku. Je teda zrejme len otázkou času, kedy budú namiesto zadávania PIN kódu prikladať prst aj Slováci.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Budovanie nabíjacej infraštruktúry podľa nových pravidiel EÚ

Nariadenie EÚ stanovuje pravidlá a termíny výstavby nabíjacích staníc pre osobné elektromobily, no tiež pre nákladnú prepravu a autobusy. Čo a dokedy musia členské štáty stihnúť?

Autonómny robotický taxík ako chorvátska revolúcia dopravy

V Chorvátsku budú jazdiť taxíky bez volantu, pedálov a vodiča. Predstavený bol ich prototyp. Čaká nás revolúcia v doprave? V čom všetkom spočíva výnimočnosť vozidiel Verne ?

ChatGPT-4o a iné nástroje AI: využitie vo firme očami odborníka

Čo podnikateľom ponúka nová verzia ChatGPT, ako AI môžu využiť marketéri či personalisti, aj na čo myslieť ohľadom bezpečnosti, priblížil expert na umelú inteligenciu Jan Tyl.

Digitalizácia a technológie vo firmách: inovácie vs regulácie

Ako politiky Európskej únie ovplyvňujú technologický pokrok vo firmách? A ako môže zvrátiť zaostávanie využívania potenciálu technológií štát či samotní podnikatelia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky