Sociálne poistenie a cezhraničný home office počas pandémie

Mení sa sociálne poistenie tým zamestnancom, živnostníkom a SZČO, ktorí pracovali v zahraničí a teraz pokračujú v práci z domu na Slovensku?

Vzhľadom na pandémiu koronavírusu mnohí v zahraničí pracujúci zamestnanci, živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) aktuálne vykonávajú prácu z domu, tzv. „home office“. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že v tejto situácii nemusia riešiť otázku sociálneho zabezpečenia, resp. zmenu štátu, v ktorom sú poistení na sociálne zabezpečenie.

V ktorých prípadoch netreba riešiť zmenu štátu pri sociálnom zabezpečení?

Ak zamestnanec alebo SZČO (s bydliskom na území Slovenska) začne vykonávať zárobkovú činnosť výlučne z domu, pričom doteraz vykonával zárobkovú činnosť výlučne v inom členskom štáte EÚ, nie je potrebné túto zmenu oznámiť Sociálnej poisťovni. Zamestnanec alebo SZČO ostáva poistený na sociálne zabezpečenie v danom členskom štáte. 

Ak zamestnanec alebo SZČO začne vykonávať zárobkovú činnosť z domu, avšak stále vykonáva činnosť v inom členskom štáte EÚ (napr. pár dni v mesiaci vykonáva činnosť v sídle firmy), pričom doteraz vykonával zárobkovú činnosť výlučne v inom členskom štáte EÚ, ani túto zmenu netreba oznámiť Sociálnej poisťovni. Čiže netreba žiadať Sociálnu poisťovňu o tzv. určenie uplatniteľnej legislatívy. Zamestnanec alebo SZČO ostáva poistený na sociálne zabezpečenie v danom členskom štáte EÚ. 

Zamestnanec, ktorému vznikne pracovný pomer v inom členskom štáte počas pandémie koronavírusu a v dôsledku mimoriadnych opatrení momentálne vykonáva prácu z domu, pričom podľa pracovnej zmluvy bude vykonávať zárobkovú činnosť výlučne v inom členskom štáte EÚ, je od vzniku pracovného pomeru poistený v danom členskom štáte.

Do kedy tieto pravidlá platia?

Tieto a ďalšie osobitné pravidlá súvisiace s výkonom zárobkovej činnosti na území členských štátov EÚ, Nórska, Islandu, Lichtenštajnska a Švajčiarska sa uplatňujú výlučne počas trvania pandémie koronavírusu, najdlhšie do 30. 6. 2021.

Ďalšie podrobnosti o cezhraničnej práci z domu sa dočítate v článku Cezhraničný home office z pohľadu daní a odvodov.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


PN zamestnanca v roku 2025 – náhrada príjmu a nemocenské

Zamestnanec má počas PN-ky, za predpokladu splnenia určitých podmienok, nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa, resp. na nemocenskú dávku vyplácanú Sociálnou poisťovňou. Čo platí pre rok 2025?

Hranica príjmov pre (ne)platenie odvodov do Sociálnej poisťovne za rok 2025 v roku 2026

Nie každý živnostník a SZČO má povinnosť platiť sociálne odvody. V článku sa dozviete, akú výšku príjmov za rok 2025 sledovať, aby ste sa od roku 2026 vyhli plateniu sociálnych odvodov.

Súbeh dôchodkov: ktoré dávky (ne)možno poberať súčasne?

Je možné poberať viacero invalidných dôchodkov či vdovský so starobným? Na čo majú nárok invalidní penzisti po dovŕšení dôchodkového veku? A ako sa navzájom ovplyvňujú sumy dávok?

Kontroly PN na Slovensku v kocke a v číslach

Ako prebieha kontrola dodržiavania liečebného režimu počas PN, kto a kedy ju môže vykonať, aké právomoci (ne)má kontrolór a aké hrozia postihy? Informácie aj dáta.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky