Návrh slovenského kurzarbeitu tripartita odsúhlasila, padli však aj pripomienky

Kurzarbeit na Slovensku naberá reálnejšie kontúry, s vládou sa dohodli aj zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov. Bez pripomienok sa to však nezaobišlo. Čo navrhujú?

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo návrh nového zákona o podpore v čase skrátenej práce. Prvé návrhy o podobe slovenského kurzarbeitu predstavili minulý rok, pričom v koncepcii počítali aj s tým, že by sa kurzarbeit týkal taktiež SZČO. Cieľom je zabezpečiť trvalú a predvídateľnú pomoc zamestnávateľom a zamestnancom na udržanie pracovných miest a zároveň zvýšiť konkurencieschopnosť Slovenska, pretože predstavuje podporu aj pre zachovanie pracovných miest zahraničných investorov.

Predchádzajúci rok nám všetkým dokázal, že uzákonenie dlhodobého systému pomoci na ochranu pracovných miest je  principiálne nevyhnutné. Diskusiu a dohodu tripartity na znení návrhu zákona považujem za kľúčové. Pre budúcnosť trvalého systému pomoci zamestnancom a zamestnávateľom na udržanie pracovných miest na Slovensku nesmieme zabúdať na pomyselnú bodku za diskusiou – schválenie zákona a uvedenie pomoci do praxe od prvého januára budúceho roka,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.

K návrhu sú aj pripomienky

Na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR sa podarilo dosiahnuť dohodu medzi zástupcami zamestnancov, zamestnávateľov a vládou vrátane ministerstva financií. Hospodárska a sociálna rada odporučila pokračovať v legislatívnom procese s troma pripomienkami:

  1. Rozšíriť definíciu vonkajšieho faktora tak, aby zahŕňal aj sektorové a firemné výpadky.
  2. Zriadiť komisiu zloženú zo zástupcov ústredia práce, ministerstva financií a ministerstva hospodárstva, ktorá bude rozhodovať o pomoci v prípade sektorových a firemných výpadkov.
  3. Zakotviť rozpočtovú poistku v prvých dvoch rokoch fungovania skrátenej práce, a to vo výške 20 miliónov € ročne pre prípady sektorových a firemných výpadkov (o navýšení bude rozhodovať vláda SR).
Prečítajte si tiež

„Pri príprave zákona a koncepcie, ktorá mu predchádzala sme absolvovali množstvo konzultácií, prezentácií a webinárov. Zákon sme rozsiahlo konzultovali so zamestnávateľskými zväzmi, právnickými kanceláriami a analytikmi. Prešiel štandardným vnútorným pripomienkovým konaním, predbežným pripomienkovým konaním, medzirezortným pripomienkovým konaním, rozporovými konaniami a záverečným posudzovaním vplyvov. Som rád, že ho podporila aj Hospodárska a sociálna rada SR,“ uviedol štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Boris Ažaltovič.

Vláda bude o schválení tohto zákona rozhodovať zajtra, 24. februára 2021.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podpora startupov a rozbeh podnikania očami odborníčky

Čo (ne)robiť pri prezentácii nápadu pred investormi, v čom je rozdiel medzi startupmi v zahraničí a na Slovensku a ako im pomáha inkubátor, prezradila odborníčka Henrieta Dunne.

Podpora v čase skrátenej práce: aké chyby robia firmy v žiadostiach?

Zamestnávatelia majú od apríla možnosť žiadať o podporu v čase skrátenej práce (kurzarbeit). V žiadostiach však robia viacero chýb - čo najčastejšie?

Otcovská dovolenka pri narodení dieťaťa od 1.10.2022

Dva týždne plateného voľna pre otcov, aj keď matka poberá materské či rodičovský príspevok. Túto úpravu Zákonníka práce schválila vláda. Ako to ovplyvní materské otca a kto dovolenku preplatí?

Príležitosť pre startupy preraziť v Kórei a získať 300 tisíc eur

K-Startup Grand Challenge je akceleračný program pre startupy s globálnym potenciálom. Kto sa môže prihlásiť, dokedy prebieha registrácia a čo všetko môžu vybraté tímy získať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky