Odklad odvodov pre zamestnávateľov a SZČO za jún 2020

Niektorí zamestnávatelia a SZČO si môžu odložiť splatnosť odvodov aj za jún 2020, a to s novým termínom splatnosti 31. decembra. Aké sú podmienky a o ktoré odvody ide?

Vláda SR dňa 20.5.2020 schválila nariadenie o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19. Týmto nariadením upravuje však splatnosť odvodov za máj 2020, ale upravila aj pôvodnú lehotu týkajúcu sa (avšak len sociálnych) odvodov za marec 2020. Viac informácií nájdete v článku Odklad odvodov pre zamestnávateľov a SZČO kvôli koronavírusu za máj.

Dňa 17.6.2020 Vláda schválila nové nariadenie vlády, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19. Táto „novela“ upravuje splatnosť poistného za jún 2020. Účinnosť je odo dňa vyhlásenia, od 24. júna 2020.

Aké pravidlá platia pri odložení platenia odvodov za mesiac júl, nájdete v článku Odklad odvodov pre zamestnávateľov a SZČO za júl 2020.

Odklad platenia sociálnych odvodov pre zamestnávateľov a živnostníkov za jún 2020

Poistné na sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ alebo povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac, za jún 2020 je splatné v termíne do 31. decembra 2020.

Uvedená povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie trvá aj, ak v čase platenia poistného už platiteľ poistného nie je zamestnávateľom alebo povinne nemocensky poistenou a povinne dôchodkovo poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou.

Čo platí pri odklade odvodov za jún 2020?

  • Ide len o odvody na sociálne poistenie, nie na zdravotné poistenie (v zdravotnom poistení nie je v tomto smere žiadna odchylná úprava, postupuje sa teda bežným spôsobom).
  • Odložené odvody u zamestnávateľa sú len tie, ktoré je povinný platiť samotný zamestnávateľ, t. j. netýka sa odvodov za zamestnanca, ktoré odvádza za neho zamestnávateľ (a ktoré mu zráža zo mzdy).
  • Odklad sa týka sa len tých zamestnávateľov a SZČO s poklesom čistého obratu za jún 2020 o 40 % a viac 

Viac informácií o výpočte poklesu čistého obratu, resp. príjmov z podnikania a inej SZČ, nájdete v článku Odklad platby odvodov pre živnostníkov a zamestnávateľov kvôli koronavírusu

Prečítajte si tiež
  • Aj v tomto prípade by sa malo postupovať tak, že bude potrebné podať Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie, detaily budú zverejnené na webstránke Sociálnej poisťovne.
  • Nejde o odpustenie odvodov, ako tomu bolo v apríli, ale len o posun splatnosti na 31. december 2020 (čo platí aj pre sociálne odvody za marec a máj).
  • Úprava sa netýka odkladu termínov iných povinností zamestnávateľa podľa zákona o sociálnom poistení, napr. predkladania mesačných výkazov poistného a príspevkov, nakoľko lehoty na plnenie týchto povinností ostávajú nezmenné.
Článok pokračuje pod reklamou

Zamestnávatelia si neplnia povinnosti v súvislosti s vykazovaním poistného

Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že sú povinní pravidelne zasielať mesačné výkazy do Sociálnej poisťovne. Mnohí zamestnávatelia totiž neodovzdávajú v tomto období výkazy za svojich zamestnancov.

Vykázať poistné a predložiť mesačný výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie sú povinní aj v prípade, že v čase pandémie si úhradu poistného odložili (za marec, za máj a po novom už aj za jún) alebo ho majú odpustené (za apríl). Na tejto povinnosti sa nič nezmenilo, poistné treba vykazovať v zákonom stanovených termínoch, v rovnakej štruktúre a forme. Zachovaný zostáva aj spôsob vykazovania, čiže zamestnávateľ vykazuje poistné za zamestnávateľa aj za zamestnanca. Napriek tomu, že má odložené alebo odpustené odvody za časť zamestnávateľa, nevykazuje z tohto dôvodu nulové poistné, keďže za zamestnanca poistné naďalej uhrádzal a uhrádza.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


PN zamestnanca v roku 2025 – náhrada príjmu a nemocenské

Zamestnanec má počas PN-ky, za predpokladu splnenia určitých podmienok, nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa, resp. na nemocenskú dávku vyplácanú Sociálnou poisťovňou. Čo platí pre rok 2025?

Hranica príjmov pre (ne)platenie odvodov do Sociálnej poisťovne za rok 2025 v roku 2026

Nie každý živnostník a SZČO má povinnosť platiť sociálne odvody. V článku sa dozviete, akú výšku príjmov za rok 2025 sledovať, aby ste sa od roku 2026 vyhli plateniu sociálnych odvodov.

Súbeh dôchodkov: ktoré dávky (ne)možno poberať súčasne?

Je možné poberať viacero invalidných dôchodkov či vdovský so starobným? Na čo majú nárok invalidní penzisti po dovŕšení dôchodkového veku? A ako sa navzájom ovplyvňujú sumy dávok?

Kontroly PN na Slovensku v kocke a v číslach

Ako prebieha kontrola dodržiavania liečebného režimu počas PN, kto a kedy ju môže vykonať, aké právomoci (ne)má kontrolór a aké hrozia postihy? Informácie aj dáta.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky