Ako si vytvoriť pohodlnú domácu kanceláriu?

Zariaďujete si domácu pracovňu a neviete, kde začať? Nechajte sa inšpirovať a stavte na praktické rady, ako si ju prispôsobiť.

Home office sa počas minulého roka stal jedným z najpoužívanejších pojmov. Ľudia si z dôvodu súčasnej situácie presunuli prácu domov. Niektorí robia z obývačky. Iní po čase zistili, že potrebujú stabilné miesto pozostávajúce zo stola a stoličky. Zariaďujete si svoju pracovňu? Stavte na týchto šesť praktických rád.

Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: shutterstock.com

Základom domácej kancelárie je pohodlná stolička 

Niekoľkohodinová práca za stolom si vyžiada svoju daň vo forme bolestivých kĺbov a chrbtice. Ak chcete svojmu telu uľaviť, vyberajte si pohodlné kancelárske stoličky. Také, ktoré poskytnú jednotlivým častiam tela potrebnú oporu. 

Skvelou alternatívou je fitlopta. Nie je však vhodná na pravidelné používanie. Môžete si na nej chvíľku posedieť, no po krátkom čase sa vráťte späť na stoličku.

Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: shutterstock.com

Praktický stôl 

Okrem stoličky budete do domácej kancelárie potrebovať praktický písací stôl. Ten by mal mať aspoň jednu alebo dve hlbšie zásuvky. Poskytnú vám priestor na skladovanie všetkých dokumentov, papierov alebo elektroniky. 

Veľkosť stola sa odvíja od vašich potrieb. Ak na ňom budete mať stolný počítač, mal by byť väčší. Monitor, klávesnica a myš zaberú veľa miesta. Najlepšie je poobzerať sa po dĺžke od 120 cm vyššie a šírke 60+ cm. Naopak, ak máte len notebook alebo menšiu elektroniku, vystačíte si aj s menším modelom. Jeho dĺžka môže byť od 70 cm do 100 cm, šírka postačí 50 - 60 cm. Stôl by mal tiež poskytovať dostatok miesta aj na opretie rúk až po lakeť. Vyhnete sa tak zdravotným problémom.

Niektorí pri práci radi stoja alebo sa pohybujú. V takomto prípade siahnite po multifunkčnom stole s možnosťou zdvihnutia. Jeho výhodou je, že pri ňom môžete nielen sedieť, ale aj stáť - ak sa chcete postaviť, jednoducho ho pomocou elektronického ovládania zvýšte podľa potreby.

Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: shutterstock.com

Príjemné farby pomáhajú cítiť sa dobre

Domáca kancelária by mala byť nafarbená sviežimi a príjemnými farbami. Vhodná je biela, pastelová ružová, svetlomodrá alebo svetlozelená. Tieto odtiene zlepšujú náladu a pozitívne ovplyvňujú psychiku. 

Biele odtiene doplňte metalickými ako zlatá a strieborná. Ak máte radi čiernu, hnedú alebo tmavomodrú, do domácej kancelárie ju prineste vo forme menších doplnkov.

Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: shutterstock.com
Článok pokračuje pod reklamou

Nezabudnite na dostatok svetla

Na to, aby sa vám dobre pracovalo, potrebujete dostatok svetla. Domáca kancelária by mala mať jedno veľké okno, prípadne viac malých. Štandardné okná majú väčšinou šírku 90 - 120 cm a výšku 120 - 150 cm. Tieto rozmery sú na prácu dostatočné. Ak nemáte ťažké závesy, mali by prepustiť dostatok svetla. 

Prečítajte si tiež

Milovníkov práce vo večerných hodinách zachránia lampy. Hlavným osvetlením býva centrálne svetlo. To môže byť vo forme pekného lustra. Ďalej vám nesmie chýbať doplnkové osvetlenie. Stolná lampa na stole a jedna stojaca, napríklad v kúte. 

Minimalizmus podporí sústredenie 

Určite to poznáte. Máte prácu, ktorá si vyžaduje maximálne sústredenie, no vy stále premýšľate nad niečím iným. Pomôcť vám môže hudba, meditácia alebo odstránenie všetkých nadbytočných vecí

Minimalizmus podporuje sústredenie. V miestnosti sa tak nachádzajú len veci potrebné na to, čo robíte. 

Čistotu a poriadok udržujte aj na stole. Papiere, zápisníky či inú elektroniku vložte do zásuviek alebo skriniek. Z písacieho stola dajte preč všetky veci, ktoré tam nepatria.

Rada odborníka:

Práca z domu môže byť niekedy náročná. Preto by ste si ju mali uľahčiť rôznymi doplnkami a pomôckami. K nim sa radia diáre, zápisníky a papiere. Ak žijete s viacerými členmi rodiny, skvelo pomôžu slúchadlá na potlačenie okolitého ruchu.

Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: shutterstock.com

Obklopte sa tým, čo máte radi 

Domáca kancelária by mala byť miestnosťou, do ktorej radi chodíte. Zariaďte ju preto doplnkami podľa vášho vkusu. Siahnite po štýlových obrazoch, vázach, lampách alebo sviečkach. 

Niektoré doplnky môžu mať praktické funkcie, ako napríklad úložné boxy. Sú pekné a pritom poskytujú úložný priestor. 

Rada odborníka: 

Skvelým praktickým doplnkom na steny sú nástenky. Môžete si na ne pripnúť úplne všetko, čo potrebujete. Od fotografií s rodinou alebo priateľmi až k poznámkam či pripomienkam.

Vytvorte si svoje vysnívané miesto 

Pri zariaďovaní domácej kancelárie nechajte pracovať svoju fantáziu naplno. Vyberte si do nej všetko, čo potrebujete a po čom túžite. Je to miesto, v ktorom budete tráviť dlhé hodiny. Musíte sa v ňom cítiť príjemne a pohodlne.

Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Möbelix.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Pracovná zmluva – náležitosti a vzor

Čo musí a čo môže obsahovať pracovná zmluva? Prinášame prehľad povinných a nepovinných náležitostí pracovnej zmluvy a jej možný vzor.

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch – vzor pre rok 2024

Finančné riaditeľstvo SR určilo vzor tlačiva potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie 2024, vydané bolo aj poučenie.

Motivácia zamestnávať mladých ľudí: firmy dostanú príspevok

Projekt Právo na prvé zamestnanie má pomôcť tvorbe pracovných miest pre mladých nezamestnaných. Výška príspevku, podmienky aj info o ďalších projektoch na podporu zamestnania.

Zvýšenie dôchodkov pracujúcim dôchodcom za rok 2023

Koho sa zvýšenie týka, kedy bude vyššia dávka vyplatená a treba o niečo žiadať? Informácie aj o podmienkach, kedy možno počas poberania dôchodku pracovať.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky