Vzor kontrolného výkazu DPH

Ministerstvo financií SR zverejnilo záväzný vzor kontrolného výkazu k DPH.

Legislatívna úprava kontrolného výkazu DPH

Od 1.1. 2014 nadobudne účinnosť novela zákona o DPH, ktorú Národná rada Slovenskej republiky schválila 17. 10. 2013. Jedným z opatrení, ktoré novela prináša je aj zavedenie nového nástroja na boj proti daňovým únikom na DPH, a tým je kontrolný výkaz DPH. Kontrolný výkaz DPH je upravený v § 78a ostatnej novely zákona o DPH.

Záväzný vzor kontrolného výkazu DPH je prílohou opatrenia č. MF/19057/2013-73, ktoré vydalo Ministerstvo financií SR.

Čo je kontrolný výkaz DPH

Kontrolný výkaz je nástrojom, od ktorého sa očakáva zníženie daňových podvodov na dani z pridanej hodnoty, efektívnejší výber tejto dane a zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Podnikatelia (platitelia DPH) v ňom budú uvádzať detailné informácie o jednotlivých daňových povinnostiach alebo nárokoch na odpočet DPH. Finančná správa bude z podaných kontrolných výkazov disponovať podrobnými údajmi, na základe ktorých bude daňová kontrola vykonávaná cielenejšie a účinnejšie.

"Elektronické kontrolné výkazy umožnia finančnej správe prostredníctvom automatizovaného systému krížovú kontrolu daňovej povinnosti a kontrolu odpočtov. Krížovou kontrolou údajov bude možné napríklad odhaliť tuzemské a cezhraničné karuselové podvody, odhaliť machinácie s faktúrami, vystavenie fiktívnych faktúr, nevystavenie faktúr, či uplatnenie si odpočtu dvakrát z tej istej faktúry", uvádza Ministerstvo financií SR.

Mesační platitelia DPH budú podávať prvý kontrolný výkaz za január 2014 a štvrťroční platitelia DPH za prvý štvrťrok 2014. Kontrolný výkaz DPH sa bude podávať výlučne elektronickou formou.

Vzor kontrolného výkazu k DPH a poučenie na vyplnenie

VZOR KONTROLNÉHO VÝKAZU DPH NA STIAHNUTIE

Poučenie na vyplnenie kontrolného výkazu k DPH

Pomôcka na vyplnenie kontrolného výkazu k DPH

Článok pokračuje pod reklamou

Sankcie (pokuty) za nepodanie a nedostatky v kontrolnom výkaze

Kontrolný výkaz bude musieť podnikateľ (platiteľ DPH)  doručiť daňovému úradu do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia, prípadne spoločne s daňovým priznaním, ak ho podáva skôr, okrem vymedzených podmienok, kedy kontrolný výkaz podávať nemusí. Dodržaním lehoty sú údaje v kontrolnom výkaze sprístupnené daňovému úradu včas, pričom musia byť v kontrolnom výkaze uvedené úplne a správne. Pokuty za chyby a nedostatky v kontrolnom výkaze siahajú až do výšky 10 000 eur a v prípade opakovaných porušení povinností až do výšky 100 000 eur. Ak podnikateľ (platiteľ DPH) zistí nedostatky sám ešte pred uplynutím lehoty na podanie kontrolného výkazu, podá opravný kontrolný výkaz a vyhne sa pokute. V prípade nepodania kontrolného výkazu v stanovenej lehote, daňový úrad vyzve podnikateľa (platiteľa DPH) na jeho podanie. Ak tak neurobí ani na výzvu daňového úradu, bude mu uložená pokuta. Pri určení výšky pokút daňový úrad prihliada na závažnosť a dĺžku trvania protiprávneho stavu.

Spracované na základe informácií z Tlačového odboru Ministerstva financií SR

Prečítajte si aj:

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Konsolidačný balíček 2025: prehľad opatrení

Zavedenie dane z bankových platieb, zmeny v dani z príjmov právnických osôb, vyššia základná sadzba DPH či zmeny v daňovom bonuse a rodičovskom dôchodku. Na čo sa pripraviť?

Faktúra vs. zjednodušená faktúra

Aký je rozdiel medzi faktúrou a zjednodušenou faktúrou podľa zákona o DPH, kedy je možné zjednodušenú faktúru vystaviť a aké zmeny nastanú od roku 2025, sa dočítate v článku.

Registrácia pre DPH od roku 2025

Od roku 2025 nastávajú výrazné zmeny v pravidlách registrácie za platiteľa DPH. Aké nové výšky obratu budú rozhodujúce pre podanie žiadosti o registráciu od 1. januára 2025?

Novela zákona o DPH od 1. 1. 2025 a neskôr: dôležité zmeny

Aké dôležité zmeny prináša novela zákona o DPH a od kedy budú tieto zmeny účinné? Kedy bude po novom daňovník povinný podať žiadosť o registráciu pre DPH?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky