B Corporation – certifikát, ktorý si len tak nekúpite

Certifikát zodpovedného podnikania, ktorý sa nepodarilo získať ešte žiadnej firme na Slovensku je úplný opak toho, čo sa rozmohlo za posledné roky na Slovensku. Hlavne eshopy sa pretekajú v rôznych označeniach ako dôveryhodný obchod, overený, najlepší a podobne. Niektoré „certifikáty“ sa získavajú ľahšie, niektoré ťažšie, ale biznis pre udeľovateľov týchto označení je aspoň na dve knihy o úspešnom podnikaní.

B Corporation certifikát je udeľovaný firmám, ktoré sú dlhodobo udržateľné, priateľské k životnému prostrediu a vo všeobecnosti prospešné komunite a planéte. V hodnotení sa posudzuje päť hlavných oblastí, a to: ako spoločnosť funguje zvnútra, postavenie zamestnancov, vplyv na komunitu a životné prostredie a schopnosť biznis modelu riešiť spoločenské alebo environmentálne problémy.

To, že sa nejde o biznis s certifikátmi na pár mesiacov v štýle kúpte si certifikát s populárnym názvom za pár desiatok eur ročne a podobne, nasvedčuje aj bilancia 20 000 spoločností, ktoré sa pokúsili prejsť týmto hodnotiacim procesom. Kritéria získania certifikátu sú ale prísne a samotným označením B Corporation sa môže pochváliť iba niečo viac ako 1 600 podnikov zo 42 krajín sveta.

Certifikáty B Corporation udeľuje nezisková organizácia B Lab, ktorú založili Andrew Kassoy, Jay Coen Gilbert a Bart Houlahan v roku 2006. Cieľom organizácie B Lab je vyprovokovať biznis sféru, aby začala medzi sebou súťažiť nie len v rámci podielu na trhu a nárastu ziskov, ale v tom aký prospech podnikanie prináša ľuďom a životnému prostrediu. Táto americká organizácia má v pláne predefinovať, čo znamená byť úspešný v biznise na globálnej úrovni.

Chceme predefinovať význam globálneho úspechu

Hlavnou motiváciou zakladateľov B Lab pre podporu B korporácií je presvedčenie, že súčasný model maximalizácie profitu a prvoradého záujmu akcionárov firmy je zastaraný a neprospešný pre spoločnosť. Spoločnosti by podľa B Lab mali okrem akcionárov brať ohľad aj na svojich zamestnancov, komunitu, zákazníkov , dodávateľov a v neposlednom rade aj na životné prostredie. B Lab v súčasnosti pracuje s pomocou právnikov na novej legislatíve, ktorá by presne pomenovala štatút B korporácie. Niektoré štáty USA už majú tento pojem uzákonený a pracuje sa na ďalších.

Najznámejšie B Corporations pre našinca budú asi Kickstarter, Patagonia, alebo zmrzlinári Ben&Jerry’s. Jeden zo zakladateľov B Lab - Jay Coen Gilbert začínal ako podnikateľ. Založil AND1 – lokálny biznis zameriavajúci sa na výrobu basketbalových tenisiek zo starých pneumatík. Dávno predtým ako existovala čo i len myšlienka na koncept B Corporation, AND1 malo hodiny jogy na pracovisku, extra príspevok pre zamestnankyne na materskej a odvádzalo 5 percent svojho profitu do tretieho sektora.

Práve z tohto prostredia pochádzala myšlienka na zadefinovanie, čo vlastne zodpovedné podnikanie znamená. Veľa zákazníkov nedôveruje rečiam tradičných spoločností o ich zodpovednom podnikaní. B Corporation sa dá považovať za ďalší krok tam, kde zabehnuté CSR stratégie (corporate social responsibility, teda zodpovedné podnikanie) strácajú dych. Treba povedať, že verejnosť si zodpovedné podnikanie mnohokrát zamieňa s charitou a sociálnymi podnikmi, ale nie je to pravda. B Corporations generujú zisk rovnako ako tradičné spoločnosti. Rozdiel je v tom, že ide o biznisy, ktorých cieľom je okrem generovania zisku aj riešenie spoločenských alebo environmentálnych problémov.

Dôvody prečo sa spoločnosti zaujímajú o získanie tohto certifikátu sú prosté. Výberový proces zabezpečí, že sa ich značka ocitne v dobrej spoločnosti podobne zmýšľajúcich biznisov. Samozrejme ide aj o formu marketingu. Logo B Corporation je pre zákazníkov ľahko identifikovateľné a vedia tak, že nakupujú v zodpovednom obchode. Okrem veľmi ťažkých podmienok pre splnenie požiadaviek certifikácie, online dotazník nasledovaný konferenčným telefonátom a sprístupnenie citlivých dokumentov si B Corporation certifikácia vyžaduje aj minimálny ročný poplatok na úrovni 500 dolárov. Tento poplatok sa mení v závislosti od obratu a veľkosti firmy.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Agilný kouč – investícia, ktorá podporí vo firme veľké zmeny

Agilné princípy môže využiť akákoľvek firma a s ich uplatnením pomáha agilný kouč. Čo je jeho úlohou a aký prínos má pre konkrétnu spoločnosť?

Optimalizácia procesov vo firme – ako postupovať?

Zlepšovaním výrobných, obchodných ale aj administratívnych procesov môžu firmy ušetriť nemalé financie, ale tiež zvýšiť efektívnosť a prehľadnosť vo firme. Ako na to?

Pomalé načítanie webových stránok a vplyv na zákazníkov

Aj milisekunda môže firme priniesť miliónové výnosy. Pozrite si dôvody, prečo treba myslieť na rýchlosť načítania webovej stránky či e-shopu a čo všetko to ovplyvňuje.

Svadba v Bojniciach na romantickej záhrade: v hoteli Belassi sa postarajú o každý detail

Svadobný obrad a hostinu, rodinný výlet či biznis stretnutie v bojnickom hoteli premenia na čarovný zážitok. Riaditeľ Rudolf Lukačka a manažérka marketingu Andrea Slobodová prezradili, ako im v tom pomáhajú baťovské zásady a výnimočnosť hotelovej záhrady.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky