Odklad odvodov pre zamestnávateľov a SZČO za jún 2020

Odklad odvodov pre zamestnávateľov a SZČO za jún 2020
Zdroj: Pixabay.com

Niektorí zamestnávatelia a SZČO si môžu odložiť splatnosť odvodov aj za jún 2020, a to s novým termínom splatnosti 31. decembra. Aké sú podmienky a o ktoré odvody ide?

Vláda SR dňa 20.5.2020 schválila nariadenie o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19. Týmto nariadením upravuje však splatnosť odvodov za máj 2020, ale upravila aj pôvodnú lehotu týkajúcu sa (avšak len sociálnych) odvodov za marec 2020. Viac informácií nájdete v článku Odklad odvodov pre zamestnávateľov a SZČO kvôli koronavírusu za máj.

Dňa 17.6.2020 Vláda schválila nové nariadenie vlády, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19. Táto „novela“ upravuje splatnosť poistného za jún 2020. Účinnosť je odo dňa vyhlásenia, od 24. júna 2020.

Aké pravidlá platia pri odložení platenia odvodov za mesiac júl, nájdete v článku Odklad odvodov pre zamestnávateľov a SZČO za júl 2020.

Odklad platenia sociálnych odvodov pre zamestnávateľov a živnostníkov za jún 2020

Poistné na sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ alebo povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac, za jún 2020 je splatné v termíne do 31. decembra 2020.

Uvedená povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie trvá aj, ak v čase platenia poistného už platiteľ poistného nie je zamestnávateľom alebo povinne nemocensky poistenou a povinne dôchodkovo poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou.

Čo platí pri odklade odvodov za jún 2020?

  • Ide len o odvody na sociálne poistenie, nie na zdravotné poistenie (v zdravotnom poistení nie je v tomto smere žiadna odchylná úprava, postupuje sa teda bežným spôsobom).
  • Odložené odvody u zamestnávateľa sú len tie, ktoré je povinný platiť samotný zamestnávateľ, t. j. netýka sa odvodov za zamestnanca, ktoré odvádza za neho zamestnávateľ (a ktoré mu zráža zo mzdy).
  • Odklad sa týka sa len tých zamestnávateľov a SZČO s poklesom čistého obratu za jún 2020 o 40 % a viac 

Viac informácií o výpočte poklesu čistého obratu, resp. príjmov z podnikania a inej SZČ, nájdete v článku Odklad platby odvodov pre živnostníkov a zamestnávateľov kvôli koronavírusu

Prečítajte si tiež
  • Aj v tomto prípade by sa malo postupovať tak, že bude potrebné podať Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie, detaily budú zverejnené na webstránke Sociálnej poisťovne.
  • Nejde o odpustenie odvodov, ako tomu bolo v apríli, ale len o posun splatnosti na 31. december 2020 (čo platí aj pre sociálne odvody za marec a máj).
  • Úprava sa netýka odkladu termínov iných povinností zamestnávateľa podľa zákona o sociálnom poistení, napr. predkladania mesačných výkazov poistného a príspevkov, nakoľko lehoty na plnenie týchto povinností ostávajú nezmenné.
Článok pokračuje pod reklamou

Zamestnávatelia si neplnia povinnosti v súvislosti s vykazovaním poistného

Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že sú povinní pravidelne zasielať mesačné výkazy do Sociálnej poisťovne. Mnohí zamestnávatelia totiž neodovzdávajú v tomto období výkazy za svojich zamestnancov.

Vykázať poistné a predložiť mesačný výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie sú povinní aj v prípade, že v čase pandémie si úhradu poistného odložili (za marec, za máj a po novom už aj za jún) alebo ho majú odpustené (za apríl). Na tejto povinnosti sa nič nezmenilo, poistné treba vykazovať v zákonom stanovených termínoch, v rovnakej štruktúre a forme. Zachovaný zostáva aj spôsob vykazovania, čiže zamestnávateľ vykazuje poistné za zamestnávateľa aj za zamestnanca. Napriek tomu, že má odložené alebo odpustené odvody za časť zamestnávateľa, nevykazuje z tohto dôvodu nulové poistné, keďže za zamestnanca poistné naďalej uhrádzal a uhrádza.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Solíková
Veronika Solíková Účtovná jednotka, s.r.o.

Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o., daňová poradkyňa a renomovaná odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.


Ošetrovné (OČR) počas školského roka

Ak dieťa ochorie alebo je škola či škôlka pre chorobu uzavretá, môže vzniknúť nárok na ošetrovné. Kto môže byť ošetrovanou osobou, ako postupovať a v akej výške sa poskytuje? Dozviete sa v článku.

Rodičovský príspevok v roku 2025

Suma rodičovského príspevku sa každoročne upravuje koeficientom, ktorým boli upravené sumy životného minima a vyhlási sa opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. V roku 2025 zvýšenie nebude veľké.

Rodičovský dôchodok 2025: čo a dokedy treba stihnúť?

Koho sa týka povinnosť podať vyhlásenie na účely nároku na rodičovský dôchodok v roku 2025, čo sa stane ak to oprávnená osoba nestihne aj formulár na stiahnutie v článku.

KVÍZ - Viete optimalizovať dane a odvody?

Pripravili sme pre vás 12 otázok, vďaka ktorým môžete zistiť, či sa orientujete v možnostiach daňovo-odvodovej optimalizácie. Otestujte sa v našom kvíze.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky