Digitálna knižnica ponúka za mesačný poplatok viac ako 60 000 e-kníh

Legimi ako prvá v Poľsku ponúkla používateľom za predplatné prístup k tisíckam elektronických knižných titulov. Iná je však aj ich spolupráca s vydavateľmi. Ako funguje tzv. Spotify pre e-knihy?

Čítanie kníh alebo počúvanie ich audioverzií ľuďom často spríjemňuje napríklad cestu vlakom či autobusom, ale aj oddychovanie v pohodlí domova. Dvaja priatelia z Poľska preto prišli s nápadom, ako tieto dve činnosti spojiť a mať vždy poruke tisícky knižných titulov, a to bez toho, aby človek musel navštíviť kníhkupectvo či knižnicu. Stačí si zaplatiť predplatné a stiahnuť aplikáciu Legimi – tá obsahuje cez 60 000 e-kníh a viaceré audioknihy.

Za predplatné možno získať prístup k tisíckam e-kníh

Príbeh spoločnosti Legimi sa začal písať v roku 2007. Jej zakladatelia, Mikołaj Małaczyński a Mateusz Frukacz, dlhodobo zbierali skúsenosti v rôznych projektoch zameraných na mobilné technológie, až sa rozhodli vytvoriť startup, nazývaný aj „Spotify pre e-knihy“. Firma vznikla v roku 2009 v západnom Poľsku a postupne si získavala viac a viac priaznivcov.

Služba funguje tak, že používatelia získajú za 39,90 poľských zlotých (približne 8,70 eur) mesačný prístup k rozsiahlej knižnici, v ktorej nájdu rôzne literárne žánre. Môžu si tak prečítať neobmedzený počet kníh.

Na využívanie tejto služby si stačí nainštalovať aplikáciu Legimi, ktorá je dostupná pre iOS aj Android. Aplikáciu je možné používať aj na zariadeniach s operačným systémom Windows 8 a 10, ako aj na certifikovaných čítačkách kníh.

Od konkurencie sa odlišujú spoluprácou s vydavateľmi

Väčšina podobných startupov sa stretáva s problémom týkajúcim sa licenčných dohôd s vydavateľmi. Zvyčajne model totiž funguje tak, že sa na základe počtu sprístupnených kníh pridelí vydavateľom podiel z výnosov z predplatného. Poľská spoločnosť však vydavateľstvám priniesla nové riešenie. Legimi za e-knihu vydavateľstvu zaplatí až vtedy, keď čitateľ prekročí jej bezplatnú vzorku, ktorá tvorí približne 10 % z e-knihy. Ak tak predplatiteľ urobí, Legimi, na rozdiel od konkurencie, uhradí vydavateľovi celú veľkoobchodnú cenu elektronickej publikácie.

Hoci musí vydavateľ sprístupniť časť e-kníh bezplatne, na druhej strane má možnosť získať za e-knihy viac ako ponúkajú iní distribútori. Pýtate sa, či sa takýto spôsob spolupráce oplatí samotnému projektu Legimi? Zakladatelia startupu sa spoliehajú na štatistiky, ktoré hovoria, že používatelia aplikácie prečítajú približne jednu knihu mesačne. Za bezplatnú vzorku sa teda dostanú málokedy.

Spoločnosť rozšírila svoje pôsobenie aj na nemecký trh

Startup spolupracuje s najväčšími telekomunikačnými službami a knižnicami a svojim klientom ponúka mnoho vymožeností, napríklad prepínanie medzi e-knihou a audioknihou či čítanie v cloude. Legimi sa môže pochváliť najväčšou databázou titulov v kategórii beletria, pričom do svojej ponuky zaradili približne 70 % bestsellerov. V prieskume spoločnosti lubimyczytac.pl bolo medzi 220 titulmi nominovanými čitateľmi na najlepšiu knihu nájdených viac ako 170, ktoré sú aj súčasťou knižnice Legimi.

Vďaka atraktívnym ponukám spoločnosť rýchlo zvyšuje svoje príjmy a počet zákazníkov v Poľsku, no od roku 2016 pôsobí aj na nemeckom trhu.

V roku 2021 mala služba vyše 116 000 pravidelných predplatiteľov, spoluprácu nadviazala s viac ako 700 vydavateľmi a aplikácia mala cez 2 milióny stiahnutí.

Zdroje: legimi.pl, thefirstnews.com, publishingperspectives.com, techcrunch.com, stockwatch.pl

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky