Respirátory FFP2 a FFP3 s nulovou DPH do konca júna

Parlament schválil nulovú sadzbu DPH na respirátory FFP2 a FFP3. Koľko na respirátore ušetríte a ako je to s DPH?

Respirátory FFP2 a FFP3 sa budú predávať s nulovou DPH

Aktualizácia k 31.3.2021: Parlament schválil novelu zákona, ktorou sa predlžuje doba uplatňovania nulovej sadzby DPH na osobné ochranné prostriedky - filtračné tvárové polmasky kategórie FFP2 a FFP3, a to do 30. júna 2021. Urobili tak vzhľadom na ustanovenie povinnosti všetkým osobám používať vo verejných vnútorných priestoroch prekrytie horných dýchacích ciest respirátormi so spomínanou ochrannou triedou.

Vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní dňa 3. februára 2021 schválila novelu zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov. Novelu v skrátenom konaní schválil parlament a 11. februára ju podpísala prezidentka.

Jediným bodom novely tohto predpisu je zavedenie nulovej sadzby DPH na respirátory účinné v ochrane pred ochorením COVID-19. Nulová sadzba DPH sa bude uplatňovať na osobný ochranný prostriedok, ktorý slúži na ochranu dýchacích orgánov pred nebezpečnými látkami a škodlivými biologickými faktormi, a ktorý je filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP2 alebo filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP3.

Cieľom tohto opatrenia je znížiť cenu respirátorov kategórie FFP2 a FFP3 pre konečných spotrebiteľov ako účinnejších ochranných prostriedkov proti koronavírusu. Vláda od zavedenia nulovej DPH na respirátory očakáva zvýšenie ochrany zdravia obyvateľstva.

Od 8. 3. 2021 platí na Slovensku povinnosť nosiť respirátory FFP2 v obchodných prevádzkach a MHD a od 15. 3. 2021 vo všetkých interiéroch.

Od kedy a do kedy bude platiť nulová sadzba DPH na respirátory

Prečítajte si tiež

Nulová sadzba DPH na respirátory kategórie FFP2 a FFP3 sa uplatňuje odo dňa, keď bude v Zbierke zákonov Slovenskej republiky vyhlásená novela zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov. To sa stalo dnes, účinnosť je teda 12. februára 2021, kedy bola novela zverejnená v Zbierke zákonov (ide o zákon č. 57/2021 Z.z.).

Nulová sadzba DPH na respirátory FFP2 a FFP3 sa bude uplatňovať do 30. apríla 2021 a zakúpiť ich môžete napríklad v e-shope firmy Solík.

Na čo myslieť pri kúpe respirátora? Čítajte v článku FFP2, KN95, N95: Ako rozoznať kvalitný respirátor?.

Odpočet DPH z nakúpených respitárorov 

Mnohých účtovníkov a podnikateľov trápi otázka, ako bude fungovať odpočet DPH z už nakúpených respirátorov (napr. od iného platiteľa DPH v tuzemsku alebo zo zahraničia, kde prebieha tzv. samozdanenie). Na možnosti odpočtu DPH na vstupe by sa však nič nemalo meniť, hoci predaj bude prebiehať "s nulovou" DPH. Len pre zaujímavosť, doteraz náš zákon o DPH pojem "nulová sadzba DPH" ani nepoznal, upravoval len oslobodenia do dane, ide teda o úplnú novinku.

Ako vykázať predaj respirátorov s nulovou DPH v daňovom priznaní a v kontrolnom výkaze DPH?

Prečítajte si tiež

K vykazovaniu uvedených obchodov v daňovom priznaní a kontrolnom výkaze DPH vydala Finančná správa SR informáciu, v ktorej uvádza: Vzhľadom na dočasnosť prijatého opatrenia nebude upravovaný vzor daňového priznania dane z pridanej hodnoty. Počas zákonom určeného obdobia sa dodanie tovaru s uplatnenou nulovou sadzbou dane z pridanej hodnoty podľa § 24ja zákona č. 57/2021 Z. z. bude vykazovať v daňovom priznaní dane z pridanej hodnoty v riadku 13 - Dodanie tovaru a služby a nadobudnutie tovaru s oslobodením od dane. Predmetné dodanie tovaru bude bez vplyvu na vykazovanie v kontrolnom výkaze, v ktorom sa dodanie tovaru s nulovou sadzbou dane z pridanej hodnoty neuvedie.

Ušetrí zákazník 20 % z pôvodnej ceny respirátora? 

Ako sa po novom vypočíta cena za respirátor, keď bude predávaný s nulovou DPH? Uveďme si príklad na kvalitnejšom respirátore FFP2, ktorý bol doteraz predávaný za 6 eur s DPH. Ten sa skladá z:

  • ceny bez DPH vo výške 5 eur, 
  • DPH vo výške 20 % zo základu dane (teda 5 x 0,2), DPH je 1 euro, 
  • t. j. celková cena s DPH je 6 eur.
Prečítajte si tiež

Po novom zaplatí zákazník za tento respirátor 5 eur (len cenu základu dane, bez DPH). Pôvodnú cenu je vždy potrebné vydeliť koeficientom 1,2, aby sa zákazník dostal k cene bez DPH. Kvôli výpočtu DPH zo základnej ceny vo výške 20 % tak nepôjde o zníženie pôvodnej ceny vo výške 20 %. Ak sa na to totiž pozrieme z pohľadu predajnej ceny, 20 % zo 6 eur by bolo 1,2 eura - teda po "zľave" 20 % by sa respirátor predával za cenu 4,80 eura. Ak sa uplatní nulová sadzba DPH, cena za tento respirátor bude 5 eur.

Komu je zakázaný predaj respirátorov FFP2 a FFP3 aj po jeho uvoľnení? Čítajte v článku Zákaz predaja respirátorov FFP2 a FFP3.

Ako prebieha proces certifikácie respirátorov, na čo sa má výrobca pripraviť a čo si všíma kontrola? Praktické informácie pre výrobcov, predajcov aj spotrebiteľov nájdete v článku Certifikovaný respirátor FFP2: ako sa posudzuje jeho kvalita a čo musí spĺňať?.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Norbert Seneši
Norbert Seneši

Absolvent odboru Účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a odborník na témy z oblasti účtovníctva, daní a podnikateľského prostredia a je externý spolupracovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


KVÍZ – Vyznáte sa v daniach? Otestujte sa

V daňovej oblasti sa neustále niečo mení. Ako ste na tom so znalosťou daňových zákonov vy? Overte si svoje vedomosti v našom kvíze a zistite, či sa v daniach vyznáte.

Sadzby DPH v roku 2024

Na Slovensku je platná základná sadzba DPH vo výške 20 %. Na vybrané tovary a služby sa uplatňujú dve znížené sadzby, a to 10 % a 5 %. Kedy ktorú sadzbu použiť a čo sa mení od roku 2024?

Znovu posúdenie pandemickej OČR pri zvýšení príjmov

Rodičia, ktorým sa od roku 2020 zmenila výška príjmov, môžu požiadať o nové posúdenie pandemickej OČR. Postup, formulár žiadosti aj podmienky.

Pandemická OČR počas epidémie respiračných ochorení

Aké sú podmienky nároku na pandemické ošetrovné, ako si uplatniť nárok na dávku a ako o ňu žiadať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky