Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Globálny grantový program spoločnosti Visa na podporu podnikania, na čele ktorého stoja ženy, s názvom She's Next, pokračuje na Slovensku druhým ročníkom. Spoločnosť Visa verí, že malé a stredné podniky prinášajú hospodársky blahobyt stovkám miliónov ľudí v celej Európe a budú mať rozhodujúci význam pre inkluzívnu budúcnosť. Tuzemské podnikateľky sa prostredníctvom programu môžu prihlásiť do výberu o jeden z troch grantov vo výške 5 500 eur, pričom víťazky získajú aj na mieru šitý odborný mentoring na podporu rastu ich podnikania. Do programu je možné prihlásiť sa prostredníctvom online formulára do 12. apríla 2024 do 12:30 hod. Víťazky následne vyberie porota zložená z odborníčok a odborníkov z podnikateľskej praxe.

Aj keď majú ženy dvojnásobne viac nápadov, do podnikania sa nehrnú 

Aktuálna štúdia prieskumnej spoločnosti Ipsos pre spoločnosť Visa informuje o tom, že 13 % žien uvažuje alebo uvažovalo o tom, že začnú podnikať. Pre 4 z 10 žien podnikateliek je financovanie jednou z kľúčových prekážok pri začatí podnikania. V prieskume sa ďalej zisťovalo, prečo spomedzi všetkých, ktorí sa na Slovensku rozhodli do podnikania ísť, tvoria ženy len tretinu. Zo zozbieraných dát vyplynulo, že aj keď 13 % žien o začatí podnikania uvažuje či uvažovalo, najväčšími bariérami je pre ne nedostatok financií (38 %) a času z dôvodu starostlivosti o dieťa (18 %). Pozitívom je, že na rozdiel od mužov majú dvojnásobne viac podnikateľských nápadov. Grantový program She’s Next si preto dáva za cieľ inšpirovať ďalšie ženy k tomu, aby vstúpili do sveta podnikania.

Ak sa pozrieme na to, kde vidia už existujúce slovenské podnikateľky potenciál na zlepšenie svojho podnikania, tak je to marketing (59 %), financovanie (38 %) a digitalizácia e-commerce (18 %). Väčšina žien (55 %) uviedla, že nemá žiadne zdroje pomoci, ale takmer každá (97 %) by ju najskôr využila. Program She’s Next pomáha s financovaním projektov vďaka grantu a ďalšiemu rozvoju cez mentoringový program pripravený na mieru pre každú z podnikateliek.

Podmienky účasti v programe

Prihlásiť sa môžu ženy – podnikateľky so sídlom alebo miestom podnikania na Slovensku a s aktívnym živnostenským oprávnením. Prípadne tiež spoločnosti so sídlom na Slovensku, v ktorých majú ženy aspoň 50,1 % a sú rezidentkami SR. Podnikanie zapojených účastníkov musí trvať aspoň dva roky.

Ako sa prihlásiť?

Jednou z podmienok je, že účastníčka natočí video (trvanie asi 1 minúta), v ktorom predstaví seba a svoje podnikanie – životný príbeh. Vo videu môže vystupovať podnikateľka alebo predstaví svoje produkty, predajňu, atmosféru v práci (spolu s kolegami).

Následne je potrebné vyplniť formulár – prihlášku do programu Visa She’s Next, kde uvedú históriu svojej spoločnosti, môžu poukázať na to, čo ich inšpirovalo k začatiu podnikania, ako aj zdôrazniť výzvy, ktorým denne čelia. Okrem toho budú účastníčky vyzvané, aby predložili nápad, ako by využili grant na rozvoj svojej spoločnosti. O troch víťazkách rozhodne porota zložená z odborníčok a odborníkov z biznisového prostredia.

Do prvého ročníka sa prihlásilo vyše 140 podnikateliek

Ako uviedla Ľubica Gubová, Country manažérka Visa pre Slovensko, v prvom ročníku sa prihlásilo 146 podnikateliek. „Grantový program Visa She's Next je špeciálne navrhnutý tak, aby pozdvihol a posilnil ženy, ktoré si vášnivo plnia svoje sny a významne ovplyvňujú dianie vo svojich komunitách. Pri spustení druhého ročníka programu sa snažíme pokračovať v tejto dynamike a pokračovať v našom záväzku posilňovať postavenie žien podnikateliek,“ vysvetľuje.

Podľa Martiny Kolesárovej, výkonnej riaditeľky nadácie Pontis a organizácie Pontis Impact, je podpora podnikania a podnikavosti u žien prepojená nielen s posilňovaním ekonomiky, ale aj s podporou potenciálu polovice spoločnosti. „Ak sa podpora správne uchopí, tak budeme mať nielen nové úspešné podnikateľky, ale aj dôležité vzory pre ďalšie ženy a dievčatá na Slovensku.“ Minulý rok podľa nej ponúkol množstvo zaujímavých podnikateľských príbehov, za ktorými stáli ženy a ukázal, že Slovenky sú podnikateľky s naozaj výnimočnými nápadmi a jasnými víziami. „Pomenoval však tiež viacero komplikácií, ktorým majiteľky či líderky svojich projektov musia čeliť. Preto sme sa aj tento rok v Pontis Impact rozhodli podporiť jedinečnosť ženského podnikateľského umu,“ doplnila.

Ambasádorkami programu Visa She's Next je v tomto roku trojlístok úspešných podnikateliek. Menovite Lucia Pašková, zakladateľka a spolumajiteľka spoločnosti Curaden Slovakia, ktorá predáva produkty dentálnej hygieny CURAPROX, Petra Toth, šperkárka a dizajnérka, ktorá vo svojej tvorbe používa originálne folklórne ornamenty, dávajúc ich do súčasného šatu a Jana Šimkovičová, zakladateľka a CEO Supershape.sk, online fitka s viacerými pridanými hodnotami.

Zdroj: Tlačová správa spoločnosti Visa, visa.sk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Inovovať vo firmách pomáhajú univerzity: ako využiť ich výskumný potenciál?

Ako môžu podnikatelia spolupracovať so slovenskými univerzitami, čo všetko môžu získať a ako postupovať v prípade záujmu? Súhrn základných informácií.

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Dotácia na budovanie nabíjacích staníc: kto a koľko môže získať?

Podnikatelia môžu požiadať o príspevok na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily, stanovené podmienky ale stavajú do nevýhody menšie prevádzky. Ako postupovať?

Inovačné a digitálne vouchery v roku 2023

Firmy môžu získať poukážky, na základe ktorých im bude preplatená časť nákladov na inovačné a digitálne projekty. Aké sú podmienky a postup žiadania či výška príspevku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky