Pravidlá na odklad zaplatenia dane z príjmov

Pokiaľ podnikateľ nemá financie na zaplatenie dane z príjmov, môže požiadať o odklad. Aké podmienky treba spĺňať?

Na podanie daňového priznania a zaplatenie daní ostáva už len niekoľko dní. Ozýva sa však mnoho hlasov, že v dôsledku koronakrízy na to nemajú financie. Ministerstvo financií SR preto informuje, že v súčasnosti sú v platnosti jasné pravidlá, ktorými sa podnikateľské subjekty môžu riadiť, ak sa dostanú do objektívnych ekonomických ťažkostí.

V akých prípadoch je možné požiadať o odklad platenia daní?

Povoliť odklad platenia dane alebo zaplatenie dane v splátkach, môže podľa Daňového poriadku správca dane, ak o to daňový subjekt požiada za splnenia nižšie uvedených podmienok:

Prečítajte si tiež
  • k žiadosti o odklad platenia dane a platenia dane v splátkach je potrebné predložiť analýzu finančnej a ekonomickej situácie (analýzu nemusí predložiť fyzická osoba, ktorá nemá oprávnenie na podnikanie),
  • dlžná suma dane nad 3 000 € musí byť zabezpečená niektorým zo zabezpečovacích inštitútov (napr. záložné právo),
  • za dobu povoleného odkladu alebo povoleného platenia v splátkach zaplatí daňový subjekt úrok zo sumy odkladu dane alebo z povolenej splátky; výška úroku z odkladu alebo splátok je v súčasnosti 10% p.a.,
  • úrok sa počíta za každý deň povoleného odkladu alebo povoleného platenia dane v splátkach, a to do dňa ich skutočného zaplatenia,
  • odklad alebo splátky možno povoliť najviac na 24 mesiacov od splatnosti dane.

Minister financií Eduard Heger v tejto súvislosti požiadal Finančnú správu, aby prípadné žiadosti o odklad splatenia dane posudzovala so zreteľom na stále prebiehajúco koronakrízu.

Možnosti v prípade premeškania lehoty na daňové povinnosti

V prípade, že nestíhate plniť daňové povinnosti v stanovenom termíne, napríklad podať daňové priznanie, je možné požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty. Akých prípadov sa to týka a ako postupovať, približujeme v článku Odpustenie zmeškanej lehoty pri daňových povinnostiach.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Daňový bonus na dieťa od 1.1.2025

Daňový bonus na dieťa sa od 1.1.2025 znižuje. Na deti staršie ako 18 rokov sa už nebude poberať vôbec, obmedzí sa aj jeho výška pre viac zarábajúcich. Nové podmienky a sumy v článku.

Konsolidačný balíček 2025: prehľad opatrení

Zavedenie dane z bankových platieb, zmeny v dani z príjmov právnických osôb, vyššia základná sadzba DPH či zmeny v daňovom bonuse a rodičovskom dôchodku. Na čo sa pripraviť?

Hrubá a čistá minimálna mzda v roku 2025 (daň, odvody, cena práce)

Zvýšenie minimálnej mzdy od 1.1.2025 má vplyv na zvýšenie čistej mzdy zamestnanca o 48 eur. Aký vplyv má vyššia minimálna mzda na výšku ceny práce pre zamestnávateľa či na odvody a daň zo závislej činnosti?

Oslobodenie zamestnaneckých akcií a podielov (ESOP) od roku 2024

Ako sa od roku 2024 zdaňuje poskytnutie zamestnaneckých akcií či prevod obchodných podielov zamestnancom, prípadne spolupracujúcich SZČO? Aké sú podmienky na ich oslobodenie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky