Eventbrite: Ako spraviť z predaja lístkov na lokálne akcie miliardový biznis?

Eventbrite je globálna platforma umožňujúca organizátorom vytvoriť a predávať lístky na svoju akciu. Rovnako slúži aj potenciálnym návštevníkom, ktorí majú možnosť prehliadať a vyberať si z akcií, napríklad v ich okolí. Eventbrite bol založený v roku 2006, v San Franciscu Kevinom a Juliou Hartz spolu s Renaudom Visage.

Založenie

Julia Hartz mala iba 25 rokov, keď spolu so svojim ešte vtedy snúbencom Kevinom a terajším CTO Renaudom založili Eventbrite. Trh s predajom lístkov už existoval a dominovali na ňom etablovaní hráči, ktorí sa ale zameriavali na veľké eventy. Príležitosť, ktorú na trhu videl tím Eventbrite spočívala v zameraní sa na malé a stredné akcie, ktorým veľkí hráči nevenovali skoro žiadnu pozornosť.

Cieľom Eventbrite bolo práve sústredenie svojej pozornosti na malé a vtedy zabudnuté skupiny, workshopy a eventy. Julia v početných interview ozrejmuje: „Mysleli sme si, že dokážeme zmeniť spôsob ako sa ľudia spájajú a chodia na akcie. Chceli sme byť sprostredkovateľom lístkov pre všetkých od drobného workshopu jógy, cez kurz varenia, po módnu prehliadku.“

Najťažšou skúškou bolo získanie prvých zákazníkov. Ukázalo sa, že technologickí blogeri bola skupina, ktorá si osvojila Eventbrite platformu ako prvá a začala ju využívať pri organizovaní svojich akcií a predaji lístkov. Technologické eventy stále patria medzi dôležité zdroje príjmu, napriek príjmom z iných odvetví.

Kvalitná služba pred vstupom na trh

Prvé dva roky firma neprijala žiadných nových zamestnancov. Trojica pracovala na službe bez pomoci z vonku. Službu na trh uviedli bez beta testovania ako hotovú a plne funkčnú od samého začiatku. Okrem plnej funkčnosti a diery na trhu s lístkami pre malé eventy, nová služba riešila zásadný problém. Pri organizácii eventov sa dovtedy používal Excel a rôzne checklisty, takže Eventbrite výrazne zjednodušil prácu organizátorom rôznych podujatí.

Eventbrite je veľmi intuitívny a jednoduchý pre užívateľa. Ak viete uploadnuť článok na blog, budete vedieť bez problémov zorganizovať event. Konkurenčné služby a stránky sprostredkujúce predaj lístkov na eventy boli v čase príchodu Eventbrite komplikované. Eventbrite zvládne zadávateľ sám a do styku s helpdeskom príde len výnimočne, čo umožňuje držať počet zamestnancov na nízkych číslach a byť tak efektívny na strane nákladov.

Rast a zlom

Prvý zlom nastal v roku 2008, keď sa firme podarilo získať prvé financie z vonku. Počet zamestnancov sa prvýkrát navýšil, a to na 15.

Občas treba dávku šťastia a byť na správnom mieste v správny čas. Julia hovorí: „Prvá inaugurácia Baracka Obamu ako prezidenta USA bola jednou z najsledovanejších udalostí roku 2009. Nespočetné množstvo sprievodných eventov bolo organizovaných cez Eventbrite, čo dopomohlo k zvýšeniu povedomia o značke.“

Eventbrite si získal dôveru veľkých investorov až na prelome rokov 2009 a 2010, keď najprv získal 6.5 milióna dolárov od Sequoia Capital a následne v krátkom období ďalších 20 milíonov. Časť prostriedkov pochádzala opätovne od Sequoia Capital, ale tentokrát zainvestovali aj DAG a Tenaya. Vďaka navýšeniu kapitálu Eventbrite začal rýchlo rásť. Počet zamestnancov sa za rovnaké obdobie zvýšil z 15 na 100.

Článok pokračuje pod reklamou

Biznis model

Eventbrite zarába veľmi jednoducho. Účtuje si poplatok 2.5% za každý lístok, ktorý sa cez platformu predá. K tomuto príjmu si ešte zaratáva dodatočný – fixný poplatok 99 centov za každý lístok (cena je v USD, jeho výška v inej mene, ako lokalizovaná služba, sa môže mierne líšiť).

Marketing a „freemium“ model

Eventbrite poskytuje marketingovo populárne „freemium“, keď umožňuje organizátorom akcií, na ktoré je vstup zadarmo využívať platformu Eventbrite bez poplatkov. Jedna z najväčších „free“ akcií organizovaných cez Eventbrite bol salsa kongres v Mexiku, na ktorý prišlo 100,000 ľudí, ktorí na vstupenke prišli do styku so značkou Eventbrite. Cena pre Eventbrite bola minimálna (vzhľadom na už vytvorenú infraštruktúru), cena marketingová – v desaťtisícoch. Takýmto spôsobom sa Eventbrite dostáva do povedomia širokých más ľudí za minimálne marketingové náklady.

„Zážitky a akcie naživo sú na vzostupe. Ľudí, ktorí preferujú práve takúto formu trávenia voľného času pred kúpou materiálnych vecí, stále pribúda,“ upresňuje Julia.

Eventbrite v číslach (aktuálne pre rok 2014)

Obrat Eventbrite dosiahol 1,5 miliardy amerických dolárov. Cez stránku sa predalo 80 miliónov lístkov. Údaj zahŕňa aj lístky na akcie zadarmo. Bolo vytvorených 1,7 milióna eventov. Eventbrite má 8 kamenných pobočiek a 500 zamestnancov. Predpokladaná hodnota Eventbride je viac ako 1 miliarda dolárov.

Rady pre efektívne podnikanie od Eventbrite

  • Analyzovať dáta. Odkiaľ prichádzajú platiaci zákazníci a koľko stojí získanie platiaceho zákazníka
  • KISS (keep it simple, stupid). Služba musí byť jednoduchá a inuitívna
  • Sledovať nové trendy. V roku 2008 začal naberať na popularite Facebook. Veľa organizátorov akcií na Eventbrite manuálne preklápali svoje eventy z Eventbrite na Facebook. Ako odpoveď na hlas užívateľov bol tento proces zjednodušený na jeden klik.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Fintech startupy, ktoré podporí Elevator lab

Spomedzi 336 spoločností z 56 krajín vybrala Raiffeisen Bank International (RBI) šesť startupových spoločností, ktoré sa zúčastnia akceleračného programu v oblasti finančných technológií pod názvom „Elevator Lab”. Pozrite sa, v ktorých fintech startupoch je budúcnosť.

Fizzics: Na nápad domáceho výčapného systému sa poskladali tisícky Američanov obľubujúcich dobre načapované pivo

Zážitok z dobre načapovaného piva a nadýchanej peny si chceli preniesť priamo do obývačky. Vyrobili si vlastný domáci výčapný systém, na ktorého výrobu sa im poskladali samotní fanúšikovia chmeľového moku. Spoznajte startup ako z amerického sna, ktorý ohrozuje existenciu pohostinstiev, pubov aj pivární.

House My Dog - Írsky startup, ktorý prezývajú aj Airbnb pre psov

Podľa ceny za noc, referencií a polohy ubytovania si už môžete vyberať aj to, kde strávi váš štvornohý miláčik čas, kým vy budete odcestovaní. Írsky startup HouseMyDog rieši dokonca aj nonstop linku či poistenie v prípade úrazu psa.

TripAdvisor: Ako z cestovania urobiť úspešný biznis

Nech sú ľudia kdekoľvek na svete, radi zdieľajú a píšu recenzie na svoje zážitky z hotelov, reštaurácií a turistických atrakcií. TripAdvisor, ako najväčšia on-line cestovateľská stránka, všetkých týchto nadšencov spája dohromady. Súčasne je najlepším príkladom toho, že aj z cestovania sa dá vybudovať úspešný biznis.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky