Lee`s Provisions – s maržou takmer 50% a predajom len v 8 obchodíkoch dosiahla s bezlaktózovým mliekom príjem 80 000 dolárov

Cestovala, lietala po celom svete a stretávala zaujímavých ľudí. Tohto všetkého sa vzdala, vrátila sa späť do rodičovského domu, aby mohla začať podnikať s bezlaktózovým mliekom, ktoré dodnes vyrába ručne.

Prepustené maslo je typickou ingredienciou indickej kuchyne, ale určite ho pozná aj pár gazdiniek na Slovensku. Takéto maslo sa nazýva ghee (ghí). Ide o čistý tuk zbavený vody a mliečnej bielkoviny, takže by malo byť vhodné aj pre alergikov. Jeho výhodou je dlhá trvanlivosť a tiež to, že ho nie je potrebné skladovať v chladničke. Ghee sa prepaľuje až pri veľmi vysokej teplote, preto je v Ázii používané aj ako tuk pri varení.

Mladá modelka a jej cesta k vlastnému biznisu

Nebýva zvykom, že modelka vymení zaujímavý príjem, cestovanie a možnosti stretnúť sa s celebritami za život podnikateľky. Skôr je bežné, že modelky sa na podnikateľskú dráhu vyberú až po skončení kariéry a aj to v obore, ktorý je im blízky. Príbeh Lee Dares z kanadského Toronta je ale iný. Napriek tomu, že študovala módny marketing a s modelingom začala už ako 14-ročná, zvolila si cestu vlastného biznisu s prepusteným maslom. Aby si splnila svoj sen, dráhu modelky definitívne zavesila na klinec už ako 20-ročná a začala sa naplno venovať podnikaniu s „ghee“.

Ghee sa vyrába zvyčajne z kravského masla a je populárne hlavne vo východoázijskej kuchyni, ale posledné roky zažíva svoj veľký boom aj v západnom svete medzi vyznávačmi zdravej výživy. Toto „maslo“ sa pripravuje iným spôsobom ako to, na ktoré sme zvyknutí v Európe. Vďaka špeciálnemu procesu výroby je konkrétne Lee’s Provisions ghee bez obsahu laktózy, ale s rôznymi príchuťami, keďže Lee doň pridáva bylinky a korenie.

Inšpirácia z cesty do Indie

Pôvodný recept a školenie na výrobu pravého ghee získala Lee v Indii, odkiaľ ho priniesla do Kanady. Na svojich cestách po Indii sa zoznámila s ajurvédskou kultúrou a priaznivými účinkami ghee, ktoré ju upútali. Ghee má svoje využitie pri uľavení tráveniu, ale používa sa aj proti vypadávaniu vlasov a je tiež považované za domáci liek.

Začiatok podnikania bol v prípade Lee obdobím pokusov a omylov. Veľký problém jej robila cenotvorba, ktorá sa ustálila na prémiových 10 kanadských dolároch za 100 gramov ghee. Vysoká cena je výsledkom ručnej práce, ktorej ostala verná aj po nových investíciách a náraste predaja. Jej celkové príjmy z posledného roku podnikania sú na úrovni 80,000 dolárov pri marži na úrovni 40-50 %, čo je sen asi každého obchodníka. Relatívne vysoké príjmy dosiahla Lee aj napriek tomu, že sa jej ghee predáva iba v 8 obchodoch a on-line. Lee jasne marketingovo komunikuje, že jej ghee je 100 % bio a neobsahuje žiadne škodlivé látky. V aktuálnej ponuke je 7 rôznych príchutí Lee`s Provisions ghee. Prvotné predaje prebiehali na úrovni lokálnych trhov a ochutnávok. Dnes sa ghee z produkcie Lee`s Provisions dostáva k zákazníkom aj prostredníctvom bio obchodov a donáškovej služby.

Ťažký štart podnikania a bývanie u rodičov

V podnikateľských začiatkoch bola Lee nútená nasťahovať sa späť k rodičom a určitý čas musela pracovať ako čašníčka v reštaurácii, aby utiahla štart svojho biznisu. Jej húževnatosť bola však nakoniec odmenená. Podarilo sa jej získať podporu od neziskovej organizácie pre rozvoj startupov – Futurpreneur Canada a o rok neskôr ďalšiu investíciu vo výške 50,000 kanadských dolárov. Ako hovorí sama Lee: „Vymenila som hektický spôsob života modelky za ešte hektickejší život podnikateľky.“

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Plochá fľaša ako dizajnérsky kúsok, ktorý šetrí miesto v batožine aj životné prostredie

Inovatívna fľaša, ktorá spája ekológiu s praktickosťou na trhu od začiatku zaujala a úspech zožala aj na odovzdávaní Oscarov. Memobottle šetrí prírodu a pomáha tiež v rozvojových krajinách.

Startup Zenyum bojuje s krivými zubami použitím 3D technológie

Strojček na zuby vie potrápiť pacienta aj peňaženku. Na trhu je ale inovatívne riešenie, ktoré je lacnejšie a zubára takmer netreba ani navštíviť.

Dánsky ekologický nápad Sprout – ceruzky, z ktorých vyklíči paradajka či bazalka

Aj z ceruzky sa dá vytvoriť zaujímavý produkt, stačí na jej koniec dať semiačka rastliny. Projekt Sprout bol nápadom študentov. Ako sa dostal do celého sveta?

Koncept „telocviku” pre najmenších, ktorý rozvíja detskú motoriku a kreativitu

Mini Monkey Gym sa venuje batoľatám a rozvoju ich pohybových schopností. Z jednoduchého nápadu mamičky sa stala úspešná spoločnosť, ktorá má franchisingové prevádzky v celej Británii.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky