Respirátory FFP2: ceny sa líšia aj desaťnásobne, je rozdiel v kvalite?

Cena FFP2 respirátora môže byť pár desiatok centov, no aj viac ako desať eur. Čo spôsobuje tak výrazný rozdiel a podľa čoho si vybrať kvalitný respirátor?

V porovnaní s rúškami začínajú odborníci odporúčať respirátory FFP2 bez výdychového ventilu ako účinnejšiu formu ochrany pred ochorením Covid-19 a jeho mutáciami. V interiéroch, kde je väčší výskyt ľudí, je vo viacerých krajinách ich nosenie dokonca povinné a od 8. marca 2021 budú respirátory triedy FFP2 povinné aj na Slovensku. Záujem o ne sa teda podstatne zvýšil a niektoré krajiny pristúpili k ich cenovej regulácii. Prečo niektoré respirátory stoja desiatky centov a iné aj viac ako desať eur? Je za tým len záujem predajcov viac zarobiť alebo sú rozdiely cien opodstatnené? Odpoveď je jednoduchá - nie je respirátor ako respirátor. Rozdiely, na ktoré by zákazníci mali pri ich kúpe myslieť, priblížil Martin Solík z rodinnej firmy Solík, ktorá sa zaoberá predajom ochranných pomôcok a zváracej techniky.

Čo ovplyvňuje cenu? Aj respirátory kategórie FFP2 sa od seba môžu líšiť

Pred pandémiou ochorenia Covid-19 sa štandardná cena kvalitných respirátorov od renomovaných značiek pohybovala v rozmedzí 2 – 8 eur. V aktuálnej situácii, keď vzniklo viacero firiem, ktoré začali vyrábať respirátory, vznikol na trhu veľký cenový boj, pretože dopyt po týchto ochranných pomôckach je vysoký. Do obchodov sa tak dostali aj lacnejšie respirátory, ktorých cena sa pohybuje aj pod úrovňou 1 eura. Koľko zákazník za pomôcku zaplatí však nie je to jediné, čo by mal zvažovať. Hlavným faktorom sú vlastnosti respirátora, pričom treba myslieť na to, že kvalita sa spájajú s vyššími výrobnými nákladmi.

Martin Solík vysvetľuje, že pri respirátoroch zohráva najhlavnejšiu rolu materiál. Ten má ochrániť nositeľa a jeho okolie, no taktiež by mal umožniť ľahšie dýchanie. Hoci lacnejší variant respirátora prvú podmienku splní, na druhej strane často kladie odpor pri dýchaní, čo zapríčiní rýchlu únavu a zadýchanie. Ďalšou vlastnosťou ovplyvňujúcou dýchanie, je veľkosť respirátora. Ľudia nechcú na tvári nič robustné, preto kupujú skôr menšie, skladacie respirátory. Tie sú zložené jednoducho, z dvoch častí. V prípade, že je pre zákazníka podstatné ľahké dýchanie, je lepšie zvoliť väčší, zložitejší kus. Kvalitné respirátory majú väčšinou veľkú plochu filtrácie, vďaka čomu ľahšie prúdi vzduch a nositeľovi sa lepšie dýcha. Poskladané sú zvyčajne z niekoľkých panelov, aj preto sa označujú ako panelové. Takéto respirátory zároveň umožňujú lepšiu artikuláciu, pretože sa na rozdiel od skladacích respirátorov sa vedia lepšie prispôsobiť dýchaniu počas rozprávania.

Ukážka tzv. panelového respirátora. Zdroj: https://www.solik.sk/
Ukážka tzv. panelového respirátora. Zdroj: https://www.solik.sk/
Prečítajte si tiež

Faktor, na ktorý netreba zabúdať, je tesnenie. Zatiaľ čo lacnejšie varianty často obsahujú len pliešok okolo nosa, kvalitnejší respirátor tesní aj na lícach a brade, lepšie sa prispôsobí tvári a zabráni tak úniku alebo vniknutiu vzduchu a vírusu. Pri kúpe je tiež dobré zvážiť, na ako dlhú dobu respirátor zákazník potrebuje. Ak ho potrebuje len chvíľkovo a častejšie si ho skladá, je efektívnou voľbou respirátor s uchytením za ušami. Pri dlhodobom, celodennom nosení však môže byť pohodlnejšie uchytenie za temenom hlavy.

Článok pokračuje pod reklamou

Väčšinu respirátorov sa odporúča pri ochrane proti „covidu“ nosiť jednorazovo. Nemali by sa dezinfikovať, pretože to znižuje filtračné účinky. Avšak na trhu sú už respirátory, ktorých vlastnosť je českým patentom – sú samosterilizačné. To znamená, že vírus na povrchu respirátora neprežije, a tiež je možné ho nosiť viac dní. Ide tak nielen o ekonomicky výhodnejšie, ale aj ekologické riešenie.

Prečítajte si tiež

V neposlednom rade pri kúpe respirátora je dôležité všímať si, či má platnú certifikáciu a teda či spĺňa stanovené normy. Respirátory z Číny používajú ekvivalent európskej normy FFP2, a to označenie KN95. Napriek tomu Martin Solík odporúča respirátory spĺňajúce európske normy. „Pre biznis použitie sú respirátory s označením FFP2 nevyhnutnosťou, no ak si chce byť kvalitou kupovaného výrobku istý aj konečný spotrebiteľ, mal by uprednostniť taký, ktorý spĺňa európske normy a prešiel cez európske certifikačné autority“.

Zhrnutie – na čo myslieť pri kúpe respirátora FFP2

  • Lacný respirátor neznamená automaticky dobrý respirátor,
  • zamerajte sa na certifikáciu respirátorov a používajte respirátory od renomovaných výrobcov,
  • ak chcete siahnuť po lacnejších kusoch, respirátory českej výroby väčšinou spĺňajú normy a certifikáciu,
  • zamerajte sa na materiál, tvar a veľkosť, vďaka ktorým sa vám bude ľahšie dýchať,
  • spôsob uchytenia vyberajte aj podľa doby nosenia,
  • investujte do ekologickejšieho variantu, ktorý bude možné nosiť viac dní.

Viac informácií nájdete v článkoch FFP2, KN95, N95: Ako rozoznať kvalitný respirátor? a Certifikovaný respirátor FFP2: ako sa posudzuje jeho kvalita a čo musí spĺňať?.

Do júna bude na respirátory FFP2 a FFP3 nulová DPH

Prečítajte si tiež

Vláda chce vyjsť spotrebiteľom v ústrety a umožniť nákup respirátorov FFP2 väčšiemu množstvu ľudí. Schválila preto 0 % sadzbu DPH na tieto ochranné pomôcky. „Myslím si, že je to dobrý krok, pretože najmä drahšie, kvalitnejšie produkty budú pre kupujúcich dostupnejšie,“ hodnotí rozhodnutie Martin Solík. Dnes, keď je trh respirátormi presýtený a obchodníci sa bijú o zákazníka, môže takáto legislatívna úprava umožniť, aby zákazníci siahli po tých kvalitnejších respirátoroch. Že by to obchodníci zneužili sa nebojí. „Konkurencia je silná, sám trh sa postará, aby boli ceny pre zákazníka férové.“

Komu je zakázaný predaj respirátorov FFP2 a FFP3 aj po jeho uvoľnení? Čítajte v článku Zákaz predaja respirátorov FFP2 a FFP3.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Znovu posúdenie pandemickej OČR pri zvýšení príjmov

Rodičia, ktorým sa od roku 2020 zmenila výška príjmov, môžu požiadať o nové posúdenie pandemickej OČR. Postup, formulár žiadosti aj podmienky.

Pandemická OČR počas epidémie respiračných ochorení

Aké sú podmienky nároku na pandemické ošetrovné, ako si uplatniť nárok na dávku a ako o ňu žiadať?

Pomoc pre cestovný ruch: ministerstvo dopravy opäť otvorilo schému de minimis

Niektorí podnikatelia v cestovnom ruchu môžu opäť žiadať o kompenzácie za pandemické obdobie. Koho sa to týka, dokedy možno podať žiadosť a aké sú podmienky?

Pandemická OČR počas prázdnin: kedy je možné poberať dávku?

Niektorí rodičia či iní poistenci môžu dostávať zo Sociálnej poisťovne dávku pandemické ošetrovné aj počas letných školských prázdnin. Koho sa to týka a aké sú podmienky?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky