Guy Kawasaki: 10 vecí, ktoré som sa naučil od Steva Jobsa

Poznáme 10 krokov, ktoré spravia z vašej značky hodnotu. Marketér Guy Kawasaki priviedol v osemdesiatych rokoch na trh osobný počítač Apple. Na konferencii TechMatch Slovakia 2015 v Bratislave vystúpil v hodinovej prednáške, počas ktorej sa podelil o svoje skúsenosti.

„Všetko, čo ste kedy počuli o Stevovi Jobsovi je pravda. Za posledných pár rokov som videl mnoho prezentácií v oblasti technológie a sú dve veci, ktoré prednášajúci robia naozaj zle. Po prvé ich prednášky sú hrozné a po druhé sú dlhé. Takže nebudem robiť ani jedno,“ týmito slovami začal Kawasaki prvú časť svojej reči.

V nasledujúcich minútach tlmočil medzinárodnému publiku čo najviac z toho, čo sa naučil počas práce pre Steva Jobsa. Návštevníci, mladí start-upisti i podnikatelia mali možnosť načerpať z jeho skúseností maximum a posunúť tak svoje projekty zase o kúsok vpred.

1. Áčkoví hráči vždy prijímajú hráčov A+!

Áčkoví hráči si vždy hľadajú spolupracovníkov, ktorí sú od nich lepší. Ľudia, ktorí pracujú vo vašom podniku by mali byť lepší od vás. Schopnejší pracovníci zaistia úspech vášho projektu, preto odhoďte ego a pri najbližšom výberovom konaní sa nebojte vziať do tímu človeka, ktorý vás bude v určitých oblastiach prerastať. Pomôže to vášmu biznisu.

2. Zákazníci vám nepovedia, čo chcú a potrebujú. Nevedia to.

Zákazník použije iba slová, ktoré už počul od vás. Nič nové nevymyslí. Tá úloha prináleží vám. Zákazníci Applu iba povedia: Chceme väčšie, menšie, lepšie, rýchlejšie. Nikto zo zákazníkov neprišiel za Stevom a nepovedal mu: Chcem Iphone. Uvažovať o potrebách zákazníka je prácou podnikateľa. A prinášať mu to, po čo túži, je na vašich pleciach.

3. Odbočte, nebojte sa zákrut.

Inovácia skutočne posúva vpred. Skočte a nebojte sa vybočiť. Vykročte smerom k zmene. Neustály proces inovácie je presne to, čo posúva váš podnik dopredu. Uvažujte o tom, čo váš zákazník potrebuje a očakáva. Myslite na jeho pohodlie a prinášajte mu produkty, ktoré mu ho zaistia.

4. Nepodceňujte dizajn.

Vytvorte skutočne dokonalý dizajn produktu. Dajte si záležať na detailoch. „Apple produkty sú krásne, štíhle, elegantné oproti tým veľkým, divným, plastovým Windows notebookom. Myslím, že jediným dôvodom, prečo ľudia používajú tieto nepekné notebooky je to, že sú prinútení,“ vyjadril sa trošku ironicky počas prednášky Kawasaki. Estetika rozhoduje. Príťažlivý zovňajšok by mal odrážať hodnotu produktu.

5. Veľké výzvy vytvárajú pôdu pre veľké zmeny.

Idea Steva Jobsa nespočívala v tom, dať ľuďom osobný počítač. Jeho ideou bolo zmeniť ľudí tak, aby ho potrebovali, chceli a aby stal každodennou súčasťou ich života. Veľké idey o slobode, pohodlí a ultra tenkých zariadeniach priviedli svet ku zmene myslenia, k zmene potrieb a napokon k zmene preferencie v tom, čo považujeme za funkčné. Ak čelíte veľkým výzvam, je to dobré. Smerujete tým pádom k veľkým zmenám. To robí z vášho podnikania napredujúci kolos. Nebojte sa veľkých výziev, prijmite ich.

6. Menej je viac.

Platí to vo všetkom. V reči, v prezentácii, dizajne, skrátka v čomkoľvek. Ak uvažujete o pridaní ďalšieho prvku do služby, ktorú práve dokončujete, dobre zvážte či má taký krok zmysel. Hlavnú úlohu totiž zohráva koncentrácia úžitku, estetiky, pridanej hodnoty. To sú suroviny, ktoré ak správne skoncentrujete v jedinom produkte, vete, návrhu či slove, dosiahnete viac než ste očakávali.

7. Zmeniť názor je znakom inteligentnosti.

Mnohí si myslia presný opak a ľudí, ktorí menia svoje názory, považujú za hlúpych a nestálych. Kawasaki sa naopak naučil že zmena názoru je znakom múdrosti a vyzretosti.

8. Inžinieri sú umelci.

„Vytváranie produktov, webov, vývoj aplikácií a elektroniky, to nie je veda, ale umenie,“ tvrdí Kawasaki. O inžinieroch treba uvažovať ako o skutočných umelcoch. Nielenže majú svoju víziu, ale nepoľavia, kým ju nepretavia na realitu. Kúzelný proces premeny idey v materiálno si vyžaduje nielen schopnosti, ale i skutočné zanietenie. Asi ako pri tvorbe obrazu či divadelnej hry. Ak vyvíjate nový produkt, k svojmu inžinierovi pristupujte s maximálnou toleranciou a porozumením. On na projekte nepracuje. On tvorí. Potrebuje prístup, ktorý jeho tvorbu podporí a podnieti v ňom zapálenie sa pre vec.

9. Hodnota nie je to isté ako cena.

Medzi týmito dvoma pojmami je priepastný rozdiel. Ak pochopíte aký veľký, stanú sa vaše produkty a služby skutočne nedoceniteľnými. Prinášať zákazníkom hodnotu znamená venovať im kúsok niečoho jedinečného, nového. Práve prinášanie nových hodnôt spraví z vášho produktu nezameniteľný exemplár.

10. Marketing by mal prinášať unikátnu hodnotu

Zákazníkom servírujte absolútne jedinečný produkt, ktorý prinesie nový zážitok. Váš marketing by sa mal sústreďovať práve na jedinečnosť vášho produktu. Keď namixujete unikátnosť v správnom pomere s cenou, váš marketing bude účinný a zákazník zaplatí rád. Kupuje totiž hodnotu. Peniaze prestanú hrať hlavnú rolu. Tento bod úzko súvisí s bodom deväť a oplatí sa prečítať si ich aspoň dvakrát.

Aby ste niektoré veci videli, musíte v ne najprv veriť!

Niektorí tvrdia, že najprv treba vidieť a potom veriť. Guy Kawasaki sa počas konferencie TechMatch Slovakia 2015, ktorú organizovala Slovak Business Agency, vyjadril takto: „V skutočnosti najprv vidíme, než sa dotkneme toho, v čo sme verili. Apple je toho dôkazom.“

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podpora startupov a rozbeh podnikania očami odborníčky

Čo (ne)robiť pri prezentácii nápadu pred investormi, v čom je rozdiel medzi startupmi v zahraničí a na Slovensku a ako im pomáha inkubátor, prezradila odborníčka Henrieta Dunne.

Príležitosť pre startupy preraziť v Kórei a získať 300 tisíc eur

K-Startup Grand Challenge je akceleračný program pre startupy s globálnym potenciálom. Kto sa môže prihlásiť, dokedy prebieha registrácia a čo všetko môžu vybraté tímy získať?

Riaditeľ UVP TECHNICOM: ako prezentovať startup na súťaži či pred investorom

František Jakab radí, na čo dať pozor pri prezentovaní inovatívneho nápadu na súťaži a približuje, kto a ako môže využiť tzv. inkubátor či s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach.

Aplikácia Sphere.Me z dielne mladého Slováka zaujala spoločnosť Twitter

Tomáš Halgaš je jedným z prvých Slovákov, ktorému sa podarilo svoju startupovú ideu rozvinúť a predať veľkej technologickej firme. Čo pre projekt a jeho tím znamená taký zásadný krok?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky