Ako byť úspešným lídrom? Rozprávali sme sa so Zdenkom Hoschekom, šéfom ZlavaDna.sk

Zdenko Hoschek je podnikateľom od roku 2010. Za tento krátky čas sa mu podarilo vybudovať firmu, ktorá má ročný obrat 25 mil. eur, zamestnáva viac než 120 ľudí a v minulom roku predala 2 svoje projekty indicko-americkej firme za 3,25 mil. USD. Okrem toho zbiera ceny pre firmu i ako jednotlivec doma aj v zahraničí. Čo stojí za jeho úspechom? Zdenko vraví, že je za tým vedomá práca s emóciami.

Zdenko, v júli prinášaš na Slovensko významnú osobnosť v oblasti osobného rozvoja a koučingu Kevina Billeta. Čo ťa k tomu inšpirovalo?

Ako CEO firmy, ktorá zamestnáva viac než 100 ľudí, som sa často stretával so situáciami, v ktorých som sa cítil neistý, alebo som ich nevedel vyriešiť. Patrilo medzi ne napríklad prílišná zodpovednosť za firmu a zamestnancov, neschopnosť dávať spätnú väzbu a strach zo zlyhania pri spúšťaní nových projektov. Tieto neriešené situácie u mňa vyústili ku viacerým zdravotným problémom, najvýranzejším bola dlhodobá nespavosť a pocit vyhorenia. Skúšal som si pomôcť tým, že budem menej pracovať, viacej športovať, navštívil som psychológa, spánkové laboratórium, no nič nepomáhalo. V tej dobe som sa dozvedel o workshopoch angličana Kevina Billeta, ktoré sú zamerané na prácu s podvedomým, automatickým správaním a emocionálnymi blokmi. Niekoľko z nich som absolvoval v zahraničí, v priebehu pár mesiacov som začal spávať a vyriešil som aj viacero pracovných problémov. Keďže si myslím, že s podobnými problémami sa môžu stretávať viacerí, rozhodol som sa spolu s mojimi partnermi priniesť Kevina na Slovensko.

Povedz nám viac, v čom konkrétne ti Kevinove workshopy pomohli?

Uvedomil som si napríklad, v čom spočíva môj problém, pri dávaní spätnej väzby. Vedel som, že je dôležité dávať spätnú väzbu, teóriu som mal zvládnutú z viacerých školení, no v skutočnosti bolo pre mňa ťažké adresovať negatívne pripomienky kolegom a podriadeným. Nebol som schopný povedať ľuďom priamo do očí, čo robia zle. Stávalo sa mi dokonca, že sami ľudia si spätnú väzbu pýtali, no ja som sa tomu podvedome vyhýbal a vždy som mal „niečo dôležitejšie“ na práci. Na jednom z workshopov som si uvedomil, že toto moje nezdravé správanie je podvedomé a súvisí s výchovou. Som z rodiny, kde sme boli za všetko a veľa chválení, vždy sme všetko brali pozitívne a o negatívnych veciach sme sa nikdy nerozprávali. Uvedomil som si, že mám strach, že ak budem kritický, kolegovia ma už nebudú mať radi. Už len uvedomenie si tohto vplyvu výchovy, naštartovalo zmeny v mojom správaní.

Mnohých z nás zväzuje pri práci strach. Strach zo zlyhania, strach z odmienutia alebo strach, že urobíme chybu. Môže nám práca s podvedomým a naučenými vzorcami správania pomôcť aj v tejto oblasti?

Samozrejme. Ja som napríklad pred cca dvomi rokmi v ZlavaDna.sk rozbiehal nový projekt „ZlavaDna-Móda“. Dovtedy všetko, na čo som siahol, vyšlo parádne. No pri tomto projekte som zlyhal na plnej čiare. Firma na móde prerobila obrovské peniaze a poškodili sme si meno u zákaznikov. Toto zlyhanie som veľmi ťažko znášal, lebo som ho bral osobne a nedokázal som "prehltnúť" hanbu pred všetkými kolegami a zamestnancami. Odvtedy som dostal veľký strach z ďalšieho zlyhania a kompletne som obmedzil rozbeh nových projektov. Bola to podvedomá reakcia, pretože som sa obával opätovného zlyhania a toho, že opäť neunesiem tú veľkú hanbu pred kolegami. Toto moje podvedomé nastavenie sa však stalo veľkým limitom ďalšieho rastu ZlavaDna.sk. Až na Kevinovom seminári Vedomý líder som si tento limit uvedomil a strach z ďalšieho zlyhania odstránil. Dnes viem, že zlyhávať je ľudské, bežné a pokiaľ sa tie isté zlyhania neopakujú, posúvajú firmu dopredu. Vďaka tomu dnes v ZlavaDna.sk rozbiehame štyri nové rozvojové projekty, ktoré nás posúvajú do výrazne vyšších čísel.

Ak to teda správne chápem, správanie a rozhodovanie ľudí ovplyvňuje aj podvedomie a cielenou prácou s ním sa dokáže človek „oslobodiť“ od jeho negatívnych vplyvov?

Áno, naše vedomie sa často prirovnáva k ľadovcu. Z vody trčí len menšia časť, to je naše vedomie, teda racionálne správanie. Väčšia časť zostáva skrytá pod hladinou – je to podvedomie, ktoré v skutočnosti ovplyvňuje aj naše vedomé rozhodovanie. Myslíme si, že sa rozhodujeme racionálne, avšak aj tieto „racionálne“ rozhodnutia plynú z našich emócií a podvedomia. Práca s podvedomím pomáha objaviť samých seba a zároveň odstrániť jeho negatívne vplyvy. Emócie máme rôzne, pozitívne i negatívne. Niektoré nás posúvajú, iné brzdia. Pre osobnostný rozvoj je dôležité spoznať a odstrániť tie vzorce správania, ktoré nás limitujú. Ako sa hovorí, my sami sme jediným limitom toho, čo môžeme dosiahnuť.

Nevedel si spávať, dávať spätnú väzbu a bál si sa zlyhania. Dalo by sa povedať, že odstránením týchto problémov sa ti zlepšil nie len pracovný, ale aj osobný život. Je tomu tak?

Presne tak. Práve o tom je práca s vlastným podvedomím. Človek sa oslobodí od svojich limitov a blokov, to mu dáva možnosť byť lepším v práci, byť lepším partnerom či rodičom a teda byť aj šťastnejším vo svojom osobnom živote. Je to jednoduché, dnešní ľudia sú na seba neuveriteľne prísni – kvôli rodičom, okoliu, spoločnosti. Stále sa pýtame, čo sa stane ak...? Ako zareagujú ostatní, ako sa budú ku mne správať, čo si o mne pomyslia? Ak sa človek zbaví tohto bremena, bude silnejší rozhodnejší a šťastnejší.

Znie to až príliš dobre, funguje to pri každom človeku?

Život nie je až taký komplikovaný, my sami si ho komplikujeme (smiech). Na tom, že podvedomie má každý človek a že ovplyvňuje naše správanie sa zhoduje v podstate celá psychologická obec. Takže áno, funguje to u každého. Prax je ale taká, že nie každý chce pracovať na tejto oblasti svojho „ja“. Buď ľudia nepociťujú potrebu, čo je dobré, lebo pravdepodobne žijú šťastným životom, alebo je predstava toho, že nás ovplyvňuje nejaké neurčité podvedomie, pre ľudí rozrušujúca. Avšak každý, kto mal tú odvahu byť úprimný sám k sebe, našiel v sebe určité vzorce správania, ktoré ho limitovali a dokázal sa ich zbaviť.

Čo by mali teda spraviť ľudia, ak sa chcú stať lídrami?

Treba na sebe začať vedome pracovať. Najlepším spôsobom je prísť na víkendový workshop s Kevinom Billettom a zažiť si to na vlastnej koži. Kevin je svetovo uznávaný kaučingový odborník a sme radi, že sme ho v dňoch 4. a 5. júla dokázali pritiahnuť na Slovensko.


Kto je Zdenko Hoschek

Zdenko Hoschek je 35 ročný podnikateľ a spolumajiteľ Creative Web. Medzi jeho projekty patria ZlavaDna.sk a SlevaDne.cz, Bookio.sk, Bookio.cz, Camarero.sk a ďalšie. V roku 2013 získal CreativeWeb prestížne ocenenie od spoločnosti Deloitte ako druhá najrýchlejšie rastúca technologická firma v regióne strednej a východnej Európy v kategórii Rising stars. O rok neskôr sa Creative Webu podaril 100 % exit reštaruračných porátlov Obedovat.sk a LunchTime.cz indicko-americkej spolocnosti Zomato za sumu 3,25 milióna USD. Spoločnosť dnes zamestnáva 120 ľudí a jej ročný obrat presahuje 25 mil. Eur. 

Zdenko je aktívny aj ako investor. V roku 2015 investoval do prvej kliniky celostnej medicíny na Slovensku Medante a založil vzdelávaciu a kaučingovú spoločnosť Vedoma.sk, ktorá sa venuje leadershipu a osobnému rozvoju prepojenému so zdravým spracovavaním vlastných emocií.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Hodnotiaci rozhovor: ako ho viesť a aké otázky sa (ne)pýtať?

Objektívna spätná väzba zamestnancov aj manažérov má pre firmu veľký význam. Aké benefity prináša a aké sú zásady správneho vedenia hodnotiaceho pohovoru?

Roztočte to na Online festivale vzdelávania

Štvrtý ročník prinesie skúsenosti podnikateľov, cenné rady a zaujímavé diskusie o digitalizácii či nových zákonoch. Čo všetko je pripravené a ako sa zúčastniť?

Podnikateľské misie firmám otvárajú dvere na zahraničné trhy

Podnikatelia sa môžu zúčastniť zahraničných veľtrhov či navštíviť spoločnosti v rôznych krajinách, no misie sa organizujú aj na Slovensku. Ako sa registrovať, aké sú podmienky a s akými nákladmi počítať?

Najčastejšie chyby nových šéfov pri práci s ľuďmi

Väčšina novo vymenovaných šéfov sa od prvého dňa prioritne sústredí na rozvoj biznisu, až potom na spoznávanie ľudí. Otočením týchto krokov však možno získať oboje – spokojných zamestnancov aj úspešný biznis.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky