Zrušenie živnosti v roku 2025

Zánik živnostenského oprávnenia nastáva z rôznych dôvodov. Živnostník sa môže aj sám rozhodnúť živnosť zrušiť. Ako v taktom prípade postupovať, sa dozviete v článku.

Získanie živnostenského oprávnenia automaticky neznamená, že podnikateľ bude nevyhnutne tú – ktorú živnosť prevádzkovať navždy. Pokiaľ sa rozhodne svoje podnikanie úplne zrušiť alebo obmedziť alebo by chcel zrušiť len niektoré zo živnostenských oprávnení, ak disponuje viacerými, postup v týchto prípadoch upravuje zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „živnostenský zákon“).

Zrušenie živnostenského oprávnenia je jedným zo spôsobov jeho zániku. Živnostenský zákon však upravuje ako dôvod zániku oprávnenia nielen možnosť subjektívneho rozhodnutia podnikateľa zrušiť živnostenské oprávnenie, ale rovnako upravuje aj ďalšie okolnosti, ktoré  tento zánik živnostenského oprávnenia spôsobujú.

Zánik živnostenského oprávnenia v roku 2025

K zániku živnostenského oprávnenia dochádza z dôvodov upravených v § 57 živnostenského zákona, konkrétne:

  • smrťou živnostníka, ak napr. v živnosti nepokračujú jeho dedičia,
  • zánikom právnickej osoby, pokiaľ nejde napríklad o fúziu spoločnosti, kedy nástupnícka spoločnosť môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti zlučovaných alebo splývajúcich spoločností,
  • uplynutím času, ak bolo živnostenské oprávnenie vydané na určitý čas – živnostník môže totiž už pri založení živnosti obmedziť trvanie uvedením času, do kedy má byť povolenie vydané,
  • rozhodnutím živnostenského úradu o zrušení živnostenského oprávnenia, ak nastanú okolnosti upravené v § 58 živnostenského zákona, napríklad, pokiaľ podnikateľ pri prevádzkovaní živnosti poruší podmienky upravené zákonom,
  • ak tak ustanoví osobitný zákon,
  • uplynutím lehoty povoleného prechodného alebo trvalého pobytu podnikateľa alebo jeho zrušením,
  • dňom uvedeným v oznámení o ukončení podnikania, okrem prípadu, ak živnostenský úrad začal konanie o zrušení živnostenského oprávnenia alebo konanie o uložení pokuty podľa živnostenského zákona.

Zrušenie živnosti v roku 2025

Pokiaľ sa podnikateľ rozhodne prevádzkovanie živnosti zrušiť (dobrovoľne), môže tak urobiť prostredníctvom oznámenia o ukončení podnikania. Živnostenské oprávnenie potom zanikne spravidla dňom nasledujúcim po dni doručenia oznámenia o ukončení podnikania živnostenskému úradu. Podnikateľ v oznámení môže ale uviesť aj iný, neskorší dátum. V takom prípade zanikne živnostenské oprávnenie dňom uvedeným v oznámení o ukončení podnikania.

Prečítajte si tiež

Rozhodnutie zrušiť prevádzkovanie živnosti môže podnikateľ zmeniť a vziať späť. Je však časovo limitovaný. Akonáhle dôjde k zániku živnostenského oprávnenia, nie je cesty späť. Podnikateľ tak svoje rozhodnutie, t. j. oznámenie o ukončení podnikania, môže vziať späť najneskôr v deň, ktorý predchádza dňu zániku živnostenského oprávnenia. Napríklad, ak podnikateľ oznámi ukončenie podnikania, v ktorom označí deň, ku ktorému živnostenské oprávnenie zanikne dátumom, napríklad 1.8.2025, späť môže svoje oznámenie zobrať do 31.7.2025.

Oznámenie o ukončení podnikania v roku 2025 – online alebo na úrade

Oznámenie o ukončení podnikania možno urobiť elektronicky prostredníctvom služby na Ústrednom portáli verejnej správy slovensko.sk alebo fyzicky príslušnému živnostenskému úradu.

Elektronická forma sa realizuje vyplnením formulára prostredníctvom portálu slovensko.sk, na ktorom po vyhľadaní služby s označením Oznamovanie ukončenia podnikania je potrebné vybrať príslušný okresný úrad.

Článok pokračuje pod reklamou

Služba elektronického oznámenia umožňuje oznámiť ukončenie podnikania na jednu živnosť, ale i na viacero živností, prípade v rozsahu všetkých predmetov podnikania. Elektronický formulár bude po vyplnení potrebné podpísať kvalifikovaným elektronickým podpisom žiadateľa. Podanie oznámenia o ukončení podnikania elektronicky je bezplatné.

Pokiaľ by podanie obsahovalo nejakú chybu alebo bolo potrebné ho doplniť, živnostenský úrad vyzve žiadateľa, prostredníctvom výzvy zaslanej do elektronickej schránky žiadateľa, na odstránenie nedostatkov, pričom určí primeranú lehotu nie kratšiu ako 15 dní.

Zrušiť živnosť možno oznámením elektronicky aj fyzicky

Fyzická forma sa uskutočňuje buď prostredníctvom pošty alebo osobným doručením vyplneného formulára príslušnému okresnému úradu. Stiahnite si formulár Oznámenie o ukončení podnikania (prevzaté zo stránky Ministerstva vnútra SR). Aj v danom prípade sa podanie realizuje bezplatne.

Formulár Oznámenie o ukončení podnikania umožňuje rovnako, ako v prípade elektronického podania, ukončenie podnikania buď v celom rozsahu, vo všetkých predmetoch podnikania uvedených  na doklade o živnostenskom oprávnení alebo iba vo vymenovaných predmetoch podnikania. Rovnako obsahuje kolónku pre uvedenie dátumu, ku ktorému má k zániku živnosti dôjsť.

Pri využití elektronickej služby sa zasiela potvrdenie o zrušení živnosti bezodkladne do elektronickej schránky žiadateľa. Ak si podá oznámenie osobne na príslušnom živnostenskom úrade, spravidla dostane potvrdenie o zrušení živnosti okamžite.

Ďalšie povinnosti po zániku živnosti v roku 2025

Pokiaľ sa podnikateľ – živnostník rozhodne ukončiť všetky predmety podnikania, teda úplne zrušiť svoje podnikanie, túto skutočnosť bude potrebné oznámiť napríklad svojim obchodným partnerom.

Za podnikateľa oznámi ukončenie jeho podnikania zdravotnej poisťovni aj Sociálnej poisťovni a daňovému úradu okresný (živnostenský) úrad v postavení jednotného kontaktného miesta.

Napriek tomu má však končiaci živnostník povinnosť podať daňovému úradu žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov. Osvedčenie o registrácii a pridelení daňového identifikačného čísla (kartičku DIČ) nie je potrebné daňovému úradu vrátiť. Daňové priznanie k dani z príjmov sa bude podávať v štandardnej lehote (spravidla do marca) za celý kalendárny rok, pričom bude obsahovať všetky príjmy, vrátane tých zo živnosti.

Ak bol živnostník platiteľom DPH, má tiež povinnosť oznámiť zrušenie registrácie pre túto daň, a to do 30 dní odo dňa zrušenia živností. V poslednom zdaňovacom období (mesiaci či štvrťroku) vzniká povinnosť vysporiadania DPH, napr. odviesť DPH z majetku, pri ktorom si podnikateľ DPH v minulosti odpočítal (napr. z auta).

Zrušenie živnosti znamená aj zánik povinnosti platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Ak fyzická osoba nebude zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie, prípadne sa nezamestná, bude si musieť hradiť preddavky na zdravotné poistenie sama ako samoplatiteľ.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Paulína Vargicová
Paulína Vargicová

Absolventka Právnickej fakulty UK s dlhoročnou advokátskou praxou najmä v oblasti civilného práva a vymáhania pohľadávok, autorka monografie Zodpovednosť za vady, ktorá pravidelne publikuje aj odborné články. V súčasnosti pôsobí v oblasti verejného obstarávania.


Živnosť vs s. r. o. v roku 2025 – dane a odvody

Zvažujete, či podnikať ako živnostník alebo založiť s. r. o.? V článku porovnávame daňové a odvodové zaťaženie oboch foriem podnikania podľa legislatívy platnej v roku 2025. Získajte prehľad, ktorý vám pomôže pri rozhodovaní.

Viazané a remeselné živnosti v roku 2025

Prevádzkovanie remeselnej a viazanej živnosti vyžaduje splnenie určitých osobitných podmienok. Aké, ako ich preukázať a čo sa zmenilo v roku 2025, sa dočítate ďalej v článku.

Podnikateľský účet pre živnostníkov v roku 2025: prehľad

S akými podmienkami, nákladmi či benefitmi počítať pri založení živnostenského účtu v Tatra banke, Slovenskej sporiteľni, ČSOB, Fio banke či vo VÚB banke?

Zmeny v živnostenskom zákone od 1. 4. 2025

Od 1. 4. 2025 došlo k zmenám v zoznamoch voľných a viazaných živností. Čo ďalšie zaviedla novela živnostenského zákona účinná od apríla 2025?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky