Pravidlá na odklad zaplatenia dane z príjmov

Pokiaľ podnikateľ nemá financie na zaplatenie dane z príjmov, môže požiadať o odklad. Aké podmienky treba spĺňať?

Na podanie daňového priznania a zaplatenie daní ostáva už len niekoľko dní. Ozýva sa však mnoho hlasov, že v dôsledku koronakrízy na to nemajú financie. Ministerstvo financií SR preto informuje, že v súčasnosti sú v platnosti jasné pravidlá, ktorými sa podnikateľské subjekty môžu riadiť, ak sa dostanú do objektívnych ekonomických ťažkostí.

V akých prípadoch je možné požiadať o odklad platenia daní?

Povoliť odklad platenia dane alebo zaplatenie dane v splátkach, môže podľa Daňového poriadku správca dane, ak o to daňový subjekt požiada za splnenia nižšie uvedených podmienok:

  • k žiadosti o odklad platenia dane a platenia dane v splátkach je potrebné predložiť analýzu finančnej a ekonomickej situácie (analýzu nemusí predložiť fyzická osoba, ktorá nemá oprávnenie na podnikanie),
  • dlžná suma dane nad 3 000 € musí byť zabezpečená niektorým zo zabezpečovacích inštitútov (napr. záložné právo),
  • za dobu povoleného odkladu alebo povoleného platenia v splátkach zaplatí daňový subjekt úrok zo sumy odkladu dane alebo z povolenej splátky; výška úroku z odkladu alebo splátok je v súčasnosti 10% p.a.,
  • úrok sa počíta za každý deň povoleného odkladu alebo povoleného platenia dane v splátkach, a to do dňa ich skutočného zaplatenia,
  • odklad alebo splátky možno povoliť najviac na 24 mesiacov od splatnosti dane.

Minister financií Eduard Heger v tejto súvislosti požiadal Finančnú správu, aby prípadné žiadosti o odklad splatenia dane posudzovala so zreteľom na stále prebiehajúco koronakrízu.

Možnosti v prípade premeškania lehoty na daňové povinnosti

V prípade, že nestíhate plniť daňové povinnosti v stanovenom termíne, napríklad podať daňové priznanie, je možné požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty. Akých prípadov sa to týka a ako postupovať, približujeme v článku Odpustenie zmeškanej lehoty pri daňových povinnostiach.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zdaňovanie a odvody z príjmov autorov v roku 2024

Akými spôsobmi si môžu vysporiadať daň z príjmov autori? Aké si môžu uplatniť výdavky? Môže z tohto príjmu vzniknúť povinnosť uhrádzať mesačne odvody na sociálne a zdravotné poistenie?

Zdaňovanie dividend v roku 2024 (rozdelenie zisku za rok 2023)

Právnická osoba, ktorá za rok 2023 dosiahla zisk po zdanení, môže po skončení účtovného obdobia rozhodnúť, že tento zisk vyplatí spoločníkom vo forme podielov na zisku (dividend). Aké povinnosti má v súvislosti s vyplatením dividend v roku 2024 a koľko sa z nich platí štátu?

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch – vzor pre rok 2024

Finančné riaditeľstvo SR určilo vzor tlačiva potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie 2024, vydané bolo aj poučenie.

Preddavky na daň z príjmov právnických osôb v roku 2024

Ktorým právnickým osobám a v akých termínoch ukladá zákon povinnosť platenia preddavkov na daň z príjmov? Kedy je potrebné preddavky dorovnávať a kedy nie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky