Registračná povinnosť pri prenájme nehnuteľností

Ak prenajímate nehnuteľnosť, ste povinný sa registrovať pre daň z príjmov na daňovom úrade.

Kedy sa musí fyzická osoba registrovať na daňovom úrade pri prenájme nehnuteľnosti

Fyzická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie na podnikanie alebo oprávnenie na podnikanie je povinná požiadať o registráciu na daňovom úrade do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom toto povolenie alebo oprávnenie získala. Táto povinnosť registrácie sa vzťahuje aj na príjmy z prenájmu podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, ktoré plynú na základe živnostenského oprávnenia. Ak fyzická osoba na území Slovenskej republiky prenajala nehnuteľnosť (okrem pozemku), je povinná do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca v ktorom sa začal prenájom nehnuteľnosti požiadať o registráciu na daňovom úrade. Táto povinnosť sa vzťahuje na príjmy z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Registračná povinnosti pri prenájme nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov

Registračná povinnosť sa vzťahuje aj na prenájom, ktorého predmetom je len časť nehnuteľnosti. Povinnosť registrácie má tiež nájomca, ktorý so súhlasom vlastníka ďalej prenajíma nehnuteľnosť inej osobe, ktorú má sám v nájme.

Ak manželia prenajímajú nehnuteľnosť, ktorú majú v bezpodielovom spoluvlastníctve, povinnosť registrácie sa vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu.

Ak je v nájomnej zmluve uvedený ako prenajímateľ len jeden z manželov, je povinný sa registrovať len on. Ak sú ako prenajímatelia v nájomnej zmluve uvedení obaja manželia, povinnosť registrácie sa vzťahuje na oboch. Fyzické osoby, ktoré začali s prenájmom nehnuteľnosti, ale už sú registrované z dôvodu vykonávania podnikania alebo samostatnej zárobkovej činnosti nemusia žiadať o registráciu znova. O registráciu je možné požiadať aj prostredníctvom jednotného kontaktného miesta.

Príklad na registračnú povinnosť pri prenájme nehnuteľnosti

Fyzická osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň z príjmov začala v mesiaci máj 2014 prenajímať nehnuteľnosť na území Slovenskej republiky. Do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí mesiaca, v ktorom začala prenajímať nehnuteľnosť, tzn. do konca júna 2014 je povinná požiadať o registráciu na daňovom úrade. Ak by bola táto fyzická osoba už registrovaná na daňovom úrade, napr. z dôvodu vykonávania živnosti, nie je povinná žiadať o registráciu znova.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Norbert Seneši
Norbert Seneši

Absolvent odboru Účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a odborník na témy z oblasti účtovníctva, daní a podnikateľského prostredia a je externý spolupracovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


Registračný poplatok za zápis vozidla: zmeny od 1.7.2023

Parlament schválil ďalšiu úpravu zákona o správnych poplatkoch, tá z februára ešte ani nevstúpila do platnosti. Ako sa od júla 2023 vypočíta registračný poplatok?

Registračný poplatok za zápis vozidla: zmeny od 1.4.2023

Poplatok za zápis držiteľa vozidla od apríla 2023 už nebude ovplyvňovať vek auta, ale jeho ekologický koeficient. Priplatia si aj majitelia elektromobilov.

Daňové výdavky a evidencia pri prenájme nehnuteľnosti

Ako sa uplatňujú daňové výdavky pri prenájme nehnuteľnosti a ako čo má obsahovať daňová evidencia v prípade dosahovania príjmov z prenájmu?

Prenájom nehnuteľnosti na živnosť alebo bez živnosti

Je výhodnejšie prenajímať nehnuteľnosť na živnosť alebo bez nej? Kedy je potrebné pri príjmoch z prenájmu získať živnostenské oprávnenie a aké sú výhody a nevýhody týchto variantov?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky