LinkedIn: vytvorený túžbou spájať ľudí

Ak si práve aktívne hľadáte prácu, ihneď zatvorte wordový súbor a zmeny neukladajte. Miesto toho naklikajte do vyhľadávača linkedin.com a nahraďte svoj mŕtvy životopis, živým profilom. V dnešnom startup príbehu si podáme ruku s novým pracovným agentom – LinkedInom.

Kto by dokázal predpovedať, že z kedysi nekomunikatívneho a nespoločenského Reida Hoffmana, sa stane zakladateľ svetoznámej sociálnej siete LinkedIn. Študoval na Stanfordskej univerzite umelú inteligenciu a kognitívnu vedu a už v tom čase viedol časté debaty so svojím kamarátom Petrom Thielom o dôležitosti budovania spoločnosti a komunít. Aby lepšie pochopil, čo ľudia skutočne potrebujú, rozhodol sa pre ďalšie štúdium filozofie na Oxfordskej univerzite. Počas štúdií si uvedomil, že chce, aby jeho práca mala oveľa širší dopad na životy ľudí.

Nemal schopnosti ani zručnosti k založeniu softvérovej spoločnosti, ale našiel cestu ako to zmeniť!

Hoffman si najprv zostavil zoznam schopností a zručností, ktoré nevyhnutne potreboval k založeniu vytúženej softvérovej spoločnosti. Pre Jobsov Apple začal pracovať po tom, ako ho odmietli investori. Kôli nedostatočným skúsenostiam dostal odporúčania zohnať si najprv prácu. Apple sa v roku 1994 rozhodol investovať peniaze do rozvoja vlastnej sociálnej siete s názvom e-World, ktorej vývoj dostal na starosti práve Hoffman.

Myšlienka spájania ľudí sa začala rýchlo zhmotňovať v podobe ďalšej príležitosti.

Po skončení práce pre Apple zamieril Hoffman do Fujitsu. Neskôr mu učaroval online marketing a založil svoju vlastnú spoločnosť, ktorá mala zoznamovať ľudí - Socialnet. Online zoznamka vznikla 7 rokov predtým, než sa sociálne siete stali každodennou súčasťou života. Hoffman už vtedy tvrdil, že typ služby, ktorý vymyslel, sa dá v zásade použiť aj na riešenie iných problémov. Po tom, ako sa nezhodol so správnou radou ohľadom propagácie a šírenia služby, odišiel z vlastnej firmy, aby sa popasoval s otázkami ďalšieho profesionálneho smerovania. Po telefonáte s kamarátom Petrom Thielom, ktorý sa niesol v duchu „pripoj sa k nám, sedíme na pušnom prachu“, začal pracovať na projekte online platobného systému, ktorý dnes väčšina z nás dôverne pozná. „Pri práci pre PayPal som musel riešiť množstvo problémov a preto som sa stretával aj s množstvom špecialistov v obore bankovníctva, obchodovania a platieb. Zistil som, že svet práce sa zmenil. Myslím, že niekedy vtedy sa zrodil môj nápad. Ale ak stále pracujete vo svojom zamestnaní a začnete zároveň o nápade a možnostiach jeho realizácie hovoriť s ľuďmi, automaticky tiež začnete svoje súčasné zamestnanie zanedbávať.“ Pre Hoffmana nastal najvhodnejší čas začať realizovať LinkedIn po predaji PayPalu spoločnosti Ebay v roku 2002.

Nie je dôležité sledovať nárast ziskov, ale počet užívateľov.

Vytvoriť priestor pre oblasť profesného smerovania sa zdalo byť výbornou myšlienkou. Na rad prišla otázka riešenia financií. Vložiť do projektu kapitál banky je vždy o niečo zložitejšie, ako ísť z vlastných zásob. Hoffman mal financie na štart z PayPalu, takže svoj projekt zvládol zafinancovať sám. Mal aj prvých investorov – Petra Thiela a Keitha Raboisa z projektu PayPal. Podnik rozbehol v čase hospodárskej krízy, pretože bol presvedčený o správnosti svojho rozhodnutia. V roku 2003 otvoril vlastnú spoločnosť a jeho spoluzakladateľmi sa stali dvaja bývalí kolegovia z Fujitsu. Nárast počtu registrovaných užívateľov bol však nízky, pribúdalo iba 20 registrácií v priebehu niekoľkých dní. LinkedIn mal však dlhodobé vyhliadky pritiahnuť svojou atraktivitou pozornosť ľudí a tak sa tím nevzdával.

Článok pokračuje pod reklamou

Trpezlivosť priniesla spoločnosti odmenu v podobe zvýšeného počtu registrácií. Aby pritiahli viac užívateľov, zaviedli adresár príjemcov a tiež nové funkcie ako napríklad „Skupiny“. Medzi prvé ciele projektu patrilo zohnať 100 miliónov užívateľov, avšak na začiatku sa pracovalo s predpokladom, že 13 ľudí dokáže pritiahnuť 112 ďalších ľudí. Pri štarte startupu teda nešlo prioritne o získavanie platiacich zákazníkov, ale o vybudovanie živého užívateľského prostredia. Hoffman sa zameral na rozširovanie siete do povedomia ľudí, na zdieľanie informácií a vyhľadávanie. Dá sa povedať, že prvý rok bol najmä o virálnej činnosti. Prvé zisky prišli až v roku 2005, kedy LinkedIn predstavil svoje prvé dve obchodné línie nazvané Profesia a Odber. Keďže neustále stúpal počet zamestnancov, v podstate paralelne s nárastom užívateľov, kancelárie sa v priebehu troch rokov sťahovali celkom štyrikrát!

Nové funkcie, nové vyhliadky pre LinkedIn

So spustením verejných profesijných profilov dosiahol LinkedIn zároveň ziskovosť a pridal aj nové funkcie, ktoré dnes všetci dobre poznáme: „Odporúčania a Ľudia, ktorých možno poznáte.“ Vymýšľanie nových funkcií a aplikácií prinieslo firme ďalší nárast užívateľov. Ukázalo sa, že inovatívne postupy otvárajú dvere k ďalším registráciám. Následne si Hoffman uvedomil, že spoločnosť potrebuje zmeny. Rozhodol sa presunúť z miesta výkonného riaditeľa na miesto produktového šéfa. Do svojho predchádzajúceho kresla obsadil Dana Nyeho. Počas dvoch rokov jeho pôsobenia stúpol počet užívateľov z 9 na 35 miliónov a predaj narástol o 900 %. Spoločnosť otvorila prvé pobočky v Londýne a zároveň spustila weby v španielskom a francúzskom jazyku. Rok 2010 priniesol LinkedInu obrovský rozmach. V priebehu roka má sieť 90 miliónov užívateľov a okolo 1000 zamestnancov v desiatich pobočkách po svete.

Úžasný úspech projektu LinkedIn si vyžiadal ďalšie veľké zmeny. Spoločnosť prešla postupnou transformáciou, ktorá mala umožniť systému aplikovať nové pribúdajúce funkcie a inovácie. Firma stanovila tri nové riadiace zásady: Jednoduchosť, rast a každodennosť. A tie naozaj dodnes fungujú, čoho dôkazom je aj fakt, že každú sekundu sa na LinkedIn zaregistrujú viac ako dvaja ľudia!

Graf: Ako rastie LinkedIn od roku 2009 do 2014

Desatoro malého podniku či samého seba?

Filozofia LinkedInu sa nezmenila. Stále chcem spájať profesionálov po celom svete. Ešte stále totiž ostáva množstvo ľudí, ktorí čakajú na to, byť online na LinkedIn,“ hovorí Hoffman, ktorý je od roku 2010 členom Greylock Partners – kapitálovej firmy, ktorá investuje financie do startupov. Je označovaný za úspešného anjelského investora, ktorý podporil spoločnosti ako Facebook či Zynga. Svoje peniaze vložil aj do podnikov (celosvetovo úspešných startupov) ako AirBnB, Flickr a Mozilla. Vlastné skúsenosti zdieľa s ostatnými prostredníctvom svojho desatora. Tvrdí, že pre úspech musíte začať hľadieť na samého seba ako na malý podnik. Desatoro Reida Hoffmana:

  1. Narušte status quo a buďte priebojný/á.
  2. Majte vysoké ciele.
  3. Vytvárajte okolo seba sieť ľudí.
  4. Majte plán B.
  5. Buďte vytrvalý/á, ale aj flexibilný/á.
  6. Vyhľadávajte úprimnosť.
  7. Svoj biznis predstavte ľuďom už v rannom štádiu.
  8. Buďte všade, buďte viditeľný/á.
  9. Kultúra je kľúčová, preto zamestnancov vyberajte dôsledne.
  10. Nemajte strach porušiť aj tieto pravidlá.

LinkedIn predstavuje novú formu vyhľadávania pracovných príležitostí. Stvárňuje živú a aktívnu formu dopytu a ponuky v oblasti profesného priestoru. Predpovede do budúcna hovoria o vymiznutí papierového životopisu. LinkedIn pracuje s online informáciami v online svete, ktorý presahuje rámec odoslania CV jedinej HR osobe. Myšlienka spájať ľudí a vytvárať dynamické a interaktívne spojenia priniesla Reidovi Hoffmanovi majetok vo výške odhadom 4,6 miliardy dolárov!

Máte aj vy podobne skvelý nápad a odhodlanie?

Nebojte sa ho zrealizovať! Ak aj vy nosíte v hlave podobné inšpiratívne podnikateľské nápady, nebojte sa ich rozvíjať. Pomocnú ruku nájdete v coworkingových centrách, inkubátoroch, ale napríklad aj v podobe podporných programov Slovak Business Agency, ktoré začínajúcim podnikateľom ponúkajú tak finančnú ako aj nefinančnú pomoc. Pomôcť slovenským startupom stať sa svetovými hviezdami má program Startup Sharks, v rámci ktorého môžu slovenské startupy napríklad navštíviť svetové startupové eventy.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Kristína Trníková
Kristína Trníková

Mojím poslaním na webe podnikajte.sk je motivovať a inšpirovať Vás. Aby som to mohla robiť dobre a zodpovedne, ja sama potrebujem dostatok motivácie a inšpirácie. Tieto dve komodity ku mne prichádzajú prostredníctvom komunikácie všetkých druhov. Hľadám pre nás v mori informácií, myšlienok a obsahu to pravé!


Podpora startupov a rozbeh podnikania očami odborníčky

Čo (ne)robiť pri prezentácii nápadu pred investormi, v čom je rozdiel medzi startupmi v zahraničí a na Slovensku a ako im pomáha inkubátor, prezradila odborníčka Henrieta Dunne.

Príležitosť pre startupy preraziť v Kórei a získať 300 tisíc eur

K-Startup Grand Challenge je akceleračný program pre startupy s globálnym potenciálom. Kto sa môže prihlásiť, dokedy prebieha registrácia a čo všetko môžu vybraté tímy získať?

Riaditeľ UVP TECHNICOM: ako prezentovať startup na súťaži či pred investorom

František Jakab radí, na čo dať pozor pri prezentovaní inovatívneho nápadu na súťaži a približuje, kto a ako môže využiť tzv. inkubátor či s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach.

Aplikácia Sphere.Me z dielne mladého Slováka zaujala spoločnosť Twitter

Tomáš Halgaš je jedným z prvých Slovákov, ktorému sa podarilo svoju startupovú ideu rozvinúť a predať veľkej technologickej firme. Čo pre projekt a jeho tím znamená taký zásadný krok?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky