Digitálna knižnica ponúka za mesačný poplatok viac ako 60 000 e-kníh

Legimi ako prvá v Poľsku ponúkla používateľom za predplatné prístup k tisíckam elektronických knižných titulov. Iná je však aj ich spolupráca s vydavateľmi. Ako funguje tzv. Spotify pre e-knihy?

Príbeh spoločnosti Legimi sa začal písať v roku 2007. Jej zakladatelia, Mikołaj Małaczyński a Mateusz Frukacz, dlhodobo zbierali skúsenosti v rôznych projektoch zameraných na mobilné technológie, až sa rozhodli vytvoriť startup inak nazývaný aj „Spotify pre e-knihy“. Firma vznikla v roku 2009 v západnom Poľsku a postupne si získaval viac a viac priaznivcov. Obsahuje cez 60 000 e-kníh a viaceré audioknihy, ktoré je možné kedykoľvek si vypočuť.

Používatelia majú za 39,90 PLN (cca 8 €) mesačne prístup k rozsiahlej knižnici, v ktorej nájdu rôzne žánre na čítanie. Môžu si tak prečítať neobmedzený počet kníh.

Na využívanie tejto služby si stačí nainštalovať aplikáciu Legimi, ktorá je dostupná pre iOS aj Android. Aplikáciu je možné používať aj na zariadeniach s Windows 8 a 10 a na certifikovaných čítačkách kníh.

Od konkurencie sa odlišujú spoluprácou s vydavateľmi

Väčšina podobných startupov sa stretáva s problémom týkajúcich sa licenčných dohôd s vydavateľmi. Zvyčajne model totiž funguje tak, že sa vydavateľom pridelí podiel z výnosov z predplatného na základe počtu sprístupnených kníh. Poľská spoločnosť však vydavateľstvám priniesla nové riešenie. Legimi za e-knihu vydavateľstvu zaplatí až vtedy, keď čitateľ prekročí jej bezplatnú vzorku, ktorá tvorí približne 10 % z e-knihy. Ak tak predplatiteľ urobí, Legimi uhradí vydavateľovi, na rozdiel od konkurencie, celú veľkoobchodnú cenu elektronickej publikácie.

Hoci musí vydavateľ sprístupniť časť e-kníh bezplatne, na druhej strane má možnosť získať za e-knihy viac ako ponúkajú iní distribútori. Pýtate sa, či sa takýto spôsob spolupráce oplatí samotnému Legimi? Zakladatelia startup-u sa spoliehajú na štatistiky, ktoré hovoria, že používatelia aplikácie prečítajú približne jednu knihu mesačne. Za bezplatnú vzorku sa teda dostanú málokedy.

Spoločnosť rozšírila svoje pôsobenie aj na nemecký trh

Startup spolupracuje s najväčšími telekomunikačnými službami a knižnicami, a svojim klientom ponúka mnoho vymožeností, napríklad prepínanie medzi e-knihou a audioknihou či čítanie v cloude. Legimi sa môže pochváliť najväčšou databázou titulov v kategórii beletria, pričom do svojej ponuky zaradili približne 70 % bestsellerov. V prieskume spoločnosti lubimyczytac.pl bolo medzi 220 titulmi nominovanými čitateľmi na najlepšiu knihu nájdených viac ako 170, ktoré sú aj súčasťou Legimi.

Vďaka atraktívnym ponukám spoločnosť rýchlo zvyšuje svoje príjmy a počet zákazníkov v Poľsku. Spoločnosť pôsobí od roku 2016 aj na nemeckom trhu. Legimi má 53 000 aktívnych používateľov a spolupracuje s viac ako 300 vydavateľmi. Aplikácia tejto spoločnosti už bola stiahnutá viac ako miliónkrát.

Zdroje: legimi.pl, thefirstnews.com, publishingperspectives.com, techcrunch.com, stockwatch.pl

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Inovatívne slúchadlá prispôsobujú zvuk každému používateľovi na mieru

Startup Nura ponúka slúchadlá, ktoré fungujú na základe špeciálnej lekárskej techniky. Nápad zaujal aj na crowdfundingovej platforme a získal najviac financií zo všetkých austrálskych kampaní.

Povinné výtlačky od roku 2022

Povinnosť odovzdávať výtlačky periodických a neperiodických publikácií rôznym knižniciam, bude upravovať nový zákon. Čo sa ním zmení a aký je súčasný stav?

So šetrením vody v domácnosti či vo firme pomáha tryska s netradičným dizajnom

Jednoduché riešenie zo Švédska má veľký dopad na udržateľnosť. Inovatívny nápad pomáha v boji proti plytvaniu vodou a šetrí aj peňaženky domácností, gastro prevádzok či ubytovacích zariadení.

Originálne prianie k sviatkom: správa vyrytá do zemiaku

Bežné odkazy či fotografie sa môžu stať výnimočnými – napríklad, keď sú vyryté do zemiaku. Ako môže takýto nápad zarábať a stať sa úspešným biznisom? Dokázala to firma Potato Parcel.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky