Ako nastaviť mzdu prvému zamestnancovi vo firme?

Päť pravidiel, ktorými sa riadiť pri nastavovaní mzdy prvému zamestnancovi.

Stanovenie mzdy prvého zamestnanca je trochu zradné. Je to špeciálne náročné, ak ste to predtým nikdy nerobili, pretože zrejme neviete odkiaľ začať. Na jednej strane chcete zaplatiť dostatok, aby ste prilákali kvalitného človeka a na druhej strane ho nechcete preplatiť. Prinášame prehľad piatich oblastí, ktoré zohľadniť pri stanovovaní mzdy prvému zamestnancovi.

Zhodnoťte pracovnú pozíciu zamestnanca

Predtým, ako prikročíte k hľadaniu kandidátov, je dôležité stanoviť hodnotu pozície, ktorú ním chcete obsadiť. Dobrý východiskový bod je existujúci popis pracovného miesta a správne zvolený, najmä nezavádzajúci názov pracovnej pozície (kvôli potrebe trhového porovnania v oblasti miezd).

Po tom, ako stanovíte, čo od pracovnej pozície očakávate, myslite kriticky na hodnotu, ktorú vám vo firme prinesie. Koľko času a energie by stálo, keby ste tieto činnosti naďalej robili vy? Akú úroveň skúsenosti a zručností nový zamestnanec potrebuje, aby túto pozíciu vedel vykonávať? Rozmýšľanie o hodnote pozície a spôsoboch, akým vám jej obsadenie môže pomôcť ako firme, vás nasmerujú k ceste za ideálnym zamestnancom a spôsobom, ako ho za túto prácu správne odmeniť.

Skúmajte ako ohodnocujú podobnú prácu zamestnancov ostatní

Analýzou mediánu mzdy na porovnateľných pozíciách na konkrétnom trhu môžete prísť na to, čo bude kandidát zhruba očakávať. Pri porovnaní miezd si môžete rovno povedať, či si to ako firma budete môcť dovoliť a ako ovplyvňujú výšku mzdy kvalifikácia, vzdelanie, či počet rokov skúseností kandidáta.

Dobrým a rýchlym indikátorom je portál platy.sk, ktorý poskytuje základný prehľad. Poznatky získate nielen z dostupných analýz, ale aj od personálnych agentúr. Pomôcť môžu aj informácie o ponúkanej mzde v pracovných inzerátoch. Ako platia konkurenti ale najlepšie zistíte, ak sa začnete rozprávať s ich zamestnancami počas pohovorov. Využite čas s kandidátmi na získanie prehľadu o všetkom, čo potrebujete vedieť.

Stanovte hornú hranicu mzdy zamestnanca

Pamätajte, že vašim cieľom je byť atraktívny pre dobrých kandidátov a zaplatiť ich férovo. Nikdy však nemôžete zaplatiť viac, než je hodnota, ktorú zamestnanec svojou prácou firme prinesie.

„Na konci dňa“ je mzda len investícia, ktorá by mala byť návratná. Je dobré nájsť hneď na úvod odpoveď na otázku: O koľko viac hodnotná bude moja firma, ak najmem tohto zamestnanca? Takto si stanovíte maximálnu možnú hranicu.

Jednoduchšie je stanovenie hornej hranice mzdy pre obchodníkov (veľká časť mzdy sú provízie priamo naviazané na predaj), ťažšie pre podporný personál (akákoľvek časť firmy priamo sa nepodieľajúca na tvorbe produktu). Hodnota práce týchto zamestnancov je v ušetrených, nie zarobených peniazoch. Pýtajte sa, čo by firmu stálo, keby tu neboli. Odpoveď na túto otázku vám pomôže nastaviť výšku ich mzdy.

Článok pokračuje pod reklamou

Stanovte dolnú hranicu mzdy zamestnanca

Pri stanovení dolnej hranice mzdy ide vyložene o trhový princíp. Ten je jediný, ktorý tlačí mzdy smerom dolu. Niekedy ju dokonca podhodnocuje, pretože výborní zamestnanci urobia násobne viac práce ako priemerní, ale sú platení len mierne vyššie. Inštitút ekonomických a spoločenských analýz vo svojej analýze výšky miezd na Slovensku uvádza, že keď zamestnávateľ najíma dodatočného zamestnanca, maximálna mzda, ktorú je mu schopný ponúknuť je daná trhovou hodnotou dodatočného produktu, ktorý sa vytvorí jeho zapojením do práce. Ak zamestnanec vytvorí pre zamestnávateľa hodnotu 1000 EUR, zamestnávateľ mu bude ochotný vyplatiť mzdu nanajvýš 1000 EUR, určite nie 1200 EUR. Zamestnávateľ sa ale obvykle snaží ponúknuť zamestnancovi mzdu nižšiu, ale dostatočne vysokú na to, aby mu zamestnanca neodlákali iní zamestnávatelia. Zamestnancova mzda bude teda tým vyššia a tým bližšia jeho medznej produktivite, čim vyššej konkurencii ostatných zamestnávateľov musí náš zamestnávateľ čeliť. A to je dôvodom, prečo za tú istú prácu napr. na juhu Slovenska zarobí predavač menej, ako v Bratislave a ten menej ako v Nemecku.

Zvoľte vhodnú formu mzdy

Špeciálne pri prvom zamestnancovi nemusí ísť hneď o hlavný pracovný pomer. Zvážte svoje možnosti a ak vám vyhovuje iná forma spolupráce (napr. živnosť, skrátené úväzky, rôzne typy dohôd), pokojne ich kandidátom ponúknite. Vedzte, že podobný model budete chcieť aplikovať aj pre prípadných ďalších zamestnancov, a preto je dobré si dôkladne premyslieť, ktorá forma je pre firmu najvýhodnejšia.

Okrem toho myslite na benefity a všetky možné výhody, ktoré zamestnanie vo vašej firme prináša. Práve benefity a iné výhody môžu presvedčiť vami vytipovaného kandidáta, aby akceptoval pracovnú ponuku, aj napriek tomu, že neprináša najvyššiu mzdu.

Nezabúdajte tiež na vhodné nastavenie fixnej časti mzdy a jej motivačnej variabilnej zložky.

Buďte flexibilní a rokujte

Štandardne sa dá očakávať, že kandidáti budú chcieť o svojej mzde rokovať. Z dôvodu povinného zverejňovania miezd v pracovných inzerátoch síce poznajú minimum, nie však maximum, ktoré im zamestnávateľ vie teoreticky vedeli ponúknuť.

Zamestnanci, ktorí vedia asertívne odkomunikovať, prečo sú hodní vyššieho ocenenia, než ste im prvotne ponúkli, môžu pomôcť vášmu podnikaniu viac, ako ostatní.

Ak chcete, aby vaši zamestnanci podávali nadštandardný výkon, je dôležité, aby boli s odmeňovaním spokojní. V rokovaniach by mali byť obe strany flexibilné a snažiť sa pochopiť potreby druhej strany. Vyjsť druhej strane čiastočne v ústrety môže byť dobrým štartovacím bodom pre budúcu spoluprácu.

Záver

Pre zamestnávateľov vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo:

„Ak si myslíte, že viete na trhu nájsť porovnateľného kandidáta za menej peňazí, neponúkajte zbytočne viac a mierte k minimu. Ak naopak máte možnosť zamestnať napr. obchodníka, ktorý má ako jediný dôležité kontakty na zákazníkov, ktorých túžite osloviť, môžete ísť nad rámec pôvodného zámeru smerom k maximu tak, aby to bolo pre firmu stále efektívne.“

V niektorých prípadoch je možné kandidáta doslova preplatiť, musí za tým však existovať konkrétny zámer (oslabenie konkurencie, akvizícia priestoru na trhu, ojedinelý kandidát na trhu, ktorý má špeciálne znalosti atď.) Za normálnych okolností však odporúčam držať sa na úrovniach, ktoré určuje trh.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Reakcie uchádzačov na pracovné ponuky: zamestnávatelia čakajú na 10 životopisov aj týždeň

Ako dlho trvá, kým sa firmy na Slovensku dostanú aspoň k dvojcifernému množstvu uchádzačov o zamestnanie? O aké pracovné pozície je najväčší záujem a aké sú regionálne rozdiely?

Ako si vybrať dobrý mzdový softvér?

Na čo si dať pozor pri výbere nového alebo pri výmene mzdového softvéru? Aké ďalšie kritériá okrem ceny zvažovať a prečo je potrebné myslieť aj na elektronizáciu?

Peňažné dávky pre rodiča v roku 2023

V prehľadných tabuľkách vám prinášame informácie o peňažných dávkach pre rodiča, v ktorých nájdete, kto, za akých podmienok a v akej výške môže v roku 2023 tieto dávky získať.

Elektronická výplatná páska

Čo má obsahovať výplatná páska? Sú papierové a elektronické výplatné pásky rovnocenné? V článku sa dozviete aj to, ako prejsť na elektronické zasielanie výplatných pások.
Videonávod podania návrhu na zápis údajov do obchodného registra

Ako zvládnete zápis do 30.9.2022 svojpomocne krok po kroku.

Zistiť viac
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky