Startup Sharks pomáhajú neutopiť sa v oceáne podnikania

Startup Sharks pomáhajú neutopiť sa v oceáne podnikania
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Láka vás startupovské dobrodružstvo? Neutopiť sa v oceáne podnikania, prekonať prekážky a vybudovať svetový startup pomôže podporný program Startup Sharks.

Program Startup Sharks podáva našim startupom pomocnú ruku

Startupovské podnikanie má svoje čaro. Nielenže prináša možnosť sebarealizácie množstvu šikovných mladých ľudí, no pre spoločnosť je aj významným zdrojom inovácií. Túto skutočnosť si uvedomili mnohé krajiny, ktoré zlepšujú prostredie pre rozvoj startupov a istým spôsobom súťažia o priazeň inovátorov. Je výborné, že aj prostredie na Slovensku sa v tejto oblasti vyvíja pozitívnym smerom. Vláda schválila koncepciu na podporu startupov a celého ekosystému a Slovak Business Agency (SBA) začala s realizáciou programu Startup Sharks, ktorý má pomôcť startupistom v ich začiatkoch a znížiť mieru ich zlyhania.

SBA program spustila vo februári 2015 sériou workshopov po Slovensku, keď startupistom a mladým ľuďom sprostredkovala možnosť získať cenné poznatky priamo od mentorov pôsobiacich v Silicon Valley. Náplňou tohto programu je poskytovanie informácií a praktické poradenstvo v oblasti rozvoja startupov, uskutočňovanie rôznych seminárov, workshopov, školení, ale i zabezpečovanie účasti slovenských startupov na rôznych medzinárodných podujatiach týkajúcich sa startupov. Riaditeľ SBA, Branislav Šafárik v tejto súvislosti hovorí: „Je jedno, koľkokrát ja osobne navštívim USA a budem sa snažiť preniesť ich know-how sem. To sa nikdy nepodarí do tej miery, do akej sa to podarilo tým, že sme zorganizovali účasť piatich profesionálnych startup mentorov na Slovensku. Toto je ďaleko viac, spätná väzba na naše aktivity bola výborná. Ďalšou alternatívou v rámci tohto programu je to, že posielame naše startupy do sveta. Zastrešujeme im vstupy na veľké summity, ktoré si môžu aj sami vytipovať. Cieľom týchto aktivít je sprostredkovať im reálnu skúsenosť, aby pochopili, že k úspechu vedie jedine tvrdá práca a medzinárodná konkurencia je obrovská.“

Tri komponenty Startup Sharks

Startup Sharks sa skladá z troch komponentov (podprogramov) Startup Pool, Startup Sea a Startup Ocean, ktorých hlavnú náplň popisuje tabuľka:

Startup Pool Náplň programu: Účasť na medzinárodných startup podujatiach, Špecifické informácie a praktické poradenstvo a mentoring, Workshopy, semináre, tréningy a školenia. Cieľová skupina: Záujemcovia o podnikanie ako aj podnikatelia, najmä startupy.
Startup Sea Náplň programu: Spracovanie štúdie realizovateľnosti, Dokončenie vývoja produktu alebo zhotovenie funkčného prototypu vrátane testovania úvodnej prezentácie, Pomoc pri programovaní, marketingu, kampani na zabezpečenie testovania myšlienky a prototypu s reálnymi potenciálnymi klientmi a cenotvorbe. Cieľová skupina: Záujemcovia o podnikanie ako aj podnikatelia, najmä startupy.
Startup Ocean Náplň programu Zahraničná stáž v renomovanom svetovom centre pre podporu startupov v rozsahu 3 týždňov až 3 mesiacov. Cieľová skupina: Len pre podnikateľov, najmä startupy.

V súčasnosti je spustený zatiaľ len komponent Startup Pool, ale SBA avizuje spustenie ďalších dvoch komponentov Startup Sharks v dohľadnej dobe.

Podpora v rámci Startup Sharks je bez zbytočnej byrokracie

Výbornou správou pre podnikateľov je, že SBA vychádza v ústrety aj pokiaľ ide o administratívu spojenú so žiadosťou o podporu. Potvrdzujú to skúsenosti Daniela Minárika, CEO slovenského startupu ProfitUp, ktorý podporu programu Startup Sharks okúsil na vlastnej koži: „Celý proces bol veľmi rýchly, jednoduchý a zrozumiteľný. Od úvodnej informácie o programe Startup Sharks po moment, kedy sme sedeli v lietadle, uplynuli približne tri týždne.“

SBA uvádza, že uchádzači o podporu v rámci programu Startup Sharks musia podať žiadosť a podpísať jednu zmluvu. Všetka administratíva s programom zostáva na pleciach SBA, podnikateľ dostane kompletný balíček dokumentov, vďaka ktorému môže pokojne sadnúť do lietadla a odletieť. Napríklad aj na konferenciu Websummit 2015 do Dublinu, na ktorú vás SBA srdečne pozýva.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


Podpora startupov v praxi: skúsenosti podnikateľov

Pomoc s biznis plánom či marketingom, ale aj prezentácia v zahraničí. Čo priniesla iniciatíva Startup Sharks podnikateľom, ktorí sa do nej zapojili a ako takáto podpora funguje v praxi?

Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Dotácia na budovanie nabíjacích staníc: kto a koľko môže získať?

Podnikatelia môžu požiadať o príspevok na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily, stanovené podmienky ale stavajú do nevýhody menšie prevádzky. Ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky