Vhodný čas na prijímanie zamestnancov: ľudia majú väčší záujem o novú prácu

Pracovný trh ožil. Uchádzačov je výrazne viac ako vlani, rýchlo pribúdajú aj pracovné ponuky. V akom odvetví je najviac príležitostí a na čo myslieť pri výbere zamestnancov?

Ľudia zvýšili svoju aktivitu, čo sa týka hľadania novej práce - počet reakcií na pracovné ponuky je oproti predošlým rokom výrazne vyšší. Nezaháľajú však ani firmy, ponuky s pracovnými príležitosťami pribúdajú pomerne rýchlo.

Tisícky pracovných ponúk týždenne

Firmy majú v roku 2023 veľký záujem o nových uchádzačov – potvrdzujú to čísla pracovného portálu Profesia.sk. Len na tomto portáli zamestnávatelia počas prvého mesiaca tohto roka uverejnili viac ako 27 560 inzerátov. Viac pracovných ponúk v januári evidovali len vlani, kedy počet inzerátov bol 30 270.

Rýchle tempo uverejňovania nových pracovných príležitostí pokračuje aj vo februári. Zamestnávatelia v prvom týždni tohto mesiaca uverejnili na portáli Profesia.sk ďalších 6 910 inzerátov.

Najviac sa v januári 2023 hľadali zamestnanci v obchode, výrobe či v IT

Januárové ponuky práce priniesli najviac možností v obchode, výrobe a v IT odvetví. Spomedzi ponúk, ktoré požadovali vysokoškolské vzdelanie, bolo najviac pracovných príležitostí v informačných technológiách, manažmente, financiách a účtovníctve, školstve a v administratíve. Zamestnávatelia, ktorí hľadajú ľudí so stredoškolským vzdelaním, potrebujú najviac posíl do obchodu, výroby, administratívy a dopravy. 

V akej pracovnej oblasti bolo najviac pracovných ponúk?

Zdroj: profesia.sk
Obchod
Výroba
IT
Administratíva
Doprava, špedícia a logistika
Manažment
Financie a účtovníctvo
Elektrotechnika a energetika
Strojárstvo
Bankovníctvo

Akí zamestnanci sa hľadali v januári 2023 najčastejšie?

Ak sa pozrieme na to, koho potrebovali firmy v januári 2023 najviac, išlo najmä o administratívnych pracovníkov/čky, operátorov/ky výroby či predavačov a predavačky. Najväčšia časť ponúk na spomínané pozície požadovala stredoškolské vzdelanie.

Koho hľadali firmy?

Zdroj: profesia.sk
Administratívny pracovník/čka
Operátor/ka výroby
Predavač/ka
Skladník/čka
Robotník/čka
Obchodný/á zástupca/kyňa
Odborný/á predajca/kyňa
Pokladník/čka
Montážnik/čka
Programátor/ka

Spomedzi vysokoškolsky vzdelaných ľudí mali zamestnávatelia najväčší záujem o učiteľov/ky, programátorov/ky, finančných analytikov/čky, a IT konzultantov/ky.

Výrazne rastie záujem uchádzačov o novú prácu

Aktuálne dáta zároveň informujú o zvýšenej aktivite ľudí, ktorí si hľadajú prácu. Vlani zareagovalo na jednu pracovnú ponuku zhruba 14 ľudí. Ak zverejnil zamestnávateľ pracovnú ponuku v januári 2023, v priemere získal až 18 životopisov.  

Za celý január 2023 bolo na Profesii odoslaných viac ako 370-tisíc životopisov. To je zhruba o 40-tisíc viac ako vlani. Preto, ak firma uvažuje nad náborom nových zamestnancov, môže byť vhodná doba na inzerovanie.

Ako vybrať vhodného uchádzača a ako pristupovať k výberovému konaniu?

Keď sa na pracovný inzerát firme prihlásia uchádzači, je dôležité vybrať tých kandidátov, ktorých firma pozve na pohovor. Vtedy je vhodné vytvoriť si profil budúceho zamestnanca, špecifikovať kľúčové vlastnosti/zručnosti, ktoré by mal spĺňať (a tieto aj uviesť v pracovnom inzeráte).

Po výbere vhodných kandidátov väčšinou nasleduje výberový proces, kedy chce zamestnávateľ vybrať toho najlepšieho uchádzača. Tento krok netreba podceniť. Nejde však len o výber vhodného zamestnanca z pohľadu zamestnávateľa, nemenej dôležité je uchádzačovi poskytnúť dostatok priestoru na otázky či pravdivých informácií o pozícii či firme, aby mal aj on priestor na výber, či o prácu má skutočne záujem.

Na pracovný pohovor by sa  mal pripraviť tak zamestnanec, ako aj zamestnávateľ. Je vhodné preštudovať si motivačný list kandidáta, prípadne si pripraviť zoznam otázok, ktoré sa budú týkať nejasností – chýbajúce roky v zamestnaní, nesúlad v informáciách, alebo sa môže objaviť niečo zaujímavé, čo môže byť nápomocné pri ďalšom rozhodovaní.

Na pohovore je vhodné nechať kandidáta o sebe povedať čo najviac, pýtať sa na detaily a počúvať. Je dobré uisťovať sa, či zamestnávateľ odpovede uchádzača chápe správne. Závisí síce od pozície, na ktorú sa zamestnanec prijíma, no pomôcť vybrať tú najvhodnejšiu osobu môže aj vypracovanie úlohy alebo riešenie modelovej situácie (napríklad, ak sa hľadá manažér, môže byť úlohou modelová situácia pracovného konfliktu).

Ďalšie praktické rady, ako zistiť motiváciu uchádzača o pracovné miesto, ako zistiť jeho osobnosť a to či zapadne do pracovného tímu, no tiež tipy, ktoré otázky by pri pohovore mali ostať „tabu“, približujeme v článku Ako viesť pracovný pohovor?.

Zdroj: Profesia.sk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch – vzor pre rok 2024

Finančné riaditeľstvo SR určilo vzor tlačiva potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie 2024, vydané bolo aj poučenie.

Motivácia zamestnávať mladých ľudí: firmy dostanú príspevok

Projekt Právo na prvé zamestnanie má pomôcť tvorbe pracovných miest pre mladých nezamestnaných. Výška príspevku, podmienky aj info o ďalších projektoch na podporu zamestnania.

Zvýšenie dôchodkov pracujúcim dôchodcom za rok 2023

Koho sa zvýšenie týka, kedy bude vyššia dávka vyplatená a treba o niečo žiadať? Informácie aj o podmienkach, kedy možno počas poberania dôchodku pracovať.

Ženy zarábajú menej ako muži: platové rozdiely rieši aj smernica EÚ

Ženy nielen na Slovensku, ale aj v celej EÚ zarábajú stále výrazne menej ako muži. Čím je to spôsobené, ako problematiku rieši legislatíva a čo prinesie nová európska smernica?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky