Wisecrop: poľnohospodárstvo riadené z webovej platformy

Podnikanie v oblasti v internetu vecí je segment, ktorý má pred sebou svetlú budúcnosť. Zvlášť vtedy, ak sa technológia presadí v tradičných odvetviach a ponúkne nepopierateľnú pridanú hodnotu. Jedným z príkladov jej múdreho využitia je portugalský startup Wisecrop, vďaka ktorému poľnohospodári dokážu vypestovať viac plodín, znížiť náklady a teda aj zvýšiť svoj zisk.

Zakladateľmi spoločnosti Wisecrop sú Tiago Sá a Sandro Vale pochádzajúci z Portugalska. Na vývoji startupu pracujú už tri roky deviati nadšení inžinieri, ktorých by sme smelo mohli nazvať aj agrorevolucionármi. WiseCrop je zariadenie, ktoré pomáha poľnohospodárom pomocou senzorov dosahovať lepšie poľnohospodárske výsledky. „Systém pracuje pomocou bezdrôtových meracích senzorov, ktoré zoskupujú informácie na webovej platforme. Získané dáta sú dostupné okamžite online,“ približuje v úvode rozhovoru zakladateľ firmy Tiago Sá, ktorý predstavil svoj startup na konferencii TechMatch Slovakia 2015, ktorú organizovala Slovak Business Agency.

WiseCrop bol spočiatku univerzitným projektom, na ktorom pracovali zakladatelia počas štúdia. Netrvalo dlho, kým si uvedomili aj podnikateľský potenciál v zariadení, ktoré dokáže získavať informácie o teplote, vlhkosti vzduchu, rýchlosti a smere vetra, o výživových hodnotách pôdy a iných, pre poľnohospodárstvo, dôležitých faktoroch. „Naše zariadenie dokáže poľnohospodárom zjednodušiť a zefektívniť prácu. Môžu robiť lepšie rozhodnutia ohľadom zavlažovania, výsadby a zberu. Môžu sa v predstihu vyzbrojiť proti nepriazňam počasia a škodcom,“ zhŕňa výhody systému WiseCrop Tiago.

Implementáciou technológie Wisecrop môžu poľnohospodárske farmy dosahovať vyššiu kvalitu vypestovaných plodín, zvýšiť produkciu a znížiť množstvo výskumov, čím ušetria čas i peniaze. „Máme rôzne druhy senzorov. Klient za nami príde a my mu položíme sadu otázok, na základe ktorých definujeme, aký typ senzorov potrebuje. Máme senzory, ktorými meriame prúdenie vody v zemi, výživové hodnoty zeminy, stupeň zrelosti plodín, vlhkosť listov alebo intenzitu slnečného žiarenia,“ opisuje Tiago predinštalačný proces. Veľkou výhodou technológie je, že samotná inštalácia zariadenia Wisecrop nevyžaduje odborného pracovníka, zavádzanie senzorov by mal zvládnuť každý poľnohospodár.

K problémom a výzvam, ktorým čelia títo sympatickí portugalskí podnikatelia pri premene na svetovú firmu Tiago otvorene priznáva: „Prekážku vidíme najmä v tradičnom prístupe poľnohospodárov ku svojmu povolaniu. Hovoríme prevažne o generácii našich otcov a starých otcov, ktorí sú zvyknutí pracovať pomocou klasických metód. Stretáme sa s tým, že mnohí nevedia používať počítačovú techniku. Držíme sa preto zásady, že webová platforma musí byť jednoduchá a hlavne používateľsky prívetivá. Zákazník nesmie uvažovať nad tým, čo má spraviť, systém by mal byť jednoduchý, intuitívny. Ak klient musí príliš rozmýšľať, hľadať a riešiť, niečo je zle.“

Startup aktuálne hľadá možnosti vstupu na zahraničný trh. Zariadenie je totiž využiteľné v poľnohospodárstve v ktorejkoľvek časti sveta. Tím Wisecrop intenzívne pracuje na spustení globálneho online predaja, ba dokonca sa objavil aj seriózny investor, ktorý by mohol firme pomôcť s expanziou.

Wisecrop už v súčasnosti používa 7 rôznych väčších poľnohospodárstiev, pričom každému z nich priniesol úspech vo forme zvýšenia produkcie. Najväčšie úspechy v produkcii, kvalite a znížení nákladov vykázali jablkové sady a čučoriedkové polia v Portugalsku. „Sme vďační za pozitívnu odozvu. Tu na konferencii sa predovšetkým snažíme nadviazať dobré kontakty na investorov. Celý týždeň na TechMatch Slovakia 2015 bol o neustálej spätnej väzbe, čo je skvelé,“ dodáva na závere Tiago.

Startup WiseCrop prináša celkom nový pohľad na prepojenie technológie s klasickým poľnohospodárstvom a ukazuje, že inovácie neobchádzajú ani tradičné odvetvia. Ktovie, možno čoskoro táto technológia osloví aj slovenských poľnohospodárov.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Fintech startupy, ktoré podporí Elevator lab

Spomedzi 336 spoločností z 56 krajín vybrala Raiffeisen Bank International (RBI) šesť startupových spoločností, ktoré sa zúčastnia akceleračného programu v oblasti finančných technológií pod názvom „Elevator Lab”. Pozrite sa, v ktorých fintech startupoch je budúcnosť.

Fizzics: Na nápad domáceho výčapného systému sa poskladali tisícky Američanov obľubujúcich dobre načapované pivo

Zážitok z dobre načapovaného piva a nadýchanej peny si chceli preniesť priamo do obývačky. Vyrobili si vlastný domáci výčapný systém, na ktorého výrobu sa im poskladali samotní fanúšikovia chmeľového moku. Spoznajte startup ako z amerického sna, ktorý ohrozuje existenciu pohostinstiev, pubov aj pivární.

House My Dog - Írsky startup, ktorý prezývajú aj Airbnb pre psov

Podľa ceny za noc, referencií a polohy ubytovania si už môžete vyberať aj to, kde strávi váš štvornohý miláčik čas, kým vy budete odcestovaní. Írsky startup HouseMyDog rieši dokonca aj nonstop linku či poistenie v prípade úrazu psa.

Eventbrite: Ako spraviť z predaja lístkov na lokálne akcie miliardový biznis?

Eventbrite je globálna platforma umožňujúca organizátorom vytvoriť a predávať lístky na svoju akciu. Rovnako slúži aj potenciálnym návštevníkom, ktorí majú možnosť prehliadať a vyberať si z akcií, napríklad v ich okolí. Eventbrite bol založený v roku 2006, v San Franciscu Kevinom a Juliou Hartz spolu s Renaudom Visage.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky