Má 17 a robí biznis v USA. Podnikateľský príbeh LeadEvo.com

LeadEvo funguje iba rok a už dosahuje prvé úspechy. Zakladateľ Peter Szabo tvrdí: „Sústreďujem sa na doručovanie mimoriadnych výsledkov jedincom alebo malým firmám... nie tisíckam, ako som to zvykol robiť v minulosti.“ Čítajte príbeh 17-ročného Slováka, ktorý rozbiehal svoj prvý biznis už v 11 rokoch.

Kto je Peter Szabo a čo je LeadEvo?

„Mám 17 rokov a žijem na Slovensku. Môj otec investoval peniaze do jednej MLM firmy a veľmi mu to nevyšlo. Stala sa z nás finančne slabšia rodina a ja som sa vtedy rozhodol, že vezmem náš osud do vlastných rúk. Žijem na Slovensku, ale cestujem do Ameriky kvôli svojmu biznisu. Začínal som úplne od nuly. Zarábal som centy, doláre, desiatky a stovky dolárov, no a dnes tisícky a desaťtisícky. Na základnej škole sa mi spolužiaci posmievali za to, že strácam čas zarábaním centov. Možno im to vtedy znelo vtipne, ale mne sa moja snaha vyplatila.“ Peter Szabo sa pridržiava zásady, že treba vedieť, čo chcete a pracovať na tom, kým to nezískate aj napriek pádom na ceste k cieľu. Učitelia ho často označovali za lenivého záškoláka, on však denne pracoval na svojom sne. Dnes o ňom jeho „nepriatelia“ z detstva vedia akurát toľko, že je v USA a zarába nepomerne viac ako jeho učitelia.

Už od roku 2009 sa Peter zaoberal internetovým marketingom a učil sa veľa o predaji. Vyskúšal nejednu metódu s názvom „make money online“, aby zistil čo funguje a čo naopak nie. Po nejakom čase sa rozhodol o svoje poznatky a skúsenosti podeliť prostredníctvom kníh a menších info-produktov, ktoré predával za niekoľko desiatok USD. Na slovenské pomery sa uživil slušne, ale bol rozhodnutý sústrediť sa viac na zahraničný trh. Začal sa venovať malým firmám, čo mu dovolilo pýtať si za svoje služby vyššie odmeny, dodávať kvalitnejšie výstupy a menej pracovať. Jeho tím tvorí v súčasnosti 6 členov, ktorí zastávajú pozície asistentov a manažérov reklamy a predaja.

LeadEvo je marketingová a konzultačná firma, ktorá poskytuje služby v oblasti poradenstva pri získavaní zákazníkov. Typickým klientom služby je coach, speaker, konzultant či autor. Reklama na sociálnych sieťach upozorňuje na prezentáciu o najlepších možných stratégiách, tipoch a trikoch, ako získať zákazníkov. Na konci prezentácie má každý záujemca možnosť rezervovať si bezplatnú konzultáciu, počas ktorej sa rozhodne, aký typ podpory potrebuje. Telefonickým hovorom sa overuje, či je služba vzájomne prospešná pre obe strany, a ak áno, záujemca sa stáva klientom. Ceny začínajú od 10 000 USD.

Existujú iba tri kroky k tomu, ako spoločnosť LeadEvo získava zákazníkov. Na prvom mieste je reklama na Facebooku, Twitteri a YouTube. Druhé miesto patrí skvelej prezentácii. Tretím krokom je jednoduchý telefonický rozhovor, ktorý overuje prospešnosť spolupráce pre obe zúčastnené strany.

„Všetky tri časti sú dôležité, ale vyzdvihol by som najmä podstatu prezentácie, ktorá je najdôležitejšia. Tá totiž prezentuje službu a filtruje záujemcov. Skvelý webinár je naším „secret sauce“. Máme veľkú výhodu, pretože väčšina ľudí ho robí úplne zle,“ objasňuje Szabo.

Článok pokračuje pod reklamou

Prekážky či odrazové mostíky?

Prekážky sú možnosti k rastu a vývoju. Pri budovaní biznisu prídu zakaždým, o tom niet pochýb. Objavia sa malé, väčšie, aj na prvý pohľad neprekonateľné bariéry. „Nebude to vôbec ľahké. Ale vy máte možnosť buď ich brať ako niečo zlé, čomu sa je treba vyhýbať, alebo sa pozerať na celú vec trochu inak. Prekážky vám dávajú možnosť sa zlepšovať,“ tvrdí Szabo, ktorý sa na problémy vyslovene teší. Sú pre neho jasným signálom zmeny k lepšiemu. Možno práve vďaka pozitívnemu postoju má jeho firma úspech. Zatiaľ najväčší zisk bol 54 000 USD z predaja v priebehu dvoch týždňov, z toho 25 000 USD bol profit, ktorý Szabo reinvestoval do biznisu. Zdá sa, že Peter je na počiatku budovania úspešného podniku. Rast firmy by podporil investor a zdá sa, že je iba otázkou času, kedy nejaký prejaví dôveru vo firmu LeadEvo. Záujemca už totiž existuje.

Na otázku či je LeadEvo ziskové, Peter úprimne odpovedá: „Áno a 2/3 sú profit, ale ja som spokojný, ak žijem dobrý život a nekupujem veci, ktoré nepotrebujem. Nemám „rolexky“, drahé oblečenie ani autá. Zisk radšej vždy investujem späť, aby som zarobil viac. Myslím aj na svoju budúcnosť.“

Pomoc a rady v podnikaní. Mentor? Knihy?

Kde sa skrýva tajomstvo úspechu v podnikaní? Možno práve vďaka rozhovoru s Petrom Szabom, výnimočným mladým podnikateľom, sme omnoho bližšie k poznaniu pravdy. Áno, úlohu zohráva aj literatúra. Mnohí čítajú knihy s pozitívnym posolstvom, odporúčaniami, návodmi a radami, akurát im chýba odhodlanie sa odporúčanými cestami aj pustiť. Skúšajú, čo funguje a čo nie. „Je to tzv. „trial and failure“ cesta, ktorá môže trvať aj roky. Nakoniec sa môže stať, že vyhodíte peniaze, energiu a množstvo času, kým dosiahnete svoj cieľ. Počas svojej kariéry som to takto robil 5 rokov, ale potom som objavil niečo omnoho lepšie...“ objasňuje Szabo.

Za jeho úspechom - tak ako aj za úspechom mnohých iných podnikateľov - stojí „mentoring“. Peter Szabo je sám mentorom. Do dnešného dňa mal asi siedmich, ktorým platil za ich služby tisícky dolárov. Avšak neľutuje, pretože ho dostali z bodu A do bodu B bez zbytočných zákrut a okľúk.

Tajomstvo úspechu spočíva v mentoringu

Človek, ktorý si za svoj čas a energiu vypýta tisícky dolárov - to je mentor. Viete, prečo sú ľudia ako Peter Szabo ochotní zaplatiť veľké sumy človeku, o ktorom nevedia, aký prínos pre nich a ich podnik bude mať? „Väčšinou je to človek, ktorý „tam“ bol, má skúsenosti a úspech. Dobrý mentor vám ukáže cestu a uistí sa, že po nej naozaj prejdete. Takýmto spôsobom môžete preskočiť niekoľko rokov skúšania „trial and failure“ a hneď ísť po vytúžených výsledkoch. Skvelý mentor si naozaj vypýta tisícky, má to jednoduché opodstatnenie. Klient je motivo.vaný! Ak je totiž ochotný investovať do svojho úspechu tak veľa, vyjadruje tým neochvejnú dôveru, že k nemu naozaj dospeje, a tak sa aj stane. Je to metóda nazývaná „die or do". Veľmi mi pomohla.“

Peter Szabo sa netají tým, že jeho cieľom je dosiahnuť zisk 100 – 250 tisíc USD mesačne. Túži viac investovať a vytvoriť si vlastné portfólio firiem. Vďaka húževnatosti tohto mladého podnikateľa, jeho priamočiarej filozofii a triezvemu úsudku sa mu to zrejme aj podarí dosiahnuť.

Peter Szabo vybudoval firmu z nuly na základe vlastných skúseností a poznatkov. Prekážky v podnikaní ho neodrádzajú, naopak, víta ich. Na záver snáď postačí citovať jeho slová: „Keby ste mali hneď na druhý deň od začatia podnikania úspech, resp. svoj vysnívaný biznis, ktorý generuje profit milión mesačne, boli by ste šťastný? Možno pár týždňov. Bez kontrastu, frustrácie a „pádov“ by ste si svoj úspech nikdy nevážili. Ani by ste si neuvedomili, akú cestu ste prešli, a kým ste sa stali... tú cestu by ste totiž preskočili.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Kristína Trníková
Kristína Trníková

Mojím poslaním na webe podnikajte.sk je motivovať a inšpirovať Vás. Aby som to mohla robiť dobre a zodpovedne, ja sama potrebujem dostatok motivácie a inšpirácie. Tieto dve komodity ku mne prichádzajú prostredníctvom komunikácie všetkých druhov. Hľadám pre nás v mori informácií, myšlienok a obsahu to pravé!


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky