Priemerný plat v pracovných ponukách a jeho vývoj

V ktorých odvetviach zamestnávatelia ponúkajú viac a kde, naopak, ohodnotenie práce v porovnaní s minulosťou kleslo? Rozdiely sú aj v desiatkach percent.

V prvom štvrťroku rástol nielen počet pracovných ponúk, ale aj inzerovaný mesačný plat. Potvrdzuje to najnovšia analýza pracovného portálu Profesia.sk. Najviac rástla ponúkaná mzda v odvetviach prekladateľstvo a tlmočníctvo, v obchode, ale aj v technike. Naopak, priemerný plat najvýraznejšie klesol v oblasti leasingu.

Priemerný ponúkaný plat vzrástol

Priemerný plat v ponukách práce, ktoré zamestnávatelia zverejnili počas januára až marca tohto roku na najväčšom pracovnom portáli Profesia.sk, predstavoval hrubú mzdu 1298 eur. Oproti priemeru zo štvrtého kvartálu minulého roka je to o 30 eur viac. Priemerná mzda, ktorú aktuálne ponúkajú zamestnávatelia, je prvýkrát vyššia ako v prvom štvrťroku 2021.

Zdroj: Profesia.sk
Zdroj: Profesia.sk

Ponúkané platy sa zvyšovali vo väčšine sektorov. Zo 40 odvetví na portáli Profesia.sk ponúkaná mzda pre uchádzačov a uchádzačky o zamestnanie narástla v 27 oblastiach. Najviac, o 10 %, sa inzerovaná mzda zvýšila v oblasti prekladateľstva a tlmočníctva. Záujemca alebo záujemkyňa o zamestnanie si tak na pracovnom pohovore mohli vypýtať minimálny plat vo výške 1 304 eur v hrubom, čo je o 118 eur viac oproti predchádzajúcemu kvartálu.

Zamestnávatelia od začiatku roka ponúkali vyššiu mzdu aj v obchode. V tomto sektore zadávaná hrubá mesačná mzda priemerne predstavovala 1 116 eur, čo je 74 eur viac v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom. Viac firmy ponúkli uchádzačom a uchádzačkám o zamestnanie aj v odvetví technika a rozvoj, v oblasti manažmentu kvality, v bezpečnosti, v strojárenstve či v drevospracujúcom priemysle.

Zdroj: Profesia.sk
Zdroj: Profesia.sk

Na ktorých pozíciách najvýraznejšie rástli platy?

Spomedzi 519 pracovných pozícií, evidovaných na portáli Profesia.sk, medzikvartálne narástol plat v 298 prípadoch.

V prvom kvartáli tohto roku sa percentuálne najvýraznejšie zdvihli platy na pozícii optometrista (zdravotnícky pracovník, ktorý sa špecializuje na meranie zraku). Uchádzačom alebo uchádzačkám o zamestnanie, ktorí ovládajú obsluhovanie oftalmologických prístrojov a vedia zákazníkovi poradiť pri výbere kontaktných šošoviek či okuliarových rámov, firmy ponúkali mzdu o 77 % vyššiu ako predchádzajúci štvrťrok, čo predstavovalo nárast o 625 eur.

Článok pokračuje pod reklamou

Markantne sa zvýšila základná ponúkaná mzda aj pre sadrokartonistov. Oproti predchádzajúcemu trojmesačnému obdobiu sa zvýšila o 734 eur a priemerný mesačný hrubý plat tak predstavoval 2 374 eur. O 33 % si medzikvartálne polepšili aj kandidáti na pozíciu asistent/asistentka učiteľa/učiteľky. Školy takýmto uchádzačom a uchádzačkám v priemere ponúkali mzdu 1577 eur.

V prvom štvťroku 2022 na portáli Profesia.sk zaznamenali aj výrazne vyššie ponúkané platy pre výpravcov/výpravkynerevíznych lekárov/lekárky alebo tlmočníkov/tlmočníčky.

Zdroj: Profesia.sk
Zdroj: Profesia.sk

V ktorých odvetviach ponúkaná mzda klesla?

V tretine odvetví však ponúkaná mzda v priemere aj klesla. V 13 sektoroch totiž zamestnávatelia ponúkali uchádzačom a uchádzačkám o zamestnanie oproti predchádzajúcemu štvrťroku nižší garantovaný plat. Najviac, o 11 %, ponúkaný základný plat klesol v oblasti leasingu, a to o 163 eur. Firmy však ponúkali o 152 eur menej oproti predchádzajúcemu štvrťroku aj k pracovným miestam v oblasti vodohospodárstva, lesníctva a životného prostredia. Mzdový prepad oproti štvrtému kvartálu zaznamenal pracovný portál v oblasti školstva, v kultúre, v chemickom priemysle. Nižší priemerný plat majú garantovaný aj uchádzači a uchádzačky, ktorí sa zaujímajú o pracovné pozície vo vrcholovom manažmente.

Zdroj: Profesia.sk
Zdroj: Profesia.sk

Čo pomáha pri hľadaní práce či nového zamestnanca?

Hľadanie práce nie je vždy jednoduché. Ak chce uchádzač budúceho zamestnávateľa zaujať a odlíšiť sa od iných, mal by si dať záležať nielen na vhodne spracovanom životopise, ale tiež motivačnom liste. Zatiaľ čo životopis sa pozerá skôr na minulosť uchádzača, motivačný list ponúka možnosť upútať jeho osobnosťou, zmýšľaním alebo ambíciami, ako môže prispieť k výsledkom tímu v budúcnosti. Keďže by mal byť čo najosobnejší a najoriginálnejší, nie je vhodné držať sa vzorov či šablón. Čo doň (ne)zahrnúť a čo môže z chýb v motivačnom liste potenciálny zamestnávateľ vyčítať, priblížili odborníci v článku Ako napísať motivačný list a na čo si dávať pozor?.

Na druhej strane, ani hľadanie nového zamestnanca nie je „med lízať“. Okrem toho, že zamestnávateľovi môže pomôcť originálny motivačný list, ak chce, aby sa mu ozvali vhodní kandidáti na voľné pracovné miesto, mal by si dať záležať na dobrom spracovaní inzerátu. Ak je originálne (a niekedy možno aj vtipne spracovaný), zaujme na prvý pohľad a medzi tisíckami iných pracovných ponúk vynikne.

Zdroj: Profesia.sk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Peňažné dávky pre rodiča v roku 2023

V prehľadných tabuľkách vám prinášame informácie o peňažných dávkach pre rodiča, v ktorých nájdete, kto, za akých podmienok a v akej výške môže v roku 2023 tieto dávky získať.

Elektronická výplatná páska

Čo má obsahovať výplatná páska? Sú papierové a elektronické výplatné pásky rovnocenné? V článku sa dozviete aj to, ako prejsť na elektronické zasielanie výplatných pások.

Aké mzdové dokumenty možno zasielať zamestnancom elektronicky?

Niektoré dokumenty medzi zamestnancom a zamestnávateľom je možné zasielať elektronicky. O ktoré ide, čo je pre to potrebné urobiť a pri ktorých dokumentoch to možné nie je?

Sociálna výpomoc a pôžička pre zamestnanca zo sociálneho fondu

Môže zamestnávateľ peňažne vypomôcť svojmu zamestnancovi aj bez platenia dane či odvodov? Aké sú pravidlá pre tvorbu a čerpanie prostriedkov zo sociálneho fondu?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky