Ako podať daňové priznanie v čase zákazu vychádzania?

Zákaz vychádzania platný do 1.11.2020 vo výnimkách nemá uvedenú cestu na daňový úrad. Podnikatelia podávajú daňové priznania výlučne elektronicky, čo tí ostatní?

Na Slovensku aktuálne, až do 1. novembra 2020 platí uznesenie vlády č. 678 upravujúce zákaz vychádzania, ako aj výnimky z tohto zákazu (odlišne platí pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov, v ktorých je potrebný na výnimky aj negatívny test). Pre ostatné okresy nie je preukázanie sa negatívnym testom potrebné.

Termín na podanie daňového priznania najneskôr 2.11.2020

Termín sa podanie daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2019 pripadol na 2. november 2020. Na daňové účely totiž bola pandémia ukončená k 30.9.2020 a od tohto termínu sa začali odvíjať mnohé ďalšie.

Viac informácií o posunutých termínoch nájdete v článku Koniec pandémie na daňové účely: termín daňového priznania a iných povinností.

Ak ste teda ešte daňové priznanie nepodali, bez sankcií tak môžete urobiť najneskôr do 2. novembra 2020 (pondelok). Ak nemáte peniaze na zaplatenie dane, v niektorých prípadoch je možné využiť odklad. Aké sú pravidlá, sa dočítate v článku Pravidlá na odklad zaplatenia dane z príjmov.

Ako podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2019 – elektronicky, osobne či poštou?

Povinnosť elektronického podania daňového priznania k dani z príjmov za rok 2019 sa vzťahuje na:

  • všetky právnické osoby, ktoré sú zapísané v obchodnom registri (napr. s. r. o.) a ich zástupcov,
  • všetky fyzické osoby – podnikateľov, ktorí sú registrovaní pre daň z príjmov (napr. živnostník) a ich zástupcov.

Náš tip: Postup na elektronické podanie daňového priznania k dani z príjmov za rok 2019 aj s videonávodom nájdete v článku Ako podať daňové priznanie v roku 2020 elektronicky (online).

Prečítajte si tiež

To znamená, že podnikatelia povinne komunikujú s finančnou správou elektronicky, preto zákaz vychádzania v tomto smere nehrá rolu. Ak však túto povinnosť nemáte (napr. ste fyzická osoba - prenajímateľ nehnuteľnosti bez živnostenského oprávnenia alebo iná fyzická osoba – nepodnikateľ, napríklad zamestnanec, ktorému zamestnávateľ z rôznych dôvodov nevykonal ročné zúčtovanie dane, prípadne nezisková účtovná jednotka), môžete podať vaše daňové priznanie aj listinne (teda osobne alebo poštou). Finančná správa očakávala necelé 2 týždne pred koncom lehoty ešte 61 300 daňových priznaní od fyzických osôb a 58 000 od právnických osôb. Ak patríte medzi osoby, ktoré nemajú povinnosť komunikovať s finančnou správou elektronicky, môžete tak urobiť dobrovoľne. Musíte však mať vykonanú registráciu aj autorizáciu pre elektronické služby.

Je cesta na daňový úrad medzi výnimkami zo zákazu vychádzania?

Ak nemáte povinnosť komunikovať s daňovým úradom elektronicky a chceli by ste daňové priznanie podať osobne, narazíte v tomto období na problém.

Prečítajte si tiež

Medzi výnimky zo zákazu vychádzania sa napríklad dostali: cesta v nevyhnutnom rozsahu za účelom kúpy novín alebo tlačovín, servisu telekomunikačných zariadení, cesty na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky.

Cesta na daňový úrad nie je zaradená do výnimiek, preto by ste daňový úrad do 1.11.2020 (resp. do piatku 30.10.) nemali navštíviť osobne. Čo bude platiť v posledný deň lehoty, zatiaľ nie je známe.

Predĺžené otváracie hodiny a call-centrum na Finančnej správe

Finančná správa v piatok (23.10.2020) avizovala, že je pripravená na preberanie daňových priznaní, a preto v posledných dňoch zabezpečila predĺženie úradných hodín na daňových úradoch. Keďže na daňový úrad by ste nemali v týchto dňoch ísť, odporúčame zaslanie daňového priznania poštou, nakoľko cesta na poštu sa do výnimiek zo zákazu vychádzania dostala (hoci aj tu platí obmedzenie v počte osôb na pošte, pre ktoré sa môžu tvoriť rady). Ak potrebujete poradiť, či technickú podporu, využiť predĺžené hodiny call centra je možné. Prehľad uvádzame na obrázku nižšie z finančnej správy.

Zdroj: Finančná správa SR
Zdroj: Finančná správa SR

Odpustenie zmeškanej lehoty pri podaní daňového priznania

Finančná správa SR v utorok - 27.10.2020 informovala, že daňovníkom bez povinnej elektronickej komunikácie, ktorí z dôvodu PN alebo pozitívneho testu a nariadenej karantény nemôžu podať svoje daňové priznanie, umožní požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty. Po ukončení prekážok (zákaz vychádzania, povinná karanténa) doručia na daňový úrad daňové priznanie spolu so žiadosťou o odpustenie zmeškanej lehoty aj so zdôvodnením, prečo si nemohli splniť zákonnú povinnosť. Finančná správa nebude v takomto prípade uplatňovať sankcie za zmeškanú lehotu. Viac informácií nájdete v článku Odpustenie zmeškanej lehoty pri daňových povinnostiach

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Prvú vlnu prežili vďaka online priestoru: Ako si zákazníkov udržalo kníhkupectvo Artforum?

Pandémia prinútila mnohých obchodníkov pôsobiť na istý čas výlučne na internete. Ako sa ale dá do online priestoru presunúť netradičné kníhkupectvo, ktoré je zároveň kultúrnym bodom mesta?

Sólo reštaurácia bez akejkoľvek sociálnej interakcie

V období koronakrízy mnohí prišli na niečo netradičné a rozbehli nový podnik, na druhej strane sa už zabehnutí podnikatelia snažia nájsť kreatívny spôsob, ako vyhovieť stanoveným opatreniam a neskrachovať. Ako sa s pandémiou vyrovnávajú gastro prevádzky vo svete?

Dezinfekčný stojan so smart vylepšením pomôže s čistotou aj so zdieľaním informácií

Digitálna reklama v offline svete využije čas na dezinfekciu rúk na efektívny zásah reklamou či zaujímavými informáciami. SPANNER SK prichádza na trh s inovatívnym výrobkom, ktorý nájde využitie aj po pandémii.

Darovanie percent z daní: pravidlá a termíny

Daňovníci, ktorí budú podávať daňové priznanie pre daň z príjmu za rok 2019 do 2. novembra (vrátane), môžu poukázať aj podiel zo zaplatenej dane priamo v daňovom priznaní. Tretí sektor tieto financie dostane do troch mesiacov, teda do 31. januára budúceho roka.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky