Respirátory FFP2 a FFP3 s nulovou DPH do konca apríla

Parlament schválil nulovú sadzbu DPH na respirátory FFP2 a FFP3. Účinnosť je od 12. februára 2021. Koľko na respirátore ušetríte a ako je to s DPH?

Respirátory FFP2 a FFP3 sa budú predávať s nulovou DPH

Vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní dňa 3. februára 2021 schválila novelu zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov. Novelu v skrátenom konaní schválil parlament a 11. februára ju podpísala prezidentka.

Jediným bodom novely tohto predpisu je zavedenie nulovej sadzby DPH na respirátory účinné v ochrane pred ochorením COVID-19. Nulová sadzba DPH sa bude uplatňovať na osobný ochranný prostriedok, ktorý slúži na ochranu dýchacích orgánov pred nebezpečnými látkami a škodlivými biologickými faktormi, a ktorý je filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP2 alebo filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP3.

Cieľom tohto opatrenia je znížiť cenu respirátorov kategórie FFP2 a FFP3 pre konečných spotrebiteľov ako účinnejších ochranných prostriedkov proti koronavírusu. Vláda od zavedenia nulovej DPH na respirátory očakáva zvýšenie ochrany zdravia obyvateľstva.

Od 8. 3. 2021 bude na Slovensku povinnosť nosiť respirátory FFP2 v obchodných prevádzkach a MHD a od 15. 3. 2021 vo všetkých interiéroch.

Od kedy a do kedy bude platiť nulová sadzba DPH na respirátory

Prečítajte si tiež

Nulová sadzba DPH na respirátory kategórie FFP2 a FFP3 sa uplatňuje odo dňa, keď bude v Zbierke zákonov Slovenskej republiky vyhlásená novela zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov. To sa stalo dnes, účinnosť je teda 12. februára 2021, kedy bola novela zverejnená v Zbierke zákonov (ide o zákon č. 57/2021 Z.z.).

Nulová sadzba DPH na respirátory FFP2 a FFP3 sa bude uplatňovať do 30. apríla 2021 a zakúpiť ich môžete napríklad v e-shope firmy Solík.

Na čo myslieť pri kúpe respirátora? Čítajte v článku FFP2, KN95, N95: Ako rozoznať kvalitný respirátor?.

Odpočet DPH z nakúpených respitárorov 

Mnohých účtovníkov a podnikateľov trápi otázka, ako bude fungovať odpočet DPH z už nakúpených respirátorov (napr. od iného platiteľa DPH v tuzemsku alebo zo zahraničia, kde prebieha tzv. samozdanenie). Na možnosti odpočtu DPH na vstupe by sa však nič nemalo meniť, hoci predaj bude prebiehať "s nulovou" DPH. Len pre zaujímavosť, doteraz náš zákon o DPH pojem "nulová sadzba DPH" ani nepoznal, upravoval len oslobodenia do dane, ide teda o úplnú novinku.

Ako vykázať predaj respirátorov s nulovou DPH v daňovom priznaní a v kontrolnom výkaze DPH?

K vykazovaniu uvedených obchodov v daňovom priznaní a kontrolnom výkaze DPH vydala Finančná správa SR informáciu, v ktorej uvádza: Vzhľadom na dočasnosť prijatého opatrenia nebude upravovaný vzor daňového priznania dane z pridanej hodnoty. Počas zákonom určeného obdobia sa dodanie tovaru s uplatnenou nulovou sadzbou dane z pridanej hodnoty podľa § 24ja zákona č. 57/2021 Z. z. bude vykazovať v daňovom priznaní dane z pridanej hodnoty v riadku 13 - Dodanie tovaru a služby a nadobudnutie tovaru s oslobodením od dane. Predmetné dodanie tovaru bude bez vplyvu na vykazovanie v kontrolnom výkaze, v ktorom sa dodanie tovaru s nulovou sadzbou dane z pridanej hodnoty neuvedie.

Ušetrí zákazník 20 % z pôvodnej ceny respirátora? 

Ako sa po novom vypočíta cena za respirátor, keď bude predávaný s nulovou DPH? Uveďme si príklad na kvalitnejšom respirátore FFP2, ktorý bol doteraz predávaný za 6 eur s DPH. Ten sa skladá z:

  • ceny bez DPH vo výške 5 eur, 
  • DPH vo výške 20 % zo základu dane (teda 5 x 0,2), DPH je 1 euro, 
  • t. j. celková cena s DPH je 6 eur.
Prečítajte si tiež

Po novom zaplatí zákazník za tento respirátor 5 eur (len cenu základu dane, bez DPH). Pôvodnú cenu je vždy potrebné vydeliť koeficientom 1,2, aby sa zákazník dostal k cene bez DPH. Kvôli výpočtu DPH zo základnej ceny vo výške 20 % tak nepôjde o zníženie pôvodnej ceny vo výške 20 %. Ak sa na to totiž pozrieme z pohľadu predajnej ceny, 20 % zo 6 eur by bolo 1,2 eura - teda po "zľave" 20 % by sa respirátor predával za cenu 4,80 eura. Ak sa uplatní nulová sadzba DPH, cena za tento respirátor bude 5 eur.

Komu je zakázaný predaj respirátorov FFP2 a FFP3 aj po jeho uvoľnení? Čítajte v článku Zákaz predaja respirátorov FFP2 a FFP3.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Respirátory FFP2 budú povinné

Vláda sprísnila opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Od kedy je potrebné nosiť respirátor vo verejných budovách a koho sa povinnosť nebude týkať?

Respirátory FFP2: ceny sa líšia aj desaťnásobne, je rozdiel v kvalite?

Cena FFP2 respirátora môže byť pár desiatok centov, no aj viac ako desať eur. Čo spôsobuje tak výrazný rozdiel a podľa čoho si vybrať kvalitný respirátor?

Richard Barrett: Naše hodnoty sú hnacím motorom všetkých našich ambícií a zámerov

Konkurencia môže napodobniť vašu stratégiu, ale nikdy nebude môcť skopírovať vašu firemnú kultúru. Firemná kultúra je tvorená hodnotami lídrov, ktorí stoja na jej čele.

Prvá pomoc plus: januárové výkazy sú opravené

Chyba, ktorá sa objavila v januárových výkazoch Prvej pomoci je odstránená. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zverejnilo nové výkazy. Čo robiť, ak ste už výkazy poslali?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky