Výpis z druhého piliera – otázky a odpovede

Kedy a kam príde výpis z druhého piliera, čo robiť ak nepríde, a ktorým údajom z výpisu venovať pozornosť? Odpovede na tieto i ďalšie dôležité otázky týkajúce sa druhého piliera.

Kedy mi príde výpis z druhého piliera?

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) automaticky zasielajú všetkým svojim klientom - sporiteľom výpisy z ich osobného dôchodkového účtu začiatkom roka (do konca januára).

Kam mi príde výpis z druhého piliera?

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) zasielajú výpis troma spôsobmi:

  1. elektronicky (e-mailom),
  2. poštou (listom) alebo
  3. prostredníctvom webového prístupu (bezplatný pasívny elektronický prístup).

Ak DSS nemá doplnenú e-mailovú adresu, zasiela sporiteľom výpis v listinnej podobe na adresu trvalého pobytu.

Ak sa v minulosti pre DSS preukázal výpis ako nedoručiteľný, nový výpis sprístupňuje DSS len prostredníctvom webového prístupu.

Čo robiť, ak som výpis z druhého piliera nedostal/a?

Ak ste do konca januára nedostali výpis z vášho osobného dôchodkového účtu (sporenia v druhom pilieri), kontaktujte svoju DSS (telefonicky alebo si aktivujte webový prístup).

Ako zistím, či mám druhý pilier a v ktorej dôchodkovej správcovskej spoločnosti mám účet?

Najrýchlejší spôsob, ako preveriť, či ste alebo nie ste sporiteľom, je kontaktovať Sociálnu poisťovňu, a to telefonicky na bezplatnej infolinke 0800 123 123 (pre volania zo zahraničia +421 906 171 931, +421 2 3247 1931). Tam sa dozviete, či máte druhý pilier a v ktorej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Ktorým údajom z výpisu z druhého piliera venovať najväčšiu pozornosť?

Pri čítaní výpisu z druhého piliera okrem kontroly údajov a pripísaných príspevkov venujte pozornosť najmä trom informáciám:

  1. suma predpokladaného mesačného dôchodku upraveného o infláciu,
  2. dôchodkový fond/fondy,
  3. oprávnená osoba/osoby.
Prečítajte si tiež

Suma predpokladaného mesačného dôchodku upraveného o infláciu

Táto informácia je dôležitá najmä kvôli tomu, aby sporitelia nezabúdali, že v čase sa vplyvom inflácie kúpna sila peňazí mení. Väčšinou smerom k horšiemu. V praxi môže mať sporiteľ o 25 rokov výšku doživotného mesačného dôchodku z druhého piliera 230 eur, avšak kúpi si túto sumu tovar alebo služby ako dnes za 139 eur. Výška dôchodku bude závisieť od výšky príspevkov a zhodnotenia, teda od výkonu zvoleného dôchodkového fondu.

Dôchodkový fond

Ak vám DSS vo výpise navrhuje alternatívnu prognózu dôchodku, ktorá je výrazne vyššia, ako aktuálna, nečakajte a zmeňte fond/fondy, v ktorých si sporíte. Je to tiež najjednoduchšia cesta k vyššiemu dôchodku.

Prečítajte si tiež

Sporitelia to môžu urobiť buď v DSS, v ktorej si sporia alebo môžu presunúť svoje úspory do inej DSS (napríklad ak ich DSS nemá typ fondu, ktorý by chceli, resp. bol viac v súlade s požadovanou investičnou stratégiou).

Oprávnená osoba

Dôležitá je aj informácia o oprávnenej osobe (osobách) – jej meno a priezvisko a podiel v %. Aj túto informáciu sa dozviete z výpisu z druhého piliera.

Prečítajte si tiež

Oprávnená osoba je človek, ktorému v prípade úmrtia sporiteľa DSS peniaze vyplatí. Ak oprávnená osoba nie je určená, úspory sa stávajú predmetom dedičského konania. Uistite sa, či je vaša pôvodná voľba (napríklad: matka, ex-manželka) stále aktuálna, najmä v období vážnych životných zmien. Oprávnenú osobu viete kedykoľvek meniť bez poplatku.


Poradenstvo v oblasti financií

Ak máte otázky k aktuálnej téme článku alebo potrebujete poradiť v oblasti poistenia, úverov alebo sporenia/investovania, neváhajte sa na nás obrátiť. Pomohli sme už desiatkam spokojných klientov.

Kliknutím na tlačidlo ODOSLAŤ súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je spoločnosť SMORON & CO. s.r.o., IČO: 52588076. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.  


Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Osobný dôchodkový produkt z daňového hľadiska

Osobný dôchodkový produkt je zdaniteľný príjem, daň sa však nezráža z celej sumy. Zaplatené príspevky je možné uplatniť si ako nezdaniteľnú časť základu dane. Aké sú pravidlá?

Zmena v dôchodkovom veku či rodičovský bonus: novinky v dôchodkovom systéme

Novela zákona o sociálnom poistení prináša viacero úprav dôchodkového systému. Skorší odchod do dôchodku, zrušenie predčasného dôchodku či rodičovský bonus. Čo sa zmení?

AXA DSS či DSS Poštovej banky už budete hľadať márne

V uplynulom roku niektoré dôchodcovské správcovské spoločnosti (DSS) zmenili svoj názov, skontrolujte si, či medzi nimi nie je aj tá vaša.

Ako zistím, či mám druhý pilier?

Neviete, či máte druhý pilier? Túto informáciu si môžete jednoducho overiť. Ako na to?
Videonávod podania návrhu na zápis údajov do obchodného registra

Ako zvládnete zápis do 30.9.2022 svojpomocne krok po kroku.

Zistiť viac
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky