Koniec podpory pre Windows 10 od 14.10.2025

Podnikatelia musia počítať aj s koncom podpory pre Microsoft Office 2016/2019 a Exchange Server 2019. Ako postupovať a prečo nečakať do poslednej chvíle?

Spoločnosť Microsoft ukončí v októbri tohto roka oficiálnu podporu systému Windows 10, čo ovplyvní milióny používateľov na celom svete, vrátane Slovenska. Rozhodnutie americkej spoločnosti bude mať vplyv aj na podniky, ktoré sa na tento operačný systém stále spoliehajú ako na základ svojej IT infraštruktúry. Okrem toho sa blíži koniec podpory aj pre ďalšie populárne produkty. Čo nepodceniť a ako postupovať?

Čo v praxi znamená koniec podpory Windows 10 a ďalších produktov?

To, že na jeseň skončí podpora Windows 10 a iných Microsoft produktov ešte neznamená, že sa zrazu nebudú môcť využívať vôbec. Zastaralý softvér síce môže fungovať aj po stanovenom termíne, ale už nebude dostávať aktualizácie zabezpečenia ani technickú podporu. V dôsledku toho budú systémy zraniteľnejšie voči kybernetickým útokom (ktorých neustále pribúda a sú čoraz sofistikovanejšie), prevádzkovým výpadkom a nemusia byť naďalej v súlade s legislatívou.

Čakať až do poslednej chvíle sa ale neoplatí. Firmy by mali začať plánovať ďalšie kroky čo najskôr, aby na jeseň nezostali zaskočené.

Ako postupovať pri výbere nového riešenia?

Aj keď sa môže zdať, že október 2025 je ešte ďaleko, vhodné je konať už teraz. Avšak, univerzálne riešenie, žiaľ, neexistuje. Niektoré organizácie si môžu vybrať cloudové služby spoločnosti Microsoft, zatiaľ čo iné sa rozhodnú pre upgrade na novší on-premise softvér ako Windows 11 alebo Office 2021. Tieto prechody však môžu byť finančne náročné a komplikované – najmä pre firmy s obmedzeným rozpočtom alebo staršou IT infraštruktúrou.

Jednou z dôležitých úloh, ako zistiť, aké možnosti firma má, je zhodnotenie svojho aktuálneho softvérového prostredia. Podstatnú rolu hrajú tri kroky, ktoré vie podnikateľ vo svojej firme urobiť prakticky kedykoľvek:

  1. Audit jeho súčasných systémov – začať treba úplnou inventarizáciou svojho aktuálneho softvérového prostredia. Ktoré licencie sa stále využívajú? Ktoré sú zastarané alebo málo používané? Zistenie „status quo“ je prvým krokom ku kvalifikovanému rozhodovaniu.
  2. Definovanie jasnej stratégie migrácie – treba zvážiť, či je možný úplný prechod do cloudu, alebo či pre potreby firmy a rozpočet dáva väčší zmysel hybridný prístup, ktorý kombinuje lokálne a cloudové riešenia.
  3. Hľadanie cenovo výhodného upgrade – trvalé licencie na softvér od spoločnosti Microsoft môžu ponúknuť vyhovujúcu, jednorazovú alternatívu k priebežným predplatným. Predajom nevyužitých softvérových aktív navyše možno uvoľniť kapitál na investície do moderných nástrojov.
Článok pokračuje pod reklamou

Poznámka: Ak sa firma rozhodne, že chce prejsť na novší Windows 11, nemusí nutne meniť počítače. Ako sa uvádza na stránke microsoft.com, pre inštaláciu novšieho programu v aktuálnom zariadení, je ale potrebné overiť si, či PC spĺňa minimálne systémové požiadavky. Používateľ otvorí ponuku „Nastavenia“ prejde na „Ochrana osobných údajov a zabezpečenie“, klikne na „Windows Update“. Ak možno počítač upgradovať, v ponuke Windows Update by používateľ mal vidieť možnosť bezplatného upgradu na Windows 11.

Pomôcť môže vhodný partner

Zvládnuť tento prechod môže byť nie len technickou, ale aj strategickou výzvou. Pre jej správnu realizáciu môže byť nápomocným partner, ktorý komplexne rozumie licencovaniu softvéru, legislatívnym požiadavkám a dokáže sa prispôsobiť finančným limitom IT rozpočtu spoločnosti.

Prečítajte si tiež

Ako uviedol Jakub Šulák, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Forscope, ktorá sa venuje práve poradenstvu a predaju softvéru, samotný koniec podpory produktov ako Windows 10 nemusí byť pre podnikateľov len „strašiakom“ a komplikáciou, ale aj príležitosťou na prehodnotenie softvérových stratégií a voľbu inteligentnejšieho a udržateľnejšieho prístupu. „Naše znalosti v oblasti licenčných programov a programov spätného odkupu licencií spoločnosti Microsoft umožňujú firmám modernizovať svoju IT infraštruktúru bez nadmerných výdavkov,“ dodáva.

Zdroj: Spracované na základe tlačovej správy spoločnosti Forscope a informácií zo stránky microsoft.com

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Kybernetické útoky na firmy rastú: ako sa chrániť?

Takmer každá firma na Slovensku a Česku čelila vlani kybernetickému útoku. Ako hrozbám predchádzať a čo nepodceniť?

Zdokonalený elektronický podpis aj v roku 2025

Elektronicky podpisovať dokumenty bude možné staršími občianskymi preukazmi aj naďalej. Ako si stiahnuť certifikát pre uznaný spôsob autorizácie a kedy ZDEP (ne)možno využiť?

Budovanie nabíjacej infraštruktúry podľa nových pravidiel EÚ

Nariadenie EÚ stanovuje pravidlá a termíny výstavby nabíjacích staníc pre osobné elektromobily, no tiež pre nákladnú prepravu a autobusy. Čo a dokedy musia členské štáty stihnúť?

Autonómny robotický taxík ako chorvátska revolúcia dopravy

V Chorvátsku budú jazdiť taxíky bez volantu, pedálov a vodiča. Predstavený bol ich prototyp. Čaká nás revolúcia v doprave? V čom všetkom spočíva výnimočnosť vozidiel Verne ?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky