Aká je cena koučingu?

Koľko stojí koučing, aby bol efektívny? Cenníky koučov sa medzi sebou môžu líšiť. Koľko financií budete musieť investovať do koučingu, aby ste uvideli želané výsledky?

Koučing je služba, vďaka ktorej pomocou partnerského rozhovoru koučovaný odkrýva svoj potenciál. Pomôže mu pohnúť sa z miesta, ak sa cíti zacyklený, prísť na nové možnosti, či získať sebavedomie. Samozrejme, koučing stojí nielen čas a energiu, ale aj peniaze. Spýtali sme sa niekoľkých slovenských koučov, aké je cenové rozpätie koučingu.

Od čoho sa odvíja cena koučingu?

„Cena koučingu závisí zvyčajne od odbornosti kouča, dĺžky dohodnutej spolupráce s klientom a aktuálnej vyťaženosti kouča,“ hovorí koučka a konzultantka v oblasti vedenia ľudí a podnikovej kultúry Vladimíra Neuschlová.  „Profesionálny kouč sa neustále vzdeláva. Nakupuje knihy, platí si odborné školenia, ktoré sú často aj v zahraničí. Absolvuje certifikácie na rôzne podporné koučovacie metódy a investuje do vlastných koučov a mentorov. U niektorých koučov sú to tisícky eur, ktoré do seba a svojho vzdelania ročne investujú.“

Cena koučingu závisí aj od dĺžky stretnutia. „Koučovacie sedenie môže trvať 45 minút, ale niekto ponúka aj 90-minútové sedenia,“ dodáva Vladimíra Neuschlová. „Väčšina klientov chodí ku mne na leadership alebo biznis koučing a s nimi sa mi osvedčilo pracovať  75 minút. To je doba potrebná na zvítanie sa, naladenie klienta na tému, jej rozdiskutovanie a záverečné zhrnutie koučovacieho stretnutia. Toto je čas, kedy dokážeme obaja udržať plnú pozornosť a neuniknú nám dôležité body, ktoré si klient počas rozdiskutovania témy uvedomil. Podľa mojich aktuálnych vedomostí, ceny profesionálneho koučingu sa v Bratislave pohybujú od 60 – 200 eur za 60 minút. Bežne citovaná cena v Bratislave je 120 eur za sedenie.“

Podľa Dalibora Bednaříka závisí cena aj od toho, na akej pracovnej pozícii klient pracuje. „Čím vyššia úroveň, tým je koučing drahší, lebo ide o náročnejšiu činnosť a aj očakávania sú vyššie, teda aby sedenia priniesli väčší efekt. Mentálna náročnosť na kouča prirodzene rastie s náročnosťou pozície. Je to približne 150 eur za hodinu a vyššie.“

Prečítajte si tiež

Rozdiel je aj v tom, či prichádza kouč za klientom alebo naopak. „Ja napríklad vždy idem za klientmi. Takže okrem hodiny, ktorú strávim s nimi, sa vždy ráta aj čas strávený cestou tam a späť. A k tomu potrebujem aj auto, počítač, telefón, byť nejak oblečený. To sú tiež ďalšie náklady, ktoré sa započítavajú do sadzieb,” dodáva Dalibor Bednařík.

Kouč Rudolf Lukačka hovorí o cenovom rozpätí jedného 60-minútového stretnutia od 30 do 200 eur. Zároveň dodáva, že niekedy cena koučingu nemusí byť o peniazoch, kouč tiež môže mať oblasť pre ktorú je jeho užitočnosť odmenou.

Ako často by sa koučovaný mal so svojím koučom stretávať?

Cena koučingu sa prirodzene navyšuje podľa dohodnutého počtu stretnutí.

Prečítajte si tiež

„Dohoda o počte stretnutí je s každým klientom individuálna,“ hovorí Vladimíra Neuschlová. „Záleží od hĺbky problému alebo zložitosti situácie, v ktorej sa osoba, ktorá príde na koučing, nachádza. Taktiež aj od toho, čo všetko ohľadom sebarozvoja klient už robí mimo koučingu. Čo číta, aké prednášky navštevuje, ako dobre mu funguje sebareflexia. Niektoré témy je možné vyriešiť aj počas jedného sedenia. Iné si vyžadujú dlhší čas, alebo správne načasovanie zo strany klienta. Možno sa práve nachádzate v nejakej ťažkej osobnej situácii a koučing ohľadom pracovných tém môže ešte počkať.“

„Frekvencia stretávania je v rukách koučovaného,“ hovorí biznis kouč Rudolf Lukačka. „Pokiaľ stretnutie skončí s konkrétnymi krokmi, akousi domácou úlohou, má význam sa stretnúť až po termíne realizácie. Typické stretávanie je 1 až 2-krát do mesiaca.

Článok pokračuje pod reklamou

Musí koučovacie sedenie prebiehať výhradne osobne?

Aj v bežnom živote sme zvyknutí okrem osobného stretávania, kontaktovať sa pomocou technológie. Či už ide o telefonát alebo videohovor. Nové spôsoby komunikácie sa pretavujú aj do koučingu.

„V dnešnej dobe sa používajú či ďalej tým viac moderné komunikačné prostriedky. Prvé stretnutie je však dobré realizovať osobne. Výsledok koučingu je silne závislý od vzájomnej dôvery,” odporúča kouč Rudolf Lukačka.

Cena za sedenie je zvyčajne rovnaká bez ohľadu na formu. Forma koučovacieho sedenia skôr záleží od toho, čo koučovanému najviac vyhovuje.

Prečítajte si tiež

„Ak niekto nie je na kameru zvyknutý, pri koučingu sa neuvoľní,“ vysvetľuje Vladimíra Neuschlová. „Niekomu ale kamera nevadí. Moji osobní kouči sedia napríklad v Českej republike a v Anglicku, takže koučujeme výhradne cez kameru. Ale oboch som predtým, ako sme začali koučovať, už poznala osobne. Ja koučujem najradšej u seba v kancelárii, lebo je tam príjemné prostredie a klienti sa tam dobre cítia. Ale občas koučujem aj v tichej kaviarni alebo zoberiem klienta a mojich dvoch psov na päťkilometrovú prechádzku do lesa alebo do mestského parku. Treba byť otvorený vyskúšať aj nové možnosti. Ale vždy je to o tom, aby sa klient cítil príjemne.“

Dajú sa výsledky koučingu odmerať?

„Každá zmena je merateľná,“ hovorí kouč Dalibor Bednařík. „Objektívne či subjektívne meranie je vždy súčasťou zmeny. Treba prepojiť do bežného života to, čo človek v koučingu objaví. Skúšať a byť otvorený vnímať realitu a spätnú väzbu z reality.“

Aby koučovaný videl zmeny, je dôležité, aby informácie získané počas koučovacích sedení skutočne aplikoval do svojho života.

„Napríklad, ak je cieľom koučovania zvýšenie osobnej disciplíny v práci alebo súkromí a v rámci jedného koučingového sedenia je záver, že koučovaný si urobí na každý týždeň plán práce, ktorý každý deň ráno prehodnotí vo svetle nových okolností a vytvorí si priority na daný deň, tak je potrebné dôsledne implementovať závery, t. j. robiť to každý deň až sa z toho stane pravidlo,“ vysvetľuje Peter Benkovič z Maxman Consultants. „Platí to všeobecne: rozvoj je natoľko efektívny, nakoľko sa premenia rozhodnutia v akciu.“

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako efektívne komunikovať zmeny či inovácie vo firme

Komunikácia so zamestnancami pri väčšej zmene vo firme je kľúčová pre jej úspech – ako ju uchopiť, čo by malo byť súčasťou jednotlivých komunikačných fáz a na čo dať pozor?

Komunikačný plán: pomoc so zavedením a prijatím zmien vo firme

Základom úspechu zavedenia inovácie či inej zmeny vo firme je komunikácia. Dôležitú rolu má preto komunikačný plán a vhodný výber komunikátora. Ako na to?

Hodnotiaci rozhovor: ako ho viesť a aké otázky sa (ne)pýtať?

Objektívna spätná väzba zamestnancov aj manažérov má pre firmu veľký význam. Aké benefity prináša a aké sú zásady správneho vedenia hodnotiaceho pohovoru?

Prepúšťanie počas krízy: ako komunikovať výpovede efektívne a ľudsky

Ako pristupovať k výpovediam ľudsky v čase, keď firmu zasiahla kríza a je nutné prepúšťať.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky