Dovoz z tretích krajín po 1.7.2021: ako sa bude podávať colné vyhlásenie?

Finančná správa sa pripravuje na nové pravidlá pre preclievanie. Koho sa budú nové povinnosti týkať a ako bude fungovať nový systém podávania colných vyhlásení?

Colné konanie sa od júla stane povinným pre všetky nákupy z tretích krajín. Kupujúci tak budú musieť podať elektronické colné vyhlásenie na všetok dovážaný tovar z krajín mimo Európskej únie. Pravidlá pre clo sa však nemenia, clo sa zaplatí až pri zásielke s hodnotou presahujúcou 150 eur. Zásielky, ktoré tak budú  oslobodené od cla  (do 150 eur), bude možné preclievať zjednodušeným spôsobom. Takéto zásielky sa nebudú preclievať v štandardnom režime.

Keďže nepodliehajú platbe cla, klienti finančnej správy budú mať možnosť podávania colného vyhlásenia jednoduchším spôsobom - k dispozícii bude jednoduchý elektronický formulár. Pre použite tohto formuláru bude platiť jedna výnimka. Ak bude tovar predmetom spotrebnej dane (napr. alkoholické nápoje) alebo sa budú na tovar vzťahovať zákazy a obmedzenia (napr. výrobky z chránených živočíchov, zbrane a pod.), nebude možné použiť tento jednoduchý formulár, ale použije sa štandardné colné vyhlásenie.

Ako bude fungovať zjednodušený formulár colného vyhlásenia?

Finančná správa dokončuje prípravy na zjednodušené podávanie colných vyhlásení. Okrem prípravy špecializovaného portálu eCommerce (pre zásielky do 150 eur) má za sebou užívateľské testovanie nového zjednodušeného formulára colného vyhlásenia. Umožní klientom elektronicky, rýchlo a najmä jednoducho podať colné vyhlásenie pre zásielky, ktorých hodnota neprevyšuje 150 eur. Pripravovaný sprievodca ich svojimi cielenými otázkami prevedie celým formulárom a na základe klientami doplnených údajov vyplní formulár za nich. Na konci ho stačí iba elektronicky podpísať a následne podať.

Prečítajte si tiež

Finančná správa momentálne zapracúva poznatky z užívateľského testovania nového preclievacieho portálu pre zjednodušené podávanie colných vyhlásení. Všetky zásielky z tretích krajín, ktorých hodnota presahuje 150 eur, alebo budú predmetom spotrebnej dane resp. zákazov a obmedzení, budú klienti finančnej správy naďalej preclievať prostredníctvom Centrálneho elektronického priečinka (CEP).

Koho sa budú zmeny nové pravidlá preclievania týkať?

Nové pravidlá sa budú týkať všetkých, právnických aj fyzických osôb, ktoré si objednávajú tovar z tretích krajín, napríklad z čínskych e-shopov či zo Spojených štátov amerických. Nové pravidlá eCommerce budú platiť spoločne pre všetky krajiny Európskej únie. Ich cieľom je vytvoriť spravodlivejšie podmienky na trhu a odstrániť narúšanie hospodárskej súťaže medzi predávajúcimi / dodávateľmi z Európskej únie a tretích štátov.

Prečítajte si tiež

Bližšie informácie o pripravovanej zmene uvádzame v článku Zrušenie oslobodenia od DPH pri dovoze zásielok do 22 eur.

Zdroj: Finančná správa SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikateľské misie firmám otvárajú dvere na zahraničné trhy

Podnikatelia sa môžu zúčastniť zahraničných veľtrhov či navštíviť spoločnosti v rôznych krajinách, no misie sa organizujú aj na Slovensku. Ako sa registrovať, aké sú podmienky a s akými nákladmi počítať?

Preprava tovarov podliehajúcich spotrebnej dani od 13.2.2023

Podnikateľov čakajú nové povinnosti pri preprave tovarov podliehajúcich spotrebnej dani v systéme EMCS. Koho sa týkajú a ako získať prístup do systému?

Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

B2B predaj ako príležitosť rásť: na čo dať pozor?

Pôsobenie na B2B trhu má výrobcovi pomôcť a nie uškodiť. Preto ak firma tento krok plánuje, mala by poznať možné riziká. Na čo sa treba pripraviť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky