Český start-up SEWIO si vďaka novej technológii podmaňuje internet vecí

Brnenská spoločnosť SEWIO vyvinula bezdrôtovú rádiovú technológiu, ktorá dokáže merať na vzdialenosť 30 cm presne. Na konferencii TechMatch Slovakia 2015 sme sa zhovárali s výkonným riaditeľom firmy Sewio Networks s.r.o. Milanom Šimekom o novej komunikačnej technológii UWB.

Milan Šimek pôsobil ako doktorand na VUT v Brne, na fakulte elektrotechniky, kde sa zoznámil s terajším technickým riaditeľom firmy Ľubomírom Mrázom, ktorému viedol diplomovú prácu o nových komunikačných technológiách pre inteligentné domy. Spoločne potom pracovali na projekte, ktorého zadávateľom bola Európska vesmírna agentúra.

„Projekt sme získali prostredníctvom jedného partnera. Vyvíjali sme systém, ktorý by testoval senzory na satelitoch a nerušil by ostatné zariadenia. Práca trvala asi rok a pol a práve počas nej sme si uvedomili, že nové rádiové čipy nám umožnia robiť precíznu lokalizáciu. Uvideli sme v nápade potenciál,“ objasňuje počas rozhovoru pán Šimek. Nasledovalo založenie firmy a vytvorenie tímu.

V januári 2015 bude mať firma dva roky. Nová technológia UWB (Ultra Wide Band) predbehla alternatívne systémy fungujúce na princípe bluetooth, wifi alebo RFID. Slúži na lokalizáciu ľudí, objektov, strojov v reálnom čase a priestore. Sewio má konkurenciu iba v približne 10 až 20 firmách na svete.

Sewio dokázalo aj počas krátkeho pôsobenia získať investíciu 1 mil. USD od Y Soft Ventures, investičného fondu brnenskej spoločnosti Y Soft. „Y Soft robí globálne riešenia pre tlačové servery. Povedali sme im: Vieme pre vás naším systémom zabezpečiť lokalizáciu ľudí okolo tlačiarní. Buďte našimi partnermi. Začali sme komunikáciu a o jedenásť mesiacov sme podpísali zmluvu. Vedeli sme, že Y Soft je to, čo chceme a zatiaľ to funguje dobre,“ vyjadril sa CEO firmy Milan Šimek. Zároveň hovorí o tom, že nie je správne hľadať partnerov či investorov spôsobom, ktorý zaradí váš projekt k ostatnej veľkej skupine s názvom Start-upy hľadajúce investora. „Nie je to o tom ísť za finančným investorom, ktorý dostáva sto ponúk týždenne. Oni nemajú čas tie maily čítať. Pre nich je to o tomto: Ukážte nám biznis plán. Kde je „exit“, kde je zisk. Partnerov si treba správne vytipovať,“ dodáva Šimek.

Článok pokračuje pod reklamou

Nebáť sa vykročiť niekam mimo vychodené koľaje a hlavne byť viditeľným je dobrým štartom k tomu, nájsť správnych partnerov a investorov. No najmä si treba dať záležať na účinnej prezentácii všetkého, čo produkt ponúka. Sewio napríklad ponúka riešenia pre firmy, ktorým dokáže výrazne zefektívniť výrobný proces. Vďaka systému je možné lokalizovať náradia, ľudí, výrobky a stroje. Predstavme si situáciu, v ktorej sa pracovník chystá podniknúť chybný krok, napríklad pri montovaní nejakej súčiastky. Montovacie zariadenie je vďaka technológii možné jednoducho vypnúť na diaľku a zabrániť väčším škodám.

Sewio sa snaží expandovať najmä na americký trh. Práve konferencia TechMatch Slovakia 2015 organizovaná Slovak Business Agency v Bratislave, poskytla firme možnosť stretnúť sa s odborníkmi zo Silicon Valley. Dva intenzívne dni mentoringu priniesli spoločnosti úspešný „pitch“ na konferencii, vďaka čomu bolo jednoduchšie nadviazať kontakty. „Cielime na americký trh. Máme tam zákazníkov a sú to perfektní zákazníci, pretože platia, nepýtajú sa, implementujú a máme od nich dobrú odozvu. Americký trh je pre nás riešením otázky expanzie,“ dodáva Šimek a zároveň dopĺňa: „Máme konkrétne ciele, je to napríklad Volkswagen, Honda a automobilové spoločnosti v Amerike. Najskôr teda mierime do automobilového priemyslu.“

Spoločnosť má v pláne vytvoriť distribučnú sieť v Európe a hlavne v Amerike, kde budú partneri predávať produkty značky Sewio. Momentálne je možné nakúpiť výrobok cez e-shop alebo prostredníctvom emailu, ale spoločnosť chce posunúť predaj na vyššiu úroveň. Aj to je dôvodom, prečo plánuje posilniť oblasť predaja a marketingu o pracovnú silu. Plánom je rozbehnúť funkčný odbytový kanál: „Našim partnerom budeme distribuovať naše produkty, ktoré budú oni ďalej predávať. Predaj produktov na trhu by mal fungovať prostredníctvom vybraných partnerov, ktorých chápeme ako integrátorov, ktorí rozumejú IT a sú schopní naše bezdrôtové riešenie – unikátny rádiový systém, predávať a implementovať u svojich zákazníkov.“

Aby mohla firma napredovať, aby všetko so všetkým pekne hralo a aj samotný proces expanzie na nové trhy prebiehal hladko, je dôležité mať svoj tím, na ktorý sa dá za každých okolností spoľahnúť. Doteraz pôsobila skupina piatich pracantov v kanceláriách v obchodnom dome Příkop, ale teraz sa start-up sťahuje do krajšieho: do priestorov Jihomoravského inovačního centra. „Za to najdôležitejšie považujem mať tím spokojných chalanov, ale hlavne takých, na ktorých sa môžem spoľahnúť. Títo chalani nerobia bežné veci. Pracujú s technológiou, ktorá komunikuje v rade nanosekúnd v gigahertzovom pásme a nie, nie je to bežná wifi. Musí v nich byť precíznosť, nadšenie a zručnosť. Chcem ľudí, ktorí s nami budú zdieľať nové nápady a myšlienky,“ dodáva na záver rozhovoru pán Šimek.

Brnenský start-up Sewio sa prezentoval v krátkom 4 minútovom výstupe na konferencii TechMatch Slovakia 2015 v Bratislave. Milan Šimek, výkonný riaditeľ spoločnosti, neúnavne diskutoval so všetkými záujemcami, ktorí sa chceli dozvedieť viac o riešení Sewio. Vedľa jeho prezentačného stánku sa počas dvoch dní vystriedalo množstvo ľudí, veríme, že v prevažnej väčšine išlo o potenciálnych investorov a partnerov a že konferencia priniesla dostatok príležitostí vytvoriť sľubné kontakty do budúcnosti. Želáme veľa úspechov!

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Kristína Trníková
Kristína Trníková

Mojím poslaním na webe podnikajte.sk je motivovať a inšpirovať Vás. Aby som to mohla robiť dobre a zodpovedne, ja sama potrebujem dostatok motivácie a inšpirácie. Tieto dve komodity ku mne prichádzajú prostredníctvom komunikácie všetkých druhov. Hľadám pre nás v mori informácií, myšlienok a obsahu to pravé!


Fintech startupy, ktoré podporí Elevator lab

Spomedzi 336 spoločností z 56 krajín vybrala Raiffeisen Bank International (RBI) šesť startupových spoločností, ktoré sa zúčastnia akceleračného programu v oblasti finančných technológií pod názvom „Elevator Lab”. Pozrite sa, v ktorých fintech startupoch je budúcnosť.

Fizzics: Na nápad domáceho výčapného systému sa poskladali tisícky Američanov obľubujúcich dobre načapované pivo

Zážitok z dobre načapovaného piva a nadýchanej peny si chceli preniesť priamo do obývačky. Vyrobili si vlastný domáci výčapný systém, na ktorého výrobu sa im poskladali samotní fanúšikovia chmeľového moku. Spoznajte startup ako z amerického sna, ktorý ohrozuje existenciu pohostinstiev, pubov aj pivární.

House My Dog - Írsky startup, ktorý prezývajú aj Airbnb pre psov

Podľa ceny za noc, referencií a polohy ubytovania si už môžete vyberať aj to, kde strávi váš štvornohý miláčik čas, kým vy budete odcestovaní. Írsky startup HouseMyDog rieši dokonca aj nonstop linku či poistenie v prípade úrazu psa.

Eventbrite: Ako spraviť z predaja lístkov na lokálne akcie miliardový biznis?

Eventbrite je globálna platforma umožňujúca organizátorom vytvoriť a predávať lístky na svoju akciu. Rovnako slúži aj potenciálnym návštevníkom, ktorí majú možnosť prehliadať a vyberať si z akcií, napríklad v ich okolí. Eventbrite bol založený v roku 2006, v San Franciscu Kevinom a Juliou Hartz spolu s Renaudom Visage.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky