Sadzby stravného (diéty) v roku 2015

Stravné (diéty) na rok 2015 je platné od 1. novembra 2014. Aké sú aktuálne sumy stravného (tzv. diét) pre rok 2015, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 296/2014 sa stanovili od 1. novembra 2014 nové sadzby stravného. Na základe uvedeného opatrenia sú pre rok 2015 platné nasledujúce sadzby stravného pre tri časové pásma tuzemských pracovných ciest:

Časové pásmo Trvanie tuzemskej pracovnej cesty (v hod.) Suma stravného (v eur)
1. časové pásmo 5 - 12 4,20
2. časové pásmo 12 - 18 6,30
3. časové pásmo 18 a viac 9,80

Sadzby stravného pre rok 2015 vplývajú aj na výšku stravného, ktorú si za kalendárny deň môže daňovník s príjmami z podnikania a samostatnej zárobkovej činnosti uznať ako daňový výdavok. Ustanovené stravné pre rok 2015 vplýva aj na výšku príspevku, ktorú musí zamestnávateľ poskytnúť zamestnancom na účely stravovania. Aj minimálna hodnota stravovacích poukážok sa odvíja od výšky stravného. Základnou veličinou, od ktorej sa odvíjajú vyššie uvedené skutočnosti je sadzba stravného stanovená pre prvé časové pásmo pri tuzemských pracovných cestách. V roku 2015 je stravné pre prvé časové pásmo stanovené na sumu 4,20 eur.

Stravné pre rok 2015 a daňové výdavky daňovníka s príjmami z podnikania a samostatnej zárobkovej činnosti

V roku 2015 si daňovník s príjmami z podnikania a s príjmami zo samostatnej zárobkovej činnosti môže v rámci stravného uznať do daňových výdavkov maximálne sumu 4,20 eur v rámci jedného kalendárneho dňa, ktorý daňovník odpracoval.

Na zaradenie stravného do daňových výdavkov musí daňovník spĺňať niekoľko podmienok:

  • nesmie mať za daný kalendárny deň poskytnuté stravné súvisiace s pracovným pomerom (ak je zároveň aj niekde zamestnancom),
  • nesmie mať za daný kalendárny deň poskytnuté stravné súvisiace s pracovnou cestou,
  • musí mať doklad o nákupe stravy (napr. faktúru za nákup stravných lístkov, stravovacích poukážok, bloček z elektronickej registračnej pokladnice v reštaurácii a pod.),
  • musí mať výdavok na stravu zaúčtovaný alebo zaevidovaný - závisí to od toho, či daňovník vedie daňovú evidenciu, účtuje v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve.
Článok pokračuje pod reklamou

Stravné pre rok 2015 a daňové výdavky zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov

V súlade s § 19, ods. 2, písm. c), bodu 5 zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom aj príspevok na stravovanie poskytovaný v súlade so Zákonníkom práce.

Prečítajte si tiež

V súlade s ustanoveniami Zákonníka práce prispieva zamestnávateľ na stravovanie v sume najmenej 55% z ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Osobitným predpisom na dané účely je zákon o cestovných náhradách.

V roku 2015 je sadzba stravného pre časové pásmo pri tuzemskej pracovnej ceste v trvaní od 5 do 12 hodín stanovená na sumu 4,20 eur. Znamená to, že zamestnávateľ si môže do daňových výdavkov dať za každého zamestnanca, ktorému poskytol stravné v danom kalendárnom dni maximálne hodnotu vo výške 55% zo sumy 4,20 eur, čo predstavuje sumu 2,31 eur.

Stravné pre rok 2015 a minimálna hodnota stravovacích poukážok

Minimálna hodnota stravovacích poukážok je stanovená na 75% zo sumy stravného stanoveného pre časové pásmo pri tuzemskej pracovnej ceste v trvaní od 5 do 12 hodín. V roku 2015 je minimálna hodnota stravovacej poukážky vo výške 75% zo sumy 4,20 eur, čo predstavuje sumu 3,15 eur.

V súvislosti so sadzbami stravného v roku 2015 pri pracovných cestách si prečítajte aj článok Sadzby stravného (diéty) pri zahraničných pracovných cestách v roku 2014, ktorý uvádza sadzby stravného pre jednotlivé krajiny v prípade zahraničných pracovných ciest. Uvedené sadzby stravného platia aj pre rok 2015.

Aktuálnu výšku stravného platného pre rok 2020 nájdete v článku Stravné v roku 2020 - sadzby.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Daňová optimalizácia: stravné namiesto dividendy?

Nie každá „dobrá“ rada, ktorú dostanete, vám pomôže ušetriť. Naopak, ak na daňové a súvisiace zákony nenahliadate zo širšieho pohľadu, môžete si narobiť problémy.

Dôležité čísla pre zamestnávateľa v roku 2024

Praktická pomôcka – dôležité mzdové veličiny pre zamestnávateľov a zamestnancov v roku 2024, ako sú napríklad minimálna mzda, odvody, daňový bonus či stravné.

Stravné v roku 2024

Dôležité informácie o sumách stravného v roku 2024: aktuálne platné sumy stravného pri tuzemskej pracovnej ceste, minimálna výška gastrolístka ako aj minimálna či maximálna výška príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov v roku 2024.

Cestovné náhrady zamestnanca v roku 2024

Zamestnancovi počas pracovnej cesty vzniká nárok na cestovné náhrady. O aké náhrady ide, v akej lehote musí vyúčtovanie cesty predložiť a kedy musí dostať preddavok, sa dočítate v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky