Sociálne poistenie a cezhraničný home office počas pandémie

Mení sa sociálne poistenie tým zamestnancom, živnostníkom a SZČO, ktorí pracovali v zahraničí a teraz pokračujú v práci z domu na Slovensku?

Vzhľadom na pandémiu koronavírusu mnohí v zahraničí pracujúci zamestnanci, živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) aktuálne vykonávajú prácu z domu, tzv. „home office“. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že v tejto situácii nemusia riešiť otázku sociálneho zabezpečenia, resp. zmenu štátu, v ktorom sú poistení na sociálne zabezpečenie.

V ktorých prípadoch netreba riešiť zmenu štátu pri sociálnom zabezpečení?

Ak zamestnanec alebo SZČO (s bydliskom na území Slovenska) začne vykonávať zárobkovú činnosť výlučne z domu, pričom doteraz vykonával zárobkovú činnosť výlučne v inom členskom štáte EÚ, nie je potrebné túto zmenu oznámiť Sociálnej poisťovni. Zamestnanec alebo SZČO ostáva poistený na sociálne zabezpečenie v danom členskom štáte. 

Ak zamestnanec alebo SZČO začne vykonávať zárobkovú činnosť z domu, avšak stále vykonáva činnosť v inom členskom štáte EÚ (napr. pár dni v mesiaci vykonáva činnosť v sídle firmy), pričom doteraz vykonával zárobkovú činnosť výlučne v inom členskom štáte EÚ, ani túto zmenu netreba oznámiť Sociálnej poisťovni. Čiže netreba žiadať Sociálnu poisťovňu o tzv. určenie uplatniteľnej legislatívy. Zamestnanec alebo SZČO ostáva poistený na sociálne zabezpečenie v danom členskom štáte EÚ. 

Zamestnanec, ktorému vznikne pracovný pomer v inom členskom štáte počas pandémie koronavírusu a v dôsledku mimoriadnych opatrení momentálne vykonáva prácu z domu, pričom podľa pracovnej zmluvy bude vykonávať zárobkovú činnosť výlučne v inom členskom štáte EÚ, je od vzniku pracovného pomeru poistený v danom členskom štáte.

Do kedy tieto pravidlá platia?

Tieto a ďalšie osobitné pravidlá súvisiace s výkonom zárobkovej činnosti na území členských štátov EÚ, Nórska, Islandu, Lichtenštajnska a Švajčiarska sa uplatňujú výlučne počas trvania pandémie koronavírusu, najdlhšie do 30. 6. 2021.

Ďalšie podrobnosti o cezhraničnej práci z domu sa dočítate v článku Cezhraničný home office z pohľadu daní a odvodov.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


PN a nemocenské živnostníka v roku 2024

Živnostník má po splnení podmienok počas dočasnej PN nárok na nemocenské dávky. Aké podmienky musí splniť a aká je výška dávok v roku 2024, sa dočítate v článku.

Podpora (dávka) v nezamestnanosti v roku 2024

Nezamestnaným môže byť priznaný nárok na podporu v nezamestnanosti. Aké je výška a podmienky priznania dávky v roku 2024, a ako o ňu požiadať, sa dočítate v článku.

Rodičovský dôchodok v roku 2024: komu, kedy a koľko sa vyplatí?

Rodičovský dôchodok (bonus) dostane v tomto roku 908 043 poberateľov. Priemerný rodičovský dôchodok na jedného rodiča bude 338,40 eur za rok. Vyplatený bude jednorazovo v júni 2024.

Hranica príjmov pre (ne)platenie odvodov do Sociálnej poisťovne za rok 2024 v roku 2025

Do určitej výšky ročných príjmov nie sú živnostníci či iné SZČO povinné platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Aká je táto hranica pre rok 2024 a koľko bude potrebné platiť minimálne v roku 2025?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky